تاریخ انتشار: ۲۹ فرو ۱۳۹۵

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند سخنان رئیس کل بانک مرکزی، فراخور مخاطبان غربی و در جهت امتیازگیری بیشتر بوده است.

به گزارش “گذارنیوز” شاخص کل بورس روز گذشته ۱۶۰۰ واحد افت کرد که در ماه های اخیر این افت شاخص بی سابقه بوده و این موضوع باعث ایجاد نگرانی میان فعالان بازار شده است.

بررسی ها نشان می دهد در نخستین دقایق فعالان بازار در روز یکشنبه نیز شاخص کل بورس ۳۶۰ واحد افت کرد و به ۷۷ هزار و ۶۱۵ واحد رسید.

این در حالی است که عمده کارشناسان اعتقاد دارند سخنان رئیس کل بانک مرکزی، فراخور مخاطبان غربی و در جهت امتیازگیری بیشتر بوده است. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در آمریکا اعلام کرده بود که تقریبا هیچ پولی از دارایی های ایران آزاد نشده است.

در این شرایط فعالان بازار معتقدند گروه خودرویی باعث رشد بازار سرمایه طی ماه های گذشته شده بود. در واقع پس از برجام با اخبار مثبتی که در زمینه مشارکت خودروسازان داخلی با شرکت های خارجی منتشر شد، شاهد رشد در گروه خودرویی بودیم به طوری که رشد مورد انتظار در یک سال طی حدود یک ماه محقق شد.

به اعتقاد کارشناسان انتظار می رفت که اخبار مثبتی درادامه این روند منتشر شود تا روند رو به رشد این سهام ادامه داشته باشد اما این خبرها ادامه نداشت و در شرایط فعلی اخبار منفی مانند اظهار نظر رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه طرف های مذاکره به تعهدات وفادار نبوده اند و همچنین مسائل مربوط به سوییفت دست به دست داده تا بازار دچار ترس شود.

فعالان بازار می گویند بازار در شرایط فعلی لیدر محور است و گروه خودرویی این نقش را به عهده دارد، در این شرایط وقتی با ریزش سهام گروه خودرو سایر  نمادها نیز از گروه خودرو پیروی می کنند و دچار افت می شوند و حتی می توان گفت که برخی سهامداران در حال خروج سرمایه خود از بازار هستند.

به گفته کارشناسان به نظر می رسد بازار سرمایه وارد فاز اصلاح شده است و بازار طی دو سه روز آینده باز هم شاهد اصلاح خواهد داشت و سپس به ثبات می رسد، به عبارت دیگر پایان این اصلاح منوط به رشد مجدد بازار نیست و بازار حالت نوسانی به خود می گیرد به طوری که گاهی مثبت و گاهی منفی می شود که این روند تا خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

اما کارشناسان درباره آینده بورس عقیده دارند که احتمال دارد نوسانات در کوتاه مدت به دلیل اخبار پراکنده و همچنین هیجان باقی مانده در معاملات بالا باشد، اما در چشم انداز بلندمدت همچنان خوش‌بینی‌ها باقی است و آینده این بازار روشن است. همچنین، لزوم توسعه سایر ابزارهای مالی، نظیر آتی و اختیار و عدم استفاده از اقدامات ناکارآمدی مثل معاملات بلوکی برای حفظ شاخص بورس از دیگر نکاتی بود که کارشناسان بر آن تاکید کردند.

اما این در شرایطی است که معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس از ورود عملی اولین صندوق بزرگ اروپایی و تبدیل حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان خبر داده و گفته است این صندوق از چهارشنبه اقدام به خرید سهام شرکت بورسی با نگاه بلندمدت می کند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس