تاریخ انتشار: ۳۱ مرد ۱۳۹۴
*ابراهیم اصغر زاده

حزب اتحاد ملت ایران که در کنگره آن هم به لحاظ کیفیت و هم لیست شورای مرکزی مشاهده کردیم با برنامه ریزی منسجم و قدرتمندانه ای کار را شروع کرد و علاوه بر اینکه این حزب سرنوشت خوبی خواهد داشت در انتخابات پیش رو نیز بر آرایش سیاسی اصلاح طلبان اثرخواهد داشت.

به دو دلیل باید تولد حزب اتحاد ملت ایران اسلامی را بزرگ شمرد: ابتدا به این دلیل که دولت روحانی پس از توافق هسته ای و پیروزی در عرصه سیاست خارجی نیازمند تحقق یکی دیگر از شعارهایش در سیاست داخلی و شکستن فضای امنیتی بود. شکستن فضای امنیتی در جامعه مدنی با تولد احزاب و انتشار جراید کثیرالانتشار شکل می گیرد. خوشبختانه در این زمینه حالادولت روحانی می تواند به افکار عمومی بگوید با مجوز دادن به شبکه ای از نیروهای سیاسی که عمدتا در حزب مشارکت سازمان داده می شدند آنها فعالیت حزبی و رسمی خود را شروع کرده اند. از این بابت باید به وزارت کشور هم تبریک گفت. تا حالابیلان کار وزارت خارجه را بررسی می کردیم و از حالابه بعد با نزدیک شدن به انتخابات این وزارت کشور است که رفتار و عملکردش در ویترین قرار می گیرد. نکته دوم این است که در یک روایت خطی از مشروطه تاکنون درباره تحزب و فعالیت های حزبی متاسفانه با گره های زیادی مواجه بوده ایم و گسست هایی این روایت خطی را منقطع می کند، به همین دلیل در مقاطعی از تاریخ مشروطه تاکنون احزابی متولد شدند، طلوع کردند و بعد به سرعت غروب کردند .
از ابتدای انقلاب با وجود اینکه در قانون اساسی گفته شده بود رقابت حزبی پذیرفته می شود ولی نخستین و بزرگ ترین حزب سیاسی انقلاب که حزب جمهوری اسلامی بود به سرنوشت محتومی دچار شد و بقیه احزابی که در کشور فعالیت می کردند آنقدر به لحاظ سازمانی و تئوری دارای بحران و آشفتگی بودند که هیچ وقت در تراز یک حزب فراگیر و نوین ظاهر نشدند تا اینکه جبهه مشارکت متولد شد و نشان از تحولی در رفتار حزبی جامعه مدنی ایران داشت. متاسفانه سرنوشت این حزب تشکیلاتی و مقتدر پس از حوادث انتخابات سال ٨٨ در محاق واقع شد و بنابراین اثرگذاری احزاب یا سازگاری حیات حزبی با ساختار سیاسی جمهوری اسلامی تبدیل به یک افسانه شد. تولد حزب اتحاد ملت ایران از این بابت که این افسانه را در هم می شکند و قصد دارد نشان دهد که هنوز جامعه مدنی در ایران می تواند درون خودش یک حزب مدرن و فراگیر را بپروراند کاری است ارزنده.
حزب اتحاد ملت ایران که در کنگره آن هم به لحاظ کیفیت و هم لیست شورای مرکزی مشاهده کردیم با برنامه ریزی منسجم و قدرتمندانه ای کار را شروع کرد و علاوه بر اینکه این حزب سرنوشت خوبی خواهد داشت در انتخابات پیش رو نیز بر آرایش سیاسی اصلاح طلبان اثرخواهد داشت. نکته مهم در مورد این حزب آن است که به یک سوال مقدر ناچار است پاسخ دهد و مطمئنم باقدرت به این سوال پاسخ خواهد داد. این سوال عبارت از این است که آیا اصلاح طلبی پس از انتخابات ٨٨ در ایران به یک پروژه عقیم مبدل شده یا هنوز اصلاح طلبی می تواند به عنوان یک راهبرد برای فعالیت در کشور مورد استفاده قرار گیرد. خیلی از گروهک ها و دستجات سیاسی الان در صحنه حضور دارند که رنگ و لعاب اصلاح طلبی را به خود می زنند اما قادر به پاسخ دادن به این سوال نیستند و به همین دلیل هم ناتوان هستند از اینکه بدنه معترضین و نیروهای سیاسی که بعد از انتخابات ٨٨ به بن بست معتقد بودند و می گفتند نظام سیاسی ایران اصلاح ناپذیر است را همراه خود کنند اما حزب اتحاد ملت ایران ابتکار عمل در بسیج این نیروها و دوباره وارد میدان کردن آنها را به عهده گرفته و از این بابت نقشی متفاوت با احزاب موجود دارد. این حزب از اساسنامه خوبی برخوردار است و آن طور که در سخنرانی دبیرکل حزب شنیدم به لحاظ تئوریک هم دارای توان پاسخگویی به سوالات موجود در فضای سیاسی کشور است و می خواهد از تجربیات جبهه اصلاحات حداکثر استفاده را ببرد. نکته ای که به دوستانم در حزب توصیه می کنم تجربه ای است که در مبارزات قبل از انقلاب آموختم و متاسفانه در فضای سیاسی کشور کمتر از آن بهره گرفتم و این است که من و نسل من با مستبد مبارزه می کردیم و بلد نبودیم با استبداد مبارزه کنیم. پاشنه آشیل فعالیت های حزبی در ایران این است که اعضای خودش را به برده های سیاسی تبدیل می کند. برای اینکه به اعضای یک حزب بیاموزیم که رفتار دموکراتیک داشته باشند و به جای اینکه با مستبد مبارزه کنند با استبداد به مبارزه برخیزند باید آموزش داد، گفتمان آزادیخواهی را تقویت کرد و از دیسیپلین حزبی پیروی کرد. برای اینکه این دیسیپلین حزبی تبدیل به زندان آهنین نشود حتما باید حزب اتحاد ملت ایران میان آزادی های فردی و حق انتقاد برای اعضای خود احترام ویژه ای قایل شود. امروزه اصلاح طلبی بیش از انکه به قدرت و سازمان و پول نیاز داشته باشد به آزادیخواهی و پذیرش نظر منتقدین نیازمند است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس