تاریخ انتشار: ۰۶ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] پس از معاملات کم‌حجم بازارهای جهانی نفت در شروع سال جاری، اخیرا قراردادهای چند میلیارد دلاری نفت و گاز دوباره روی میز بازگشته‌اند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، موسسه وود مک‌کنزی در گزارشی اعلام کرد، در ماه جولای بیش از ۱۱ میلیارد دلار تراکنش نفتی در سراسر جهان گزارش شده که […]

[ad_1]


پس از معاملات کم‌حجم بازارهای جهانی نفت در شروع سال جاری، اخیرا قراردادهای چند میلیارد دلاری نفت و گاز دوباره روی میز بازگشته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، موسسه وود مک‌کنزی در گزارشی اعلام کرد، در ماه جولای بیش از ۱۱ میلیارد دلار تراکنش نفتی در سراسر جهان گزارش شده که این موضوع امیدها را برای افزایش پایداری بازار جهانی بیشتر کرده است. این بیشترین میزان کل قراردادهای ماهانه در سال جاری بوده و مجموع این قراردادها را از ماه می به ۳۲ میلیارد دلار رسانده که تقریبا سه برابر سه ماهه گذشته بوده است.
پس از اوج‌گیری قیمت نفت از پایین‌ترین سطح ۱۲ سال اخیر، شرکت‌های اگزون موبیل و استات‌اویل نیز در میان خریداران بوده‌اند. در حالی که صنعت با کاهش یکهزار میلیارد دلاری در هزینه‌ها به محافظت از تراز مالی در زمان رکود پرداخت، تصاحب شرکت‌های کوچک‌تر به این شرکت‌ها اجازه داد تا رشد آتی خود را تضمین کنند.

گریک آیتکن، تحلیلگر ادغام و مالکیت وود مک‌کنزی اعلام کرد: «نوسانات شدید قیمت نفت در سه‌ماهه نخست باعث افزایش شدید بلاتکلیفی شده است. با بازگشت اعتماد به بازار و آغاز جست‌وجوی شرکت‌ها برای رشد آتی به جای تمرکز روی بقا، فعالیت‌ها در صنعت نفت افزایش یافته است.»
شرکت اگزون موبیل، بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا از لحاظ ارزش بازار، ماه گذشته تصاحب شرکت تولید گاز طبیعی اینتراویل را با ارزش ۳٫۶ میلیارد دلار تایید کرد. این شرکت همچنین در حال مذاکرات پیشرفته برای خرید سهام شرکت انی در کشف گاز در موزامبیک است.
شرکت استات‌اویل، بزرگترین تولیدکننده نفت نروژ نیز ماه گذشته خرید بلوک نفتی شرکت برزیلی پترولئو را با ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار را به ثبت رساندکه بزرگترین خرید این شرکت از سال ۲۰۱۱ بوده است.

این توافقات در حالی حاصل شده که مدتی نسبتا طولانی بود که خریداران و فروشندگان در میان افت قیمت نفت در مورد ارزش‌گذاری به توافق نمی‌رسیدند. آمریکای شمالی، جایی که حفاران پرهزینه شیل به تولید نفت در آنجا مشغولند، کمترین میزان معاملات نفتی را از سال ۲۰۰۴ تجربه کرده است. شاخص قیمت نفت برنت در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۶ به طور متوسط ۳۵ دلار و۲۱ سنت گزارش که پایین‌ترین سطح در بیش از یک دهه اخیر بوده است. 

 

بیژن مصور رحمانی  رئیس شرکت تولیدکننده نفت DNO اعلام کرد: «خریداران و فروشندگان به دلیل انتظارات قیمتی مدت‌ها از بازار دور بودند. بسیاری از فروشندگان هنوز منتظر آنند که قیمت‌ نفت به سطح ۱۰۰ دلاری یا دست‌کم ۸۰ دلاری برسد در حالی که این موضوع هنوز اتفاق نیفتاده است.»

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس