تاریخ انتشار: ۰۸ مرد ۱۳۹۴
اروپايي ها به دنبال کليد در ايران;

سفر هیات های اروپایی به تهران از آغاز همکاری های جدید ایران و اتحادیه اروپا حکایت دارد.

به گزارش گذارنیوز سفرهای هیات های اروپایی به تهران، تحلیل رسانه های خارجی را در پی داشته است.

فرشته نجات اقتصاد بحران زده اروپا    
خبرنگار المنار گفت اروپا بازار بزرگ ایران را راه گریزی برای نجات اقتصاد بحران زده خود می داند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، مرتضی الرواس در گزارشی با اشاره به سفر دیروز فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران برای بررسی برخی موضوعات گفت: اقتصاد، تجارت و مسائل منطقه از جمله موضوعاتی بود که در این سفر مورد بررسی دو طرف قرار گرفت. وی دوران جدید روابط سیاسی و اقتصادی ایران و اروپا را پس از حصول توافق هسته ای ترسیم کرد.
در ادامه گزارش آمده است: اروپا بازار بزرگ ایران را راه گریزی برای اقتصاد بحران زده خود می داند. این در حالیست که ایران منابع بزرگی از انرژی را در اختیار دارد. اروپا تحت فشارهای آمریکا و با بی میلی از این بازار خارج شد و اکنون تلاش می کند پس از اجرای مراحل مختلف توافقنامه هسته ای، بار دیگر به این بازار بازگردد.

دیگر وزرای فرانسوی در آینده به ایران سفر می کنند     
خبرنگار المنار گفت سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، سفر دیگر وزرای این کشور را در ماه های آینده به همراه خواهد داشت.
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، حسن حیدر در گزارشی از تهران درباره سفر امروز لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه به ایران، گفت: پس از هفده سال این اولین بار است که وزیر خارجه فرانسه به ایران سفر می کند و در این مدت فقط دومینیک دوویلپن وزیر خارجه اسبق فرانسه در سال دو هزار و سه در چارچوب ترویکای اروپا و مذاکرات هسته ای با ایران به این کشور سفر کرد. بر همین اساس قطع روابط بین دو کشور به حدود هفده سال رسید که طی آن روابط دو طرف متشنج بود بخصوص پس از سال دو هزار و شش و با توجه به مواضع تندی که فرانسه در موضوع هسته ای ایران اتخاذ کرده بود.
وی در ادامه با اشاره به موضوعاتی که فابیوس در کنفرانس خبری خود با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به آنها اشاره کرد گفت: در سپتامبر آینده برخی وزرای فرانسوی در راس هیئتی بلندپایه به ایران سفر می کنند.
وی درباره دستور کار سفر فابیوس به ایران گفت: به نظر می رسد این سفر یک روزه است و در آینده دیگر وزرای فرانسوی به ایران سفر خواهند کرد. دیدار با رئیس جمهور ایران یکی از بخش های برنامه وی است و هیئت اقتصادی که فابیوس را همراهی می کند نیز زمینه همکاری های اقتصادی و تجاری را برای از سرگیری این همکاری ها آماده خواهد کرد. این در حالیست که نگاه خوبی به شرکت های فرانسوی در ایران وجود ندارد.

امیدواری اتحادیه اروپا به بهبود روابط با ایران ایران
روزنامه فایننشال تایمز امروز در گزارشی به قلم الکس بارکر و نجمه بزرگمهر نوشت: اتحادیه اروپا و ایران روز سه شنبه به تقویت روابطشان در مورد طیفی از مسائل از انرژی تا تروریسم متعهد شدند و دیپلماتها امیدوارند این امر به گفتگوهای وسیع تر درخصوص امنیت منطقه با هدف کمک به ترمیم روابط جمهوری اسلامی با همسایگانش در خلیج (فارس) بینجامد.
توافق هسته ای این ماه راه را برای سفر طیفی از شخصیتهای اروپایی به ایران طی تابستان هموار ساخت. اما فراسوی کارهای اجرایی مربوط به توافق وین – و تجارت پرسود با خاتمه تحریم های ایران- اروپا به یک جبهه دیپلماتیک دیگر نیز نظر دارد و آن پیداکردن راهی است برای بحث در خصوص وضع امنیتی پر تنش در منطقه. اولین هدف، ایجاد مجاری غیررسمی برای بحث و گفتگو درباره امکان تعامل بین ایران و دولتهای خلیج فارس و کاهش تنش ها بر سر سوریه، عراق و یمن خواهد بود.

همه راهها به تهران ختم می شود     
خبرنگار بی بی سی در گزارشی از سفر فدریکا موگرینی به تهران ، ضمن اشاره به سفر هیئت های مختلف اروپایی به تهران گفت: ظاهرا همه راهها به تهران ختم می شود.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی ؛ایران اکنون فرصتی روشن برای آغاز فصلی نو در روابط با غرب دارد. این جملات صحبت های وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود که در نخستین سفر رسمی خود به تهران رفت. با وجود این خوش بینی اما همچنان منتقدان زیادی برای توافقنامه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد.
لیس دوست خبرنگار ارشد بین المللی بی بی سی در گزارشی از تهران ، سفر فدریکا موگرینی به ایران را پوشش داد.
در آغاز گزارش لیس دوست از تهران، فدریکا موگرینی نشان داده شد که از فضای نسبتا تاریک سالن فرودگاه درحال ورود به فضای باز و روشن محوطه فرودگاه بود تا سوار خودرو شود. در این لحظه لیس دوست گفت:
دیپلمات ارشد اروپایی پا به فضای روشن آفتاب تابان پا گذاشت درحالیکه لباس های روشنی هم پوشیده بود!
خبرنگار بی بی سی سپس از فدریکا موگرینی که می خواست سوار خودرو شود پرسید:
آیا خشنودید که اینجا هستید؟
موگرینی هم پاسخ داد: بله خوشحالم که اینجا هستم.
خبرنگار بی بی سی در ادامه گزارش خود گفت:
وی(موگرینی) گفت که از بودن دراینجا خشنود است اما می داند که راه سختی در پیش است.
در ادامه کاروان خودروی حامل موگرینی در خیابان منتهی به میدان آزادی نشان داده شد. در این میان خبرنگار بی بی سی گفت:
در مسیر کوتاه موگرینی در داخل شهر تهران وی از کنار نمادهای مهم تهران از جمله بنای آزادی گذشت.
سپس تصاویری از حضور موگرینی در وزارت خارجه نشان داده شد.
لیس دوست گفت:موگرینی که ساعت های طولانی را در پایتخت های اروپایی با ظریف سپری کرده بود تا به توافق دست یابند به شهر وی (تهران)آمد تا درباره اجرای این توافقنامه اطمینان حاصل کند.
سپس بخش هایی از صحبت های موگرینی در خصوص تاکید وی بر اجرای توافقنامه پخش شد.
در ادامه لیس دوست نشان داده شد که از ظریف پرسیده بود:
آقای ظریف! وقتی که مسئله به اجرای توافقنامه مربوط می شود ، شما چه حد نگران هستید که آیا ایران می تواند تعهدات خود را حفظ کند. همانطور که می دانید برخی مقامات ارشد گفته اند که از برخی از خطوط قرمز ایران در این توافقنامه عبور شده است.
وزیر امور خارجه هم در پاسخ به این پرسش گفته بود:ایران وقتی وعده ای می دهد به وعده خود پایبند است. تا زمانی که این توافق از همه رویه های قانونی ما طی شود تردیدی ندارم که این توافقنامه عملی خواهد شد.
خبرنگار بی بی سی افزود:خانم موگرینی می داند که هنوز انتقادات شدیدی در غرب و منطقه از جمله ایران وجود دارد ، وی می خواهد که در اینجا همه دیدگاهها را بشنود.
سپس لیس دوست به همراه موگرینی به دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی رفت و در گزارش خود گفت:
در دفاتری مثل دفتر رئیس پارلمان است که خانم موگرینی واقعا درباره نگرانی های واقعی مربوط به این توافقنامه خواهد شنید. تهدیدهایی در پارلمان بوده است طوری که برخی گفته اند این توافقنامه امنیت ایران را تهدید می کند اما قدرت واقعی در این سرزمین در دستان رهبر معظم است که موهبت خود را نشان داده است و این مهمتر از همه چیز است.
بی بی سی در ادامه این گزارش به انعکاس نظر مردم ایران به توافق پرداخت و اعلام کرد:
بیشتر ایرانی ها هم از توافقنامه حمایت می کنند ، آنها خواستار آن هستند که زندگی شان بهبود یابد ، جمعیت جوان ایران علاقه زیادی به انقلاب فناوری ها دارد. ایرانی ها علاقه زیادی به ایرانی بودن خود دارند.
وی افزود:ظاهرا همه راهها به تهران ختم می شود. هر هفته یک هئیت بلند پایه اروپایی عازم تهران می شود و همه مشتاق هستند که از همه فرصت ها استفاده کنند اما همه اینها به توافق بستگی دارد به همین علت حامیان توافق نهایت خود را می کنند تا این توافقنامه کارایی داشته باشد.

اتحادیه اروپا به دنبال همکاری با ایران است     
خبرگزاری شین‌هوا از بروکسل گزارش داد:‌ در حالی که فدریکا موگرینی،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران سفر کرده است، یک تحلیل گر اروپایی می گوید این دیدار با هدف شروع وظیفه مهم همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا بعد از توافق هسته ای صورت می گیرد.
کورنلیوس آدبهار ، از پژوهشگران مرکز مطالعات اروپایی آلفرد فان اوپنهایم وابسته به شورای روابط خارجی آلمان،‌ می گوید سفر موگرینی به تهران دارای دو بعد است.
وی در مصاحبه ای که در آستانه سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران انجام داد تصریح کرد بعد اول سفر موگرینی این است که افراد مشکوک و مظنون به توافق هسته ای را به مناسب بودن این توافق متقاعد کند. بعد دوم سفر وی نیز این است که همکاری اتحادیه اروپا با ایران را به ورای توافق هسته ای سوق دهد.
آدبهار می گوید بعد اول نشان می دهد که در ایران نیز مانند امریکا بحث های زیادی در خصوص توافق هسته ای مطرح است.
این تحلیل گر می افزاید: «تندروهایی که از توافق هسته ای نگرانند باید متقاعد شوند که این مصالحه به نفع تهران است. به طور قطع، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان مذاکره کننده ارشد جامعه بین المللی با ایران می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.»
این تحلیل گر می گوید افزون بر این، موگرینی به همراه محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، می تواند به بررسی فرصت هایی بپردازد که همکاری های کنونی را که در حال حاضر بر روی مسئله هسته ای متمرکز است گسترش داده و به سطح همکاری های منطقه ای برساند و «منطقه خاورمیانه،‌به طور عام،‌ و خلیج فارس،‌ به طور خاص،‌ را در مواجهه با تهدیداتی که با آنها روبرو هستند» یاری رساند.
آدبهار در اظهار نظری در خصوص اهمیت توافق هسته ای ایران برای راهبرد اتحادیه اروپا در غرب آسیا (خاورمیانه)‌ گفت: «توافق هسته ای می تواند تاثیر دیگری بر راهبرد خاورمیانه ای اروپا بر جای بگذارد: این توافق می تواند به راهبرد خاورمیانه ای اتحادیه اروپا نوعی هدف بدهد.»
وی خاطرنشان کرد اتحادیه اروپا با رویکرد «چند جانبه گرایی کارآمدی» که در خصوص توافق هسته ای با ایران از خود نشان داد و روابط کاری خوبی که با ایران و قدرت های جهانی دنبال کرد اکنون می تواند به لحاظ کردن ایران در مدیریت مناقشات منطقه ای روی آورد.
به گفته این تحلیل گر مسائل سیاسی، اتحادیه اروپا می تواند ایران را در طیف گسترده ای از مسائل دخیل کند:‌ از ترتیبات فنی برای جلوگیری از بروز مناقشات آتی در منطقه تا حل و فصل مناقشاتی مانند مناقشه های یمن و سوریه.
موگرینی در یک کنفرانس خبری مشترک با ظریف اعلام کرد اجرای توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی فصل جدیدی در روابط اقتصادی و سیاسی بین ایران و اتحادیه اروپا خواهد گشود.

چیدن نتایج توافق هسته ای ایران    
مدیر دفتر الشرق الاوسط در فرانسه گفت: سفر موگرینی و دیگر مقامات غربی به ایران در چارچوب تقویت جریان میانه روی این کشور قرار دارد.
میشل ابونجم در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی از پاریس درباره اهداف سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و در پاسخ به این پرسش که موگرینی در تهران به مسائل دیگری غیر از توافق هسته ای اشاره داشت، آیا غربی ها نتیجه توافق هسته ای را چیده اند و از ایران می خواهند در موضوعات دیگر همکاری کند،گفت: بله می توان این گونه گفت. همچنین می توان گفت ایران به دنبال چیدن نتایج همکاری بر اساس توافق هسته ای است. موگرینی در مذاکرات دشوار هسته ای نقش هماهنگ کننده داشت تا هماهنگی و انسجام در میان گروه پنج به علاوه یک حفظ و همچنین خط ارتباطی با طرف ایرانی حفظ شود. بنابراین از یک سو سفر موگرینی به ایران در چارچوب سفر دیگر مقامات غربی به ایران است همان طور که معاون صدر اعظم آلمان به ایران سفر کرد و قرار است چهارشنبه وزیر خارجه فرانسه وارد تهران شود و از سوی دیگر به دلیل نقش مهم موگرینی در حصول توافق هسته ای است. روشن است که غربی ها می خواهند بدانند وضع ایران پس از توافق چگونه است. آیا همان طور که جمهوریخواهان آمریکا در سالهای گذشته توصیف کرده اند، ایران یک کشور سرکش باقی خواهد ماند یا این که به کشوری متمدن تبدیل خواهد شد؟ و همچنین اگر قرار است به کشور متمدن تبدیل شود باید چه بهایی در این راه بپردازد؟
وی در پاسخ به این پرسش که اروپایی ها در حال ارزیابی ایران جدید هستند، اروپایی ها در چه زمینه ای در شرایط کنونی می خواهند با ایران همکاری کنند،گفت: روشن است که غربی ها به همراه چین و روسیه می خواهند ایران در حل و فصل بحران های شدید در منطقه نظیر سوریه،خلاء قدرت قانونی در یمن ، جنگ علیه تروریسم و بحران یمن همکاری کند. ایران می تواند نقشی در کاهش این بحران ها و سپس حل و فصل سیاسی آن داشته باشد. همه می دانند جنگ در سوریه بدون همکاری ایران نمی تواند به یک راه حل سیاسی منجر شود. این وضع در یمن، لبنان و جنگ علیه تروریسم نیز صادق است. بنابراین بهایی که از ایران خواسته می شود بسیار بالاست.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس