تاریخ انتشار: ۰۳ خرد ۱۳۹۴

یک رویه در دولت مرسوم شده است ؛ حرف نزدن با مردم ! به گزارش گذارنیوز دولت یازدهم یک ضعف بزرگ دارد و آن هم عدم ارتباط با مردم است . این ضعف آنجا بیشتر رخ می نماید که مردم به یکباره با یک تصمیم مهم دولت مواجه می شوند . از حذف یارانه ها […]

یک رویه در دولت مرسوم شده است ؛ حرف نزدن با مردم !

حسن روحانی

به گزارش گذارنیوز دولت یازدهم یک ضعف بزرگ دارد و آن هم عدم ارتباط با مردم است . این ضعف آنجا بیشتر رخ می نماید که مردم به یکباره با یک تصمیم مهم دولت مواجه می شوند . از حذف یارانه ها گرفته تا قطع سهمیه سوخت . برخی معتقدند دولت سابق صرف نظر از برخی ضعف هایش اما یک امتیاز مهم داشت . محمود احمدی نژاد نه فقط با بدنه اجتماعی خود بلکه برای همه مردم حرف می زد . یا رخ به رخ آن ها می شد از قاب تلویزیون و از آنچه در سر داشت می گفت یا سینه به سینه آنها می شد در سفرهای استانی. هر چه بود تصمیمات دولت او (صرف نظر از میزان درستی یا نادرستی آن که تنها کارشناسان امر می توانند در مورد آن قضاوت کنند) برای مردم شرح داده می شد .
این رویه اما در مورد دولت یازدهم یا کم رونق است و یا در برخی مسایل اصلا دیده نمی شود .
نمونه بارز آن توقف واریز سهمیه سوخت است که اعلام شده در مورد آن تمام گزینه ها روی میز است و این یعنی اینکه ممکن است بنزین گران یا یک نرخی شود .یک اتفاق مهم که همزمان با تبعات اقتصادی می تواند تبعات روانی هم با خود داشته باشد.

درباره یک ضعف دولتی ؛

باید با مردم حرف زد ؛ دانستن حق مردم است!

در این زمینه کاظم جلالی که رییس مرکز پژوهش های مجلس است گفته : «رسانه ها و وزرای دولت باید برای آگاه سازی مردم اقدام نمایند و به رییس جمهور کمک کنند .متاسفانه گاهی اوقات دولتی ها کم حرف می زنند درحالی که نباید همه بارها را به دوش رییس جمهور بیاندازند .خیلی از تصمیمات دولت کارشناسی است و پوپولیستی نیست این مسائل را باید برای مردم توضیح داد و تبین کرد.بدون تردید کار کارشناسی که دولت می خواهد انجام دهد هزینه دارد و هزینه آن نارضایتی بدنه اجتماعی دولت است که البته دولت باید این هزینه را کاهش دهد .»
وی در عین حال گفته است :«وقتی دولت کار درستی انجام می دهد همه باید از دولت حمایت کنند .باید پذیرفت برخی از اقداماتی که آقای روحانی درزمینه یارانه ها انجام داده درست و قانونی بوده است .در خصوص مساله سهمیه بندی بنزین هم دولت آقای روحانی باید جمع بندی داشته باشند که البته آقای زنگنه تاکید کرده اند که این جمع بندی به زودی صورت می گیرد.به نظر من نیازنیست رییس جمهور درهمه امور اظهارنظر کند درواقع این وظیفه وزرا و سخنگوی دولت است که در جهت شفاف سازی اقدامات قوه مجریه اقدام کنند.»
در اظهار نظری دیگر در این مورد تابش ، نماینده اصلاح طلب مجلس نیز گفته است :«باید پذیرفت برخی اقدامات هزینه بالایی دارد و حتی موجبات نارضایتی  بدنه اجتماعی دولت را فراهم می سازد بنابراین بهتر است دولت کارهایش را تشریح کند و موانع و تنگاههارا برای مردم بازگو کند .از سوی دیگر دولت باید مشارکت مردم را بخواهد چراکه مردم ایده های خوبی دارند و می توانند راههایی نشان دهند که کمترین هزینه را برای دولت داشته باشد .
بنده معتقدم دولت در ارتباط وتعامل فی مابین بامردم کوتاهی می کند این درحالی است که رییس جمهور و وزرای دولت به سفرهای استانی می روند اما ارتباط کمتری به مردم دارند البته یک بخش ازاین مشکل بازمی گردد به ترکیب و ساختارمجلس که بادولت هماهنگ نیست چراکه ازاین تقابل اینگونه برداشت می شود که دولت خواهان انجام کارهایی است که مجلس نمی گذارد یا برعکس به هرحال دولت باید مسائل و مشکلات رابیشتربامردم درمیان بگذارد و از آنها راهکار بخواهد تا حمایت عمومی مردم را ازدست ندهد.»
او تاکید کرده است که :«بنده با آقای روحانی موافقم که دولت کارهای پوپولیستی انجام ندهد و اقداماتش منطبق با مسائل ومباحث تخصصی باشد.»
به نظر می رسد که یک مساله اساسی با سوتفاهم و یا سوتعبیر مواجه شده است. گاهی برخی مشاوران باورشان این است که توضیح دادن در مورد امور از سوی صاحبان قدرت یک اقدام پوپولیستی است . شاید همین تصور موجب شده است که دولت از سطح جامعه دور بماند و از حرف زدن و ارتباط سینه به سینه غافل شود .
شاید راه درست این باشد که سطح دیالوگ و حرف زدن از لایه اولیای قدرت به لایه پایین و کف جامعه هم تسری یابد.باید با مردم حرف زد ؛ دانستن حق مردم است!

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس