تاریخ انتشار: ۰۶ مرد ۱۳۹۴
روزنامه "وال استریت ژورنال" مطرح کرد:

یکی از اعضای تیم مذاکره کننده فرانسه که از او به عنوان یک بازرگان یاد شده اشاره کرده که فرانسوی ها باید در بهبود روابط تجاری و اقتصادی با ایران عجله کنند چرا که رقبای دیگر به سرعت در حال استفاده از این فرصت هستند.

خبر سفر “لوران فابیوس” وزیر امور خارجه فرانسه در دوره های قبلی مذاکرات هسته‌ای ساز نامخالف در مقایسه با دیگر اعضای گروه ۱+۵ می زد در نشریات فرانسوی بازتاب گسترده ای داشته است.

به گزارش گذارنیوز  روزنامه امریکایی “وال استریت ژورنال” درباره بازتاب خبر سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران می نویسد:”نشریه “لاپون” فرانسه روز یکم جولای در سرمقاله خود نوشت:”لوران فابیوس مرد آهنین ضد ایران”. این نشریه در ادامه به نقش سرسختانه وزیر امور خارجه فرانسه در قبال برنامه هسته ای ایران اشاره کرده و افزوده است:”فرانسه در مذاکرات موضعی سرسختانه تر از امریکا اتخاذ کرد. در دور پایانی مذاکرات نیز امکان اتخاذ چنین موضعی وجود داشت.”

این نشریه امریکایی در ادامه این پرسش را مطرح می کند که علیرغم مخالفت های پیشین فابیوس با توافق هسته ای چگونه فرانسه در دور اخیر مذاکرات هسته ای موضعی ملایم تر اتخاذ کرد. وال استریت ژورنال در این باره می نویسد:”در سال ۲۰۱۳ میلادی فرانسه آمادگی خود برای همراهی امریکا در حمله به تاسیسات ایران را اعلام کرده بود. فابیوس از زمان آغاز بحران در سوریه نیز از اپوزیسیون مسلح سوریه حمایت کرده است. او “فرانسوا اولاند” رییس جمهوری فرانسه معتقدند که تعلل امریکا در کمک رسانی به اپوزیسیون سوریه عاملی برای ظهور داعش و رشد آن بوده است. با این حال، پس از آن یکی از رسانه های فرانسوی نوشت که فابیوس از ماه مارس گذشته به نمایندگان پارلمان فرانسه اطلاع داده بود که امریکا آماده انعقاد توافق با ایران است. در مقابل گزارش های دیگری از یک روزنامه فرانسوی دیگر وجود دارند که نشان می دهند که یکی از اعضای تیم مذاکره کننده فرانسه که از او به عنوان یک بازرگان یاد شده اشاره کرده که فرانسوی ها باید در بهبود روابط تجاری و اقتصادی با ایران عجله کنند چرا که رقبای دیگر به سرعت در حال استفاده از این فرصت هستند.”

وال استریت ژورنال در ادامه اشاره می کند که سفر “فابیوس” به تهران پس از سفر “سیگمار گابریل” معاون صدراعظم آلمان و رهبر حزب سوسیال دموکرات آن کشور صورت می گیرد. این روزنامه اشاره می کند که این سفر نشان از رقابت فرانسه برای بهبود روابط تجاری و انعقاد قراردادهای تازه با ایران دارد.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس