تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۴

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان که در ایران برگزار شد، نشان دادند که مردم این کشور از مشی میانه رو – اصلاح طلبانه توسعه ایران و [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور، حمایت می کنند. رای دهندگان، مشی او در راستای توافق با غرب پیرامون برنامه هسته ای ایران و موفقیت در حل و فصل مشکلات اقتصادی را تائید کرده اند.

به گزارش “گذارنیوز”، مبارزه داغی بر سر تصرف کرسی ها در مجلس خبرگان در گرفته بود. از جنبه کوتاه مدت، امور زیادی وابسته به این ارگان نمی باشد. اما، در چشم انداز بلند مدت – بسیاری از امور در گرو قرارهای این ارگان قرار می گیرند. وظیفه اصلی مجلس خبرگان، انتخاب رهبر دینی و دائمی جمهوری اسلامی ایران از میان اعضای این مجلس است.

از جنبه عملی، انتخابات مجلس شورای اسلامی با اهمیت تر است. ساختار جدید مجلس شورای اسلامی مشخص خواهد کرد که [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی اصلاح طلب و میانه روی ایران، در اجرای وعده های پیش از انتخاباتی خود تا چه حد موفق خواهد شد.

هنوز، نتایج نهائی انتخابات اعلام نشده است، اما از هم اکنون مشخص است که ساختار مجلس دهم در مقایسه با ساختار قبلی اش که در سال ٢٠١٢ میلادی، انتخاب شد و در آن ایام، بیش از دو سوم آراء متعلق به اصول گرایان بود، تغییر می یابد. در مجموع، انتظار می رود که ساختار جدید مجلس شورای اسلامی میانه روتر باشد. و این به مفهوم آن است که دولت پرزیدنت [آقای] حسن روحانی برای کسب حمایت ها در رابطه با استراتژی خود در سیاست خارجی و اقتصادی کشور از شانس بیشتری برخوردار خواهد شد.

در جریان تبلیغات پیش از انتخاباتی، دولت [آقای] روحانی و هوادارانش روی تبلیغات پیرامون موفقیت های خود در سازش با غرب در مساله برنامه هسته ای ایران تکیه کردند که راه لغو تحریم های اقتصادی اعمالی علیه ایران را هموار کرد. در حال حاضر، [آقای] حسن روحانی وعده می دهد که طی ۵ سال آینده، رشد اقتصادی ٨ درصدی در سال تامین و در سال آینده، ١٣٣ میلیارد دلار در اقتصاد کشور سرمایه گذاری خواهد شد.

رای دهندگان نیز توجهشان به این موضوع جلب بود که دولت موفق شده با دردهای اصلی پیامدهای اقتصادی مبارزه کند که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، باعث و بانی اش بوده است. دولت موفق شده تورم را از ۴٠ درصد در سال ٢٠١٣ میلادی، تا ١١ درصد در سال ٢٠١۵ میلادی، کاهش دهد، افت اقتصادی را متوقف کند و شاخص های مثبت آن را تا ۴ درصد در سال ٢٠١۵ میلادی، افزایش دهد. و باید توجه داشت که احمدی نژاد در شرایط اقتصادی بهتری حکومت می کرد و در آن زمان، نرخ نفت تقریبا ۵/٢ برابر نرخ کنونی بوده است.

نتایج انتخابات نشان داده است که مردم ایران در انتظار بهبود شرایط و به ویژه در زمینه اجتماعی هستند. مردم، چشم انداز رشد سرمایه گذاری در اقتصاد را با فراهم شدن قابل توجه موقعیت های شغلی جدید و کاهش نرخ بیکاری مرتبط می بینند. براساس آمار رسمی، در حال حاضر، رشد بیکاری در ایران بالغ بر ١٢ درصد است و یا به سخن دیگر، ۶/٢ میلیون نفر در این کشور بیکار هستند. بیش از نیمی از این افراد – جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها هستند.

براساس نتایج انتخابات، ایران راه توسعه روابط دو جانبه خود با کشورهای اروپایی و در مجموع، با اتحادیه اروپا را ادامه خواهد داد. لغو تحریم ها و گشایش درهای ایران به سوی جامعه جهانی به مفهوم آن نیست که در آینده نزدیک، ما شاهد قرابت چشمگیر ایران و امریکا و یا تلاش برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک خواهیم بود که در آوریل سال ١٩٨٠ میلادی، از سوی واشنگتن قطع شد. اما، قطعا، ما شاهد توسعه روابط اقتصادی، رشد مبادلات کالا میان این دو کشور خواهیم بود. نمایندگان دولت ایران بارها اعلام کرده اند که آنان مانع از ورود تکنولوژی امریکایی به کشور نخواهند شد. و اما، در رابطه با روابط سیاسی باید گفت که در جریان مذاکرات هسته ای پیرامون اتم صلح آمیز ایران و مذاکرات چند جانبه پیرامون حل و فصل مساله سوریه، این روابط نیز عملا آغاز شده است.

پرزیدنت [آقای] روحانی بلافاصله بعد از انتخابش، اولویت های سیاست خارجی خود را توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه با کشورهای همسایه در خاور نزدیک و آسیای میانه اعلام کرده بود. از قرائن چنین برمی آید که او قصد ندارد از این مشی خود چشم پوشی کند.

می توان انتظار داشت که با رشد قوه ایران، نفوذ این کشور نیز در منطقه افزایش یابد. ایران فعالانه توسعه روابط خود با کشورهای حاشیه دریای خزر را ادامه خواهد داد و نیز روی عضویت کامل خود در سازمان همکاری های شانگ های حساب می کند که تا قبل از لغو تحریم ها، ایران در این سازمان فقط می توانست نقش ناظر را ایفا کند.

تحکیم مواضع [آقای] روحانی، در روابط روسیه – ایران نیز بازتاب پیدا خواهد کرد که طی ٢ سال اخیر، به سطح عالی و بی سابقه ای رسیده است. ولادیمیر پوتین و [آقای] حسن روحانی، روسای جمهوری روسیه و ایران، دائما با یکدیگر در ارتباط اند و در سال گذشته، آنان سه بار با هم دیدار کردند. مقامات ایرانی بارها اعلام کرده اند که روابط میان این دو کشور، از ماهیت راهبردی برخوردار شده است.

در سال آینده در ایران، انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. در صورتی که در سال آینده، مردم ایران نتایج رشد اقتصادی و جذب سرمایه گذاران خارجی را احساس کنند، در آنصورت، [آقای] حسن روحانی، رئیس کنونی کابینه وزیران، از شانس بسیاری برای تکرار موفقیت های خود در سال ٢٠١٣ میلادی، برخوردار خواهد بود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس