تاریخ انتشار: ۲۸ مرد ۱۳۹۴
روزنامه روسی نزاویسیمایا گازتا:

در صورتی که آمریکا از توافق با ایران کناره گیری کند و تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی را لغو نکند، این امر به وجهه دولت آمریکا خدشه وارد خواهد کرد و تهدیدی خواهد بود برای موقعیت دلار به عنوان ارز اصلی جهانی و واشنگتن را از حمایت متحدانش محروم خواهد ساخت.

نزاویسیمایا گازتا نوشت: جان کری در خصوص تهدید موجود برای ارز اصلی جهان سخن گفت.

به گزارش گذارنیوز، وی گفت: در صورتی که آمریکا از توافق با ایران کناره گیری کند و تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی را لغو نکند، این امر به وجهه دولت آمریکا خدشه وارد خواهد کرد و تهدیدی خواهد بود برای موقعیت دلار به عنوان ارز اصلی جهانی و واشنگتن را از حمایت متحدانش محروم خواهد ساخت.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه ای با خبرگزاری «رویترز» در این خصوص سخن گفت. پیش بینی های وی، هشداری بود خطاب به کنگره.

کری که معتقد است، آمریکا متحمل خسارات چه مالی و چه سیاسی خواهد شد، هشدار داد: «در صورتی که ما روند معکوس را در پیش گیریم و از توافق صرف نظر کنیم و سپس به آنها (متحدانمان) بگوییم: «شما ناگزیر هستید با قوانین و تحریم های ما سازش کنید و غیر از این ممکن نیست» – این راه قطعی و سریع به سوی پایان دادن به موقعیت دلار آمریکا به عنوان ارز اصلی جهانی خواهد بود». به گفته وی، این امر یک شبه به وقوع نخواهد پیوست، اما نباید فراموش کرد که در حال حاضر، بسیاری از کشورها از قراردادهای بین المللی مالی جاری ناراضی هستند. وی برای نمونه، به قرابت روسیه با چین و اجلاس کشورهای بریکس در ماه ژوئیه در اوفا اشاره کرد – «بلوک بزرگی متشکل از آن دست از کشورهایی که با یکدیگر متحد هستند و دست رو دست نگذاشته اند و منتظر نمانده اند که آمریکا به آنها بگوید باید چه کاری انجام دهند».

وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است که در صورت ناکام ماندن توافق، یاران آمریکا تمایل خود را برای همکاری با آنها در خصوص بسیاری از مسائل مبرم در دستور کار بین المللی از دست خواهند داد. در وهله نخست، متحدان از روند حل و فصل اوضاع در اوکراین کناره گیری خواهند کرد که در حال حاضر نیز در قبال آن به شدت دچار تردید هستند. کری خاطر نشان کرد، در اروپا در این خصوص اعتراضات بالا گرفته است: در حقیقت، اروپا تاوان مشی خشن آمریکا را می پردازد – اشاره مستقیم به تحریم های اعمالی علیه روسیه و اقدامات پاسخی این کشور. وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با صبر اروپایی ها که تلاش می کنند روابط تجاری خود را چه با روسیه و چه با ایران توسعه دهند، اما حاضر نیستند اتحاد اروپا – آتلانتیک را بر هم بزنند، سوال گزافه گویانه ای مطرح می کند: «وقتی ما ناگهان راهمان را با آنها (یارانمان) جدا می کنیم و می گوییم: «ما ناگزیر هستیم روسیه را به خاطر اوکراین تحت فشار قرار دهیم» چه نتیجه ای باید حاصل شود؟»

کری در ادامه افزود: «و اگر ما در نهایت، یاران خودمان را که تلاش می کنیم با آنها، در خصوص تشکیل همکاری تجاری و سرمایه گذاری اقیانوس اطلس مذاکره کنیم، با اعمال تحریم هایی مجازات کنیم، شما خود تصور کنید که پاسخ آنها چه خواهد بود. دشواری های ناشی از آن بسیار وسیع خواهد بود. از جمله، این تفکر رواج پیدا خواهد کرد که ارز اصلی باید تغییر کند، زیرا آمریکا رفتار صحیحی ندارد و توافق هایی را که خود با برگزاری مذاکرات به دست آورده است، رعایت نمی کند».

بی شک، وزیر امور خارجه آمریکا می خواهد تا در کنگره به سخنانش گوش فرا دهند: رد توافق از سوی قانون گذاران – تنها دلیلی است که آمریکا به خاطر آن می تواند از توافقی که در روز ۱۴ ماه ژوئیه در وین و بعد از چندین ماه مذاکره میان تهران و «گروه ۱+۵» میانجی گران بین المللی حاصل شد، کناره گیری کند. کری گفت: «این تفکر که ما می توانیم به سهولت و به صورت یک جانبه از توافق کناره گیری کنیم، که باب طبع کنگره است، در خصوص نقش پیشرو و معتمد بودن آمریکا تأثیر بسیار منفی خود را بر ذهن مردم خواهد گذاشت».

به اعتقاد بوریس اشلوسبرگ، مدیر FX Strategy، موقعیت دلار به عنوان ارز اصلی، هیچ ارتباطی با توافق با جمهوری اسلامی ایران و «گروه ۱+۵» ندارد. اساس این دو مسأله را دو زمینه متفاوت و غیر مرتبط با هم به وجود آورده اند – زمینه مالی و ژئو سیاسی. اشلوسبرگ خاطر نشان کرد: «این تفکر که در این مرحله، احتمال دارد دلار به دلایل ژئو سیاسی، موقعیت ارز اصلی خود را از دست دهد، مضحک است و این مسأله کمترین ارتباطی با توافق با ایران ندارد».

سرگئی میخائیل اف، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات اروپا – آتلانتیک و تدافعی در انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه، سخنان کری را بیشتر به معنای اعمال فشار زیاد بر کنگره تعبیر کرده، تا دادن هشدار در خصوص خطرات واقعی بر سر موقعیت دلار. از یک سو، مشکل می توان منکر این قضیه شد که موقعیت دلار، با عوامل ژئو سیاسی مرتبط است. افزون بر آن، در حقیقت، در سایه کنترل واشنگتن بر «مراکز عصبی» اصلی ژئو سیاسی است که دلار همچنان به عنوان ارز اصلی جهان باقی مانده است. و از سوی دیگر نیز – بعید به نظر می رسد که سرنوشت توافق با ایران، عامل ژئو سیاسی بوده باشد که بتواند به طور جدی اوضاع را تحت تأثیر خود قرار دهد.

این کارشناس در گفتگویی با نشریه «نزاویسیمایا گازتا» اشاره کرد: «کری در عمل، می گوید که اگر آمریکا به اراده خود از توافق حاصله کناره گیری کند و با ناگزیر کردن دیگر اعضای «گروه ۱+۵» به ادامه رژیم تحریم ها علیه ایران، در پی مطالبه شرایط مفیدتر برای خود باشد، به نتایج سودمندتری دست نخواهد یافت. در حال حاضر، بسیاری از مخالفان با توافق با جمهوری اسلامی ایران در خود آمریکا، چنین رویکردی را پیشنهاد می کنند. وزیر امور خارجه آمریکا نیز به آنان این مسأله را گوشزد می کند که این نوع رفتار، سلب اعتماد متحدان و دیگر مراکز قدرت جهانی از آمریکا را در پی خواهد داشت و این بی اعتمادی در وهله نخست، به موقعیت دلار ضربه وارد خواهد کرد. اگرچه نمی توان گفت که این فرضیه محال است، با این همه، این فرضیه بیشتر گزافه گویی انتزاعی است و برای مباحثات داخلی آمریکا کاربرد دارد.

حتی، اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که احتمال دارد کدام ارزها جایگزین دلار شوند، باید گفت که «دلار آمریکا» رقیبی ندارد. میخائیل اف در پایان گفت: «با توجه به کاهش نرخ یوان و کاهش شدید ارزش بازار سهام چین طی دو روز اخیر، و همچنین بیانات اخیر در خصوص این که آیا یورو تحمل پایداری در برابر مشکلات به وجود آمده در رابطه با یونان را خواهد داشت یا خیر، در حال حاضر، بعید به نظر می رسد که این دو ارز مدعی جایگزینی برای دلار با نقش کنونی اش باشند».

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس