تاریخ انتشار: ۱۸ اسف ۱۳۹۳

اوباما تهدید کرد درصورت دست نیافتن به توافق قابل قبول با ایران از مذاکرات هسته ای خارج خواهد شد. به گزارش گذارنیوز رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر هیچ موافقتنامه قابل قبولی وجود نداشته باشد ، آمریکا از مذاکرات هسته ای با ایران خارج خواهد شد. به گزارش آسوشیتدپرس از واشنگتن، اوباما افزود هرگونه موافقتنامه باید […]

اوباما تهدید کرد درصورت دست نیافتن به توافق قابل قبول با ایران از مذاکرات هسته ای خارج خواهد شد.

اوباما

به گزارش گذارنیوز رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر هیچ موافقتنامه قابل قبولی وجود نداشته باشد ، آمریکا از مذاکرات هسته ای با ایران خارج خواهد شد.
به گزارش آسوشیتدپرس از واشنگتن، اوباما افزود هرگونه موافقتنامه باید به قدرت های غربی اجازه دهد بتوانند تایید کنند تهران قصد دستیابی به سلاح هسته ای را ندارد و حتی اگر ایران این موافقتنامه را نقض کرد آمریکا و دیگران برای اقدام ، زمان کافی داشته باشند.
وی در مصاحبه با شبکه سی بی اس تصریح کرد :« اگر ما با چنین موافقتنامه ای روبرو نباشیم ، آن را نخواهیم پذیرفت.»
اگر دو طرف بخواهند تا ضرب الاجل ماه مارس که مذاکره کنندگان تعیین کرده اند به یک موافقتنامه دست یابند باید شکاف های بزرگی را که باقی مانده است از بین ببرند.
شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی نیز در این خصوص گزارش داد، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای که شبکه تلویزیونی سی بی اس با وی داشته گفته است اختلافات ایران و آمریکا برای توافق درخصوص برنامه هسته ای ایران کاهش یافته است اما در عین حال گفته است : اگر تهران به خواسته های قدرتهای غربی تن در ندهد واشنگتن آمادگی دارد از این مذاکرات که قرار است تا پایان ماه جاری میلادی به نتیجه برسد خارج شود.
وی گفت: اگر به توافق نرسیم از مذاکرات خارج خواهیم شد. اگر نتوانیم اطمینان پیدا کنیم که آنها به سلاح هسته ای دست نخواهند یافت و اگر تضمین نداشته باشیم که اعطای فرصت بیشتر منجر به دستیابی به نتیجه خواهد شد و آنها دست به تقلب خواهند زد از مذاکرات خارج خواهیم شد. من خواهم گفت که ما خلال سه ماه یا چیزی در این حد قادر خواهیم بود که بگوئیم آیا نظام ایران با معامله ای معقول و خوب موافقت خواهد کرد یا نه.

چالش جدی جدید در مذاکرات
نیویورک تایمز نوشت: چالش بعدی در توافق با ایران تضمین قابل قبول بودن آن براساس معیارهای تهران است.
روزنامه نیویورک تایمز امروز در اینترنت در گزارشی به قلم پیتر بیکر نوشت: باراک اوباما رئیس جمهور (آمریکا) گفت که او و دیگر رهبران جهان یک «قرارداد بسیار منطقی» به ایران پیشنهاد داده اند که محکی برای جدیت حاکمیت این کشور اسلامی درباره حل و فصل نهایی مناقشه بر سر برنامه هسته ای آن خواهد بود.
با اینکه مذاکره کنندگان ظاهرا به توافق نزدیک می شوند،‌ اوباما چالشی را که در مرحله بعد پیش رو دارند، برجسته ساخت: تضمین اینکه هر توافقی که در ژنو تنظیم می شود در تهران طبق معیارهای آن قابل قبول خواهد بود، بخصوص که آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران عمیقا درباره حصول توافق با جهان خارج ابراز تردید کرده است.
با نظر به قریب الوقوع بودن حصول توافق، جان کری وزیر خارجه آمریکا بخش زیادی از هفته گذشته را صرف مشورت با متحدان آمریکا و اطمینان دهی به دولتهایی کرد که درباره چشم انداز این توافق نگرانند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا درباره مفاد فاش شده یک «توافق بد» هشدار داد که به ایران امکان حفظ زیرساختارهای هسته ای را می دهد که این کشور همچنان می تواند از آن نهایتا برای ساخت بمب استفاده کند.
بسیاری از جمهوری خواهان و برخی دموکراتها نگرانی های مشترکی با نتانیاهو دارند و پیش نویس قانونی را تنظیم کرده اند که به کنگره حق می دهد درباره توافق حاصل اظهار نظر کند. جمهوری خواهان سنا به اصرار دموکراتها موافقت کردند بررسی چنین قانونی را چند هفته دیگر به تعویق اندازند.
مذاکره کنندگان آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و ایران تا اواخر مارس فرصت دارند چارچوب کلی یک توافقنامه را طبق یک توافق مقدماتی که برنامه هسته ای ایران را محدود کرده است،‌ تنظیم نمایند. آنها در صورت موفقیت، تا ماه ژوئن فرصت خواهند داشت آنرا به یک سند جامع تبدیل نمایند.
مذاکره کنندگان درباره توافقنامه ای صحبت می کنند که توانایی ایران را برای غنی سازی اورانیم تا جایی محدود خواهد کرد که، به لحاظ نظری، در صورت منحرف شدن ایران از مفاد توافقنامه به تشخیص بازرسان بین المللی، یکسال طول خواهد کشید تا این کشور بتواند به نقطه غیرقابل برگشت برسد و سوخت کافی برای یک بمب تولید کند. قدرتهای جهان متقابلا تحریم هایی را که اقتصاد ایران را مختل ساخته است، لغو خواهند کرد. این توافق حداقل ده سال دوام خواهد داشت و سپس منقضی می شود.
نتانیاهو روز یکشنبه مجددا مخالفتش را با این توافق که قریب الوقوع به نظر میرسد،‌ اعلام اما اذعان کرد در نطقش در کنگره عملا از موضع قبلی اش مبنی بر برچیدن هرگونه ظرفیت غنی سازی در ایران حتی در سطوح پایین تر برای سوخت غیرنظامی کوتاه آمد.
با اینحال صراحت نتانیاهو همچنان موجب اختلاف نظرهایی در واشنگتن است. سناتور دموکرات دایان فاین استاین دیروز از این موضع نتانیاهو انتقاد کرد و گفت کاری که وی در واشنگتن انجام داد هیچیک از متحدان آمریکا انجام نمی داد بخصوص که این توافقنامه هنوز نهایی نشده است.
اما سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام بدبینی درباره برنامه هسته ای ایران را به عنوان دشمن آمریکا موجه توصیف کرد.

توافق بدون تضمین دادن به تل آویو بدست نمی آید 
وزیر کشور لبنان گفت : امکان ندارد توافق (احتمالی بین) ایران و آمریکا بدون تضمین دادن به رژیم صهیونیستی باشد.
به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان در گفت و گوی اختصاصی با این روزنامه دیدگاهش را درباره معامله بین المللی برای انتخاب رئیس جمهور لبنان این گونه بیان کرد: من اساسا پیش بینی نمی کنم توافقی میان ایران و آمریکا حاصل شود. به نظر من اکنون احتمال این توافق به مراتب کمتر از گذشته است. بین ایران و آمریکا توافقی که امنیت اسرائیل را تضمین نکند، حاصل نخواهد شد. آیا ایران برای دادن چنین تضمین هایی آماده است؟ 

اوباما به دغدغه نتانیاهو پاسخ داد
وال استریت ژورنال نوشت : باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بر سر توافق هسته ای احتمالی با ایران اختلاف نظر دارند.
این پایگاه اینترنتی آمریکایی در تحلیلی به قلم فلیسیا شوارتش نوشت : اوباما در پی تلاش های هفته گذشته برای پیشبرد مذاکرات هسته ای با ایران و تقویت حمایت متحدان عربی و اروپایی گفت آمریکا و دیگر قدرت های جهان توافق هسته ای فوق العاده معقولی را به تهران پیشنهاد کرده اند.
اما نتانیاهو گفت توافق هسته ای اجازه می دهد ایران به زودی «تعداد بسیار، بسیار زیادی بمب هسته ای در اختیار داشته باشد.»
پس از نزدیک به دو سال مذاکره که مهلت مذاکرات دو بار تمدید شده است،آقای اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی گفت برای رسیدن به چارچوب توافق دراین ماه، « فوریت »وجود دارد.
این مذاکرات با انتقادات نتانیاهو و همچنین جمهوریخواهان در کنگره روبرو شد که به همراه برخی از دموکرات ها خواستار اظهار نظر در مورد تصویب این توافق هستند. این افراد نگرانند این توافق اقدامات کافی برای جلوگیری از توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای انجام ندهد.
اوباما اوایل این هفته در مصاحبه با برنامه « فیس د نیشن » که روز یکشنبه از شبکه تلویزیونی سی بی اس پخش شد گفت :« ما در محدود کردن اختلاف ها پیشرفت هایی داشته ایم ولی شکاف ها هنوز هم وجود دارد. اگر ایرانی ها واقعا می گویند فقط به برنامه های صلح آمیز هسته ای علاقه مند هستند ، ما در طول ماه آینده یا در این حدود ، قصد داریم مشخص کنیم آیا نظام ایران آنچه توافقی فوق العاده معقول است می پذیرد.»
نتانیاهو از سفر جنجالی هفته گذشته خود به واشنگتن برای تشویق کنگره به جلوگیری از امضای توافق در حال شکل گیری دفاع کرد.
با این حال، نتانیاهو که وی نیز در برنامه فیس د نیشن حضور پیدا کرد ، موضع خود را تا حدودی نرمتر کرد و توضیح داد چگونه ایران ممکن است برخی از قابلیت های غنی سازی اورانیوم را همچنان در اختیار داشته باشد.
نتانیاهو در حالی که در مورد استثناهای احتمالی توضیح می داد گفت :« قابلیت غنی سازی صفر همیشه ترجیح ماست. حداقل، شما باید مطمئن شوید که آنها توانایی فرار هسته ای به طرف ساخت یک بمب را در مدت یکسال یا کمتر ندارند که پیشنهاد فعلی همین است.»
اوباما در این مصاحبه گفت آمریکا و شرکا به دنبال توافقی نیستند که به ایران اجازه می دهد توانایی ساخت سلاح هسته ای داشته باشد.
اوباما افزود :« ما اگر این نوع از توافق را بدست نیاوریم، آن را نمی پذیریم.»
مدت زمان اجرای توافق ، موضوعی است که هنوز در مورد آن تصمیم گیری نشده است اما افراد دخیل در این مذاکرات گفته اند این مدت « دو رقمی » خواهد بود. ایران گفته است توافقی را که بیش از یک دهه محدودیتهایی را در فعالیت های هسته ای تهران اعمال کند قبول نمی کند .
اسرائیل به طور مستقیم در مذاکرات هسته ای شرکت ندارد اما مقامات اسرائیل به طور منظم توسط مقامات آمریکایی در جریان مذاکرات قرار می گیرند . مقامات کشورهای عربی در منطقه نیز در مورد مذاکرات و نیز این موضوع نگرانند که مذاکرات ممکن است جایگاه ایران در منطقه را تقویت کند.
سوالاتی در مورد شکلی که چارچوب توافق باید داشته باشد وجود دارد – آیا این توافق بین مذاکره کنندگان حفظ می شود یا بر روی کاغذ می آید و توزیع می شود و همگان می توانند در مورد آن اظهار نظر کنند.

پاسخ ایران به تهدید اوباما
به نظر می رسد ماراتن مذاکرات هسته ای اکنون در مرحله ای حساس و پایانی قرار گرفته است . بسیاری عقیده دارند اکنون وضعیت به گونه ای است که طرفهای مذاکره در زمان تعیین شده به توافق خواهند رسید؛ اما در این مذاکرات پارامترهای دیگری هم وجود دارد که می توانند بر مذاکرات تاثیر داشته باشند .از جمله این پارامترها اختلاف نظرها میان ۵+۱ است . کری در نشست پاریس سعی کرد قطع نظر از دید گاه های چین و روسیه از توافق نظر در مذاکرات بین امریکا و اتحادیه اروپا سخن بگوید . در حالیکه دامنه این اختلاف نظرها به نوعی متاثر از مولفه های بیرونی هم بوده است .
تحرکات هفته گذشته نتانیاهو که با یک شوی سیاسی طراحی شده از سوی لابی صهیونیستی در کنگره پایان یافت و همچنین سخنان فابیوس که در واقع منعکس کننده دیدگاه های نتانیاهو بود؛ و همچنین سفر کری به ریاض نشان داد که در دو طرف دیگر این مذاکرات عواملی هستند که به نوعی غیر مستقیم سعی دارند موقعیت خود را بعنوان بازیگران مطرح در مذاکرات حفظ کنند. تهدید اوباما برای ترک میز مذاکرات نیز در همین راستا صورت می گیرد. این بدان معناست که این جریانها بدنبال ان هستند که با ایران هراسی و سیاهنمایی مقاصد سیاسی خود را محقق کند . محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران دو روز پیش در مصاحبه با شبکه ان بی سی امریکا با اشاره به این فراز و فرودها گفت ؛اگر طرف های مذاکراتی این تلقی را داشته باشند که چنین تفاهمی منافع آنها را تامین نخواهد کرد، می توانند مذاکرات را ترک کنند، اما این پایان تاریخ نخواهد بود و دنیا به آخر نخواهد رسید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس