تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴
روزنامه پراودا روسیه مطرح کرد;

این نشریه با برشمردن دلایلی برای تنفر حاکمان سعودی از ایران می نویسد:”عربستان سعودی مرکز اسلام سنی است. در حالی که ایران مرکز اسلام شیعه است و از دید سعودی ها رقیب آن کشور محسوب می شود. ایران متحد روسیه است این نیز دلیل دیگری برای نفرت حاکمان سعودی از ایران است. دلیل سوم و مهمی که وجود دارد آن است که انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن نگرانی های امنیتی را برای عربستان سعودی و نظام سلطنتی آن کشور ایجاد کرد.”

به گزارش “گذارخبر”  همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و عربستان سعودی روزنامه “پراودا” روسیه که یکی از قدیمی ترین نشریات آن کشور از دوران اتحاد جماهیر شوروی تا به امروز محسوب می شود و به دلیل اتخاذ مواضع ضد امریکایی شهرت دارد با انتشار مطلبی این پرسش را مطرح کرده که چرا “عربستان سعودی از ایران نفرت دارد؟”.

این نشریه با برشمردن دلایلی برای تنفر حاکمان سعودی از ایران می نویسد:”عربستان سعودی مرکز اسلام سنی است. در حالی که ایران مرکز اسلام شیعه است و از دید سعودی ها رقیب آن کشور محسوب می شود. ایران متحد روسیه است این نیز دلیل دیگری برای نفرت حاکمان سعودی از ایران است. دلیل سوم و مهمی که وجود دارد آن است که انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن نگرانی های امنیتی را برای عربستان سعودی و نظام سلطنتی آن کشور و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایجاد کرد. انقلاب ایران سبب شد تا حد زیادی بر نفوذ و جایگاه سعودی ها در خلیج فارس لطمه وارد شود.”

پراودا در ادامه می افزاید:”این دومین انقلابی بود که به ضرر عربستان سعودی تمام شد. نخستین انقلاب در سال ۱۹۵۸ میلادی در عراق روی داد. انقلاب عراق سبب بدتر شدن روابط ریاض و بغداد شد و رژیم تازه روی کار آمده برای سرنگونی پادشاه های خلیج فارس تلاش کرد. پیروزی انقلاب در ایران به نظر می رسد بدترین شرایط را برای کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس به وجود آورد. نکته دیگر و مهم آن است که نظام سیاسی ایران جمهوری است در حالی که عربستان سعودی و سایر کشورها سلطنتی هستند و یک دلیل دیگر خصومت سعودی ها با ایران همین موضوع است.”

این نشریه روسی در ادامه اشاره می کند که نظام سلطنتی عربستان سعودی بدون نهادهای نمایندگی است در حالی که در ایران پارلمان وجود دارد و نمایندگان منتخب مردم به آن نهاد راه می یابند. این نشریه می افزاید:”عربستان سعودی قوانین سخت گیرانه ای را علیه زنان در حوزه عمومی اعمال کرده در حالی که وضعیت زنان در ایران به مراتب بهتر است.”

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس