تاریخ انتشار: ۰۴ بهم ۱۳۹۴

سخنان حسن‌‌روحانی در دفاع از حقوق نامزدهای انتخابات بازتاب‌های مختلفی یافته است. عمده هواداران دولت به ویژه جناح سیاسی رد صلاحیت‌شده، بر این اعتقادند که سخنان روحانی چندان صریح و واضح بود که نیازی به توضیح دیگری احساس نمی‌شود.

به گزارش “گذارنیوز”  گروه‌های رد صلاحیت شده و به ویژه اصلاح‌طلبان از واکنش‌ و اعتراض شدید به مسئله رد صلاحیت‌ها خودداری کردند. آنها پیگیری این موضوع را به رئیس‌جمهور قانونی کشور واگذار کردندکه با توجه به اختیارات قانونی خود یا حسب رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای غیر رسمی با شورای نگهبان به حل و فصل آن مبادرت ورزند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که تحت هر شرایطی در انتخابات حضور خواهند داشت. واکنش گروه‌‌های محافظه کار اما به سخنان رئیس‌جمهور ملت متفاوت بود. صداوسیما که در اختیار جریان محافظه کار قرار دارد از پوشش همه بخش‌های سخنان رئیس‌جمهور در جمع فرمانداران خودداری کرد، روزنامه جام‌جم و همشهری وابسته به صداوسیماو شهرداری تهران سخنان روحانی را بایکوت کردند. خبرگزاری های وابسته به محافظه کاران ابتدا به تحریف سخنان رئیس‌جمهور پرداخته و بر اساس برداشت‌های غلط خود به تهدید روحانی و نیز به مقایسه وی با بنی‌صدر پرداختند.مقابسه روحانی با بنی‌صدر از لودگی‌های سیاسی رسانه‌های تندرو است.
  بازی‌رکود
اما روز گذشته رویکرد انتخاباتی مخالفان رئیس‌جمهور به ناگاه تغییر کرد ورسانه‌های محافظه کاربه صورت جمعی و هماهنگ تصمیم گرفتند تا موضوع نقد به رئیس‌جمهور در هنگامه انتخابات ورد صلاحیت‌ها را به زمین اقتصاد برانند.آنها به شکل طنزآمیزی از رئیس‌جمهور و پاسدار قانون اساسی انتظار دارند، یک ماه مانده به انتخابات به سراغ حل مسئله رکود کشور برود. بازی رکود البته بازی جدیدی نیست. چند ماه پیش در همین دوره از مجلس، تعدادی از نمایندگان دلواپس، فراکسیون رکود را تشکیل داده بودند و در حقیقت همان‌هایی که نسبت به ابر فسادها و ویرانی کامل کشور سکوت کرده بودند، از در همدلی با اقتصاد و معیشت مردم برآمده بودند اما در هر صورت جامعه از رئیس‌جمهور انتظار دارد که در شرایط فعلی به ماجرای انتخابات ورود کرده و به حقوق قانونی نامزدها بپردازد، چرا که اگر مجلس همسو با رای و نظر اکثریت ملت تشکیل نشود جامعه باید در انتظار‌ بحران‌هایی بزرگ‌تر از رکود و تورم باشد.
  همسویی با استکبار یا انتقاد قانونی
در راستای تخریب و فشار بر رئیس‌جمهور برای دفاع از حقوق ملت، جامعه‌مدرسین حوزه علمیه قم به ریاست آیت‌ا… محمدیزدی نیز زبان به گلایه باز کرده و دفاع روحانی از قانون را ایجاد تردید در نتایج احراز صلاحیت‌ها و خیانت به آرمان‌های انقلاب می‌نامد.در بخشی از این بیانیه‌آمده است: شورای محترم نگهبان در این دوره همچون دوره گذشته در چارچوب قانون قاطعانه و منصفانه به وظیفه حساس خود عمل کرده و خواهد کرد.ایجاد تردید در نتایج احراز صلاحیت‌ها و پرداختن به حاشیه سازی و تضعیف این نهاد مهم و تاثیر‌گذار و هر حرکتی که منجر به دلسرد کردن مردم در این حضور ملی شود خیانت به آرمان انقلاب و معمار کبیر آن امام خمینی‌(س) بوده و حرکت در مسیر تعیین شده از سوی استکبار جهانی خواهدبود!اینکه رئیس‌جمهور قانونی کشور در بحث انتخابات و اهمیت آن، جلوی دلسرد شدن مردم که نامزدهای آنها رد صلاحیت شده‌اند، را بگیرد چه ارتباطی با استکبار جهانی و خیانت دارد،جای بسی‌ سوال است. به نظر می‌رسد این طیف قصد دارند، وظیفه اصلی رئیس جمهور را که حمایت از مردم و قانون است ، به حاشیه ببرند چرا که این روشنگری‌ها و دفاع از قانون به نفع برخی از جریان‌ها و افراد نیست.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس