تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴
دروغ بزرگ!

واکنش ها به آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی همراه با ابراز تردیدها درباره درست بودن این ادعا، ادامه دارد.

به گزارش “گذارخبر”  کره شمالی روز چهارشنبه از آزمایش موفق بمب هیدروژنی در این کشور خبر داد. کره شمالی اعلام کرد نخستین بمب هیدروژنی خود را که بسیار قدرتمندتر از بمب اتمی عادی است آزمایش کرده است . اعلام این خبر از سوی پیونگ یانگ، واکنش ها و انتقادهای برخی کشورها را در پی داشت اما بسیاری از کارشناسان و کشورها نسبت به این ادعا، ابراز تردید کرده اند.

آمریکا: شواهد با ادعا همخوانی ندارد
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: آزمایش کره شمالی یک انفجار اتمی بوده و شواهد موجود با شواهد یک آزمایش هیدروژنی همخوانی ندارد.
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص انفجار اخیر در کره شمالی افزود: دولت آمریکا به این جمع بندی رسیده‌است که انفجار اخیر در شبه جزیره کره، اتمی بوده و شواهد موجود با شواهد یک انفجار هیدروژنی همخوانی ندارد.
جان کربی در ادامه گفت: جان کری، وزیر امور خارجه امریکا با همتایان کره‌ای و ژاپنی خود در این باره گفتگو داشته و بر همکاری ۳ جانبه برای مقابله با کره شمالی، تأکید کرده است.
در همین حال، وزیر خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن آزمایش چهارم هسته ای کره شمالی، گفت، این آزمایش، اقدامی بسیار تحریک کننده است که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می اندازد.
جان کری تصریح کرد، امریکا، کره شمالی را به عنوان یک کشور مسلح هسته ای نمی پذیرد و نخواهد پذیرفت.

واکنش  شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای شدید اللحن، آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرد.
شورای امنیت در بیانیه‎ای که روز چهارشنبه به اتفاق آرا به تصویب رسید، همچنین از اعمال اقدامات آتی تنبیهی علیه پیونگ‎یانگ خبر داد.
۱۵ عضو شورای امنیت در این بیانیه اعلام کردند که این کشورها تصمیم گرفته اند در واکنش به اقدام اخیر کره شمالی، کار بر روی یک “قطعنامه جدید” علیه این کشور را آغاز کنند.
پیش از این جلسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با محکوم کردن اقدام کره شمالی که به گفته وی باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه می‌شود، از این کشور خواست تا هرگونه فعالیت‌ هسته‌ای بیشتر را متوقف کند.

اگر تایید شود
آژانس بین المللی انرژی اتمی آزمایش هسته ای کره شمالی را نقض قطعنامه های سازمان ملل خواند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از وین،به گفته یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، در صورتی که تایید شود کره شمالی آزمایش بمب هیدروژنی انجام داده است ،‌این کار«نقض آشکار قطعنامه های سازمان ملل» و اقدامی« عمیقا تاسف برانگیز »است.
آمانو در بیانیه ای اعلام کرد :« آزمایش هسته ای کره شمالی در صورتی که تایید شود ، نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و عمیقا تاسف برانگیز است.»
مدیرکل آژانس از پیونگ یانگ خواست تا « همه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به طور کامل اجرا کند.»
آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد آماده است « به حل و فصل مسالمت جویانه مسئله کره شمالی با از سرگیری بازرسی ها به محض آنکه توافقی سیاسی بین کشورهای ذیربط پیدا شود» کمک کند.
کره شمالی در سال های  ۲۰۰۶ ،  ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ سه آزمایش هسته ای که سازمان ملل متحد ممنوع کرده است انجام داد . هربار پس از آزمایش های هسته ای کره جنوبی تحریم های بین المللی علیه کره شمالی تشدید شده است.
در همین حال فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به آزمایش هسته ای کره شمالی اعلام کرد آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی در صورتی که تایید شود «نقض خطرناک» قطنامه های سازمان ملل و تهدیدی علیه امنیت جنوب شرقی آسیا است .
موگرینی در بیانیه ای اعلام کرد:« در صورتی که این اقدام تایید شود ، نقض وخیم تعهدات بین المللی جمهوری دموکراتیک خلق کره  آنچنان که در قطعنامه های شورای امنیت  مشخص شده است ، محسوب می شود.»
وی افزود:« این آزمایش تهدیدی برای صلح و امنیت کل منطقه جنوب شرقی آسیا است .»
موگرینی از جمهوری دموکراتیک خلق کره خواست تا گفتگوی « معتبر و چشمگیری را با جامعه بین المللی از سربگیرد  و این رفتار غیرقانونی و خطرناک » را متوقف کند.
وی اعلام کرد  با وزیران امور خارجه کره جنوبی و ژاپن گفتگو خواهد کرد.
رئیس سازمان پیمان منع آزمایشهای هسته ای هم با ابراز تردید اعلام کرد که اگر آزمایش هسته ای کره شمالی تایید شود ،این یک خطر بزرگ برای امنیت بین المللی است.
« لاسینا زربو»،  رئیس سازمان پیمان منع آزمایشهای هسته ای(سی.تی.بی.تی.او)  در این بیانیه که صبح روز  چهارشنبه در وین منتشر شد، تاکید کرد: انجام این آزمایش ناقض قواعد بین المللی علیه آزمایش های هسته  ای بوده که از سال ۱۹۹۶ توسط ۱۸۳ کشور جهان امضا شده است.
رئیس سازمان پیمان منع آزمایش های  هسته ای  از کره شمالی خواست که از ازمایش های هسته ای بیشتر خودداری و به این پیمان بپیوندد.

سئول: تردید داریم !؟
همچنین سازمان اطلاعاتی کره جنوبی اعلام کرد آنچه کره شمالی آزمایش کرده، ممکن است بمب اتمی هیدروژنی نباشد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از سئول، سازمان هواشناسی کره جنوبی نیز اعلام کرد پس از آزمایش هسته ای کره شمالی، هیچ مواد پرتو زایی ردیابی نشده است.
این در حالی است که کره شمالی امروز چهارشنبه اعلام کرد، بمب اتمی هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده است.
کارشناسان هسته ای در باره ادعای کره شمالی مبنی بر آزمایش موفقیت آمیز بمب کوچک هیدروژنی ابراز شک و تردید می کنند.
کارشناسان معتقدند گزارش های زمین لرزه نگاری حاکی از انفجار وسیله ای باقدرت کمتر از بمب هیدروژنی است.
کریسپین روور، متخصص کنترل تسلیحات و راهبردهای هسته ای در استرالیا گفت” پس لرزه های پنج و یک دهم ریشتری در سایت هسته ای پیونگ یانگ نمی تواند ادعای کره شمالی را در آزمایش بمب هیدروژنی اثبات کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول،وی با اشاره به اطلاعات زمین لرزه نگاری که فاقد دلایل لازم علمی برای  آزمایش بمب هیدروژنی است افزود، پیونگ یانگ احتمالا آزمایش هسته ای موفقیت آمیزی انجام داده اما در دومین مرحله از آزمایش انفجار بمب هیدروژنی ناموفق بوده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس