تاریخ انتشار: ۲۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] اوپک پیش‌بینی خود را از عرضه رقیب خود در سال ۲۰۱۷ به کلی تغییر داد و برآورد کرد که تولید خارج از اوپک به جای کاهش، افزایش خواهد یافت. موضوعی که به عنوان تازه‌ترین نشانه از ادامه‌دار بودن عرضه مازاد جهانی قلمداد می‌شود. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس پیش‌بینی […]

[ad_1]


اوپک پیش‌بینی خود را از عرضه رقیب خود در سال ۲۰۱۷ به کلی تغییر داد و برآورد کرد که تولید خارج از اوپک به جای کاهش، افزایش خواهد یافت. موضوعی که به عنوان تازه‌ترین نشانه از ادامه‌دار بودن عرضه مازاد جهانی قلمداد می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس پیش‌بینی اوپک،‌ تولیدات خارج از اوپک در سال آینده ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. این در حالی است که ماه گذشته این گروه اعلام کرده بود میزان تولید نفت کشورهای غیراوپک در سال آینده افتی ۱۵۰ هزار بشکه‌ای را تجربه خواهد کرد.

این رشد ناشی از آغاز به کار میدان نفتی کاشاگان در قزاقستان است. این بدان معنا خواهد بود که کل تولید ۳۳٫۲۴ میلیون‌ بشکه‌ای در روز اوپک در ماه آگوست همچنان ۷۵۷ هزار بشکه در روز بیشتر از متوسط نیاز جهان به تولید اوپک در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. 

 

دپارتمان تحقیقات اوپک در گزارش بازار ماهانه خود اعلام کرد: «برای سال ۲۰۱۷، رشد عرضه غیر اوپک تعدیل مثبت شده است. این تعدیل مثبت عمدتا ناشی از آغاز تولید از میدان نفتی کاشاگان در سال آینده خواهد بود.»

هفته گذشته و در پی گمانه‌زنی‌ها در خصوص حصول توافق میان اوپک و کشورهای خارج از اوپک نظیر روسیه در نشست غیر رسمی الجزایر در ادامه ماه جاری، قیمت نفت به بالای بشکه‌ای ۵۰ دلار نیز رسیده بود. اما با افزایش تردیدها در خصوص به نتیجه رسیدن این نشست، قیمت نفت مجددا با افت مواجه شد.
بر اساس برآورد اوپک، «در ماه جولای میزان ذخایر نفتی در کشورهای توسعه‌ یافته همچنان ۳۴۱ میلیون بشکه بالاتر از متوسط ۵ ساله خود باقی مانده است. در نتیجه افزایش تقاضا در کشورهای مصرف‌کننده بزرگ، این مازاد احتمالا در ماه‌های آینده کاهش خواهد یافت. این موضوع در کنار بهبود تصویر عرضه نفت، به کاهش عدم تعادل در بازار کمک خواهد کرد.»
با وجود این، گزارش اوپک نشان می‌دهد که بازار در سال ۲۰۱۷ همچنان با عرضه فراوان مواجه خواهد بود. به عنوان نتیجه افزایش پیش‌بینی اوپک، این گروه برآورد خود را برای تولیدات موردنیاز این گروه،‌ با کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای در روز به ۳۲٫۵ میلیون بشکه رساند.

تقویت کاشاگان

بر اساس اعلام منابع خارجی، در ماه آگوست، اوپک ۳۳٫۲۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. تولید ماه آگوست اوپک ۲۳ هزار و ۱۰۰ بشکه کمتر از ماه جولای بوده که در نتیجه کاهش تولید در لیبی، نیجریه و ونزوئلا بوده است.
چشم‌انداز اصلاح‌شده اوپک با توجه به پروژه به تعویق افتاده کاشاگان قزاقستان در پی تغییر مشابه چشم‌انداز آژانس بین‌المللی انرژی اتفاق افتاده است. آغاز به کار این پروژه در حالی اتفاق خواهد افتاد که پیش‌بینی شده تولید آمریکا در سال آینده به طور متوسط ۱۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

اوپک همچنین برآورد خود را از میزان تقاضای نفت جهانی بدون تغییر نگاه داشت و پیش‌بینی کرد که مصرف روزانه نفت در سال آینده با رشدی ۱٫۱۵ میلیون بشکه‌ای به ۹۵٫۴۲ میلیون بشکه در روز برسد که این رشد ناشی از مصرف رو به رشد هند، چین و آمریکا خواهد بود.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس