تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۴

«شب چله بدون اینترنت» عنوان کمپینی است که در گروه های تلگرام تشکیل شده تا ایرانیان دوشنبه شب از ساعت ١٩ تا ٢۴ شب از اینترنت استفاده نکنند.

به گزارش “گذارخبر”  مشکل انتقال تکنولوژی و فناوری ها به ایران این است که ما از ابتدا تعریف درستی از فناوری نکرده ایم. وقتی به ریشه های مفهوم تکنولوژی و فناوری رجوع می کنیم مدیریت تولید، توزیع و مصرف این ابزارها در کنار فرهنگ سازی برای نحوه استفاده از آنها مورد توجه است.
تعریف ما از فناوری تک بعدی است و چون از ابتدا این مساله را اشتباه تبیین کرده ایم در پیمودن مسیر، راه را اشتباه انتخاب کردیم. بنابراین وقتی عنوان فناوری به کار برده می شود به معنای آن است که باید ساخت، تولید ابزارها و واردات آنها را کنترل کنیم، در کنار اینکه باید نحوه مصرف این ابزارها را مدیریت کرده و در جامعه برای آن فرهنگ سازی کنیم.
ریشه همه مشکلات ما از بدفهمی نسبت به این مفهوم شروع می شود. وسایل ارتباط جمعی نباید مانع ارتباط بشوند یا روند انتقال اطلاعات را با مشکل مواجه کنند. وسایل ارتباط جمعی ابزارهایی برای توسعه ارتباط، گسترش آگاهی ها و افزایش اطلاعات هستند که برای بهبود زندگی و نظام های تصمیم گیری، سبک زندگی بهتر و رفتار اجتماعی مناسب تر اختراع شده اند و قرار نیست آنها مانع ارتباطات بیشتر افراد شوند یا روند ارتباطات فردی و چهره به چهره را کم کنند.
وسایل ارتباط جمعی ابزارهایی هستند که باید در زمینه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی درک بشوند و با خودشان مدیریتی خاص را می طلبند. باید برای استفاده درست از این ابزارها سازوکارهای درست در نظر گرفته شود و در سطح عمومی آموزش داده شود. وسایل ارتباط جمعی برای توسعه ارتباطات و سامانه های ثبت اطلاعات ایجاد می شوند و باید باعث بهبود سطح زندگی اجتماعی شوند اما در مسیر انتقال اطلاعات در کشور ما در چهار مسیری که در بالا عنوان شد (یعنی تولید، واردات، مصرف و فرهنگ سازی برای مصرف) از آنجایی که در مراحل اولیه و قبل از مصرف یعنی در فرایند تولید و واردات اطلاعات، تنها به سود و منافع آنی توجه می شود و هیچ تعهد و مسئولیت اجتماعی در آن منظور نمی شود به فرهنگ سازی نمی انجامد. چه باید کرد؟
چاره کار تنها در این است که این وسایل را بر اساس یک نظام آموزشی تولید و وارد کرد و بر اساس یک نظام آموزشی مورد استفاده قرار داد. جامعه باید درباره نحوه استفاده از این وسایل آموزش ببیند اما متاسفانه در حال حاضر در کشور ما در دانشگاه ها در سطحی محدود و تنها برای تولید مدرک و در بعد فنی استفاده از این وسایل آموزش داده می شود. نتیجه این فقدان فرهنگ سازی این است که ارتباطات و روند آن در این سیستم ها دچار مشکل می شود، در حالی که قرار بود این وسایل خودشان به کمک ارتباطات بیشتر افراد و تبادل اطلاعات بیایند و به مانعی بر سر راه آن تبدیل می شوند.
وقتی تعداد زیادی از افراد بدون اینکه درباره نحوه استفاده از این وسایل آموزش دیده باشند، آن را مورد استفاده قرار دهند نتیجه این است که کمپینی تشکیل می شود برای تحریم اینترنت و دسترسی به آن در میان جماعتی که بر اساس آمارها بخش زیادی از وقت خود را در فضای مجازی سپری می کنند. بنده به جرات عرض می کنم و همین جا پیش بینی می کنم بسیاری از افراد به این کمپین نخواهند پیوست. این کمپین ها نیازمند زمینه سازی هستند و باید درباره آنها اطلاع رسانی شود.
شبکه های اطلاع رسانی عمومی باید درباره این کمپین ها اطلاع رسانی کنند زیرا این شبکه های اجتماعی در محدوده خاصی می توانند اطلاع رسانی کنند و همه افرادی که عضو آن هستند نمی توانند در آن واحد این پیام را دریافت کنند. در کنار اینکه ممکن است به دلیل بی اطلاعی، بسیاری از افراد به عضویت این کمپین درنیایند و اینترنت را تحریم نکنند، عده ای دیگر هم ممکن است اصلا مایل نباشند به این کار تن بدهند.
برای مثال امروز روز آلوده ای بود، و از قبل وضعیت آلودگی هوا بارها در رسانه ها اعلام شده بود؛ با این وجود اکثر شهروندان هیچ توجهی به این مساله نکرده و با خودروی شخصی تک سرنشین خود طبق روال روزهای گذشته به خیابان ها آمده بودند. راه حل بهبود نظام ارتباطی و اطلاعاتی ما درازمدت است و باید فرهنگ سازی شود. همه کشور باید در این مساله بسیج شوند و باید به فکر کارهای بزرگ تر و استراتژیک تر باشیم.
باید یک نظام آموزشی در رابطه با رسانه ها ایجاد شود و برای الگوی مصرف افراد به آنها آموزش داده شود. نیاز اصلی که در زمینه کاربرد تکنولوژی ها به ویژه تکنولوژی های ارتباطاتی داریم این است که باید حتما الگوهای مصرف تعریف شود و افراد به صورت روزانه درباره آنها آموزش ببینند.
متاسفانه در حال حاضر در کشور ما اغلب خانواده ها به دلیل بی اطلاعی از نوع و باید و نباید های مصرف این ابزارها، فرزندان خود را به سمت مصرف اعتیادآمیز این ابزارها سوق می دهند و این بسیار خطرناک است. بی توجهی خانواده ها به نحوه استفاده از وسایل ارتباط جمعی نوظهور در آینده کشور تبعات وحشتناک خواهد داشت. در میان افراد خانواده ها جوانان بیش از سایران باید درباره میزان و نوع استفاده از این شبکه ها آموزش ببینند، در حالی که تا امروز کاری در این زمینه نکرده ایم.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس