تاریخ انتشار: ۱۰ خرد ۱۳۹۴

خلبانان آمریکایی می گویند به آنها اجازه حمله به داعش داده نمی شود. به گزارش گذارنیوز شماری از خلبانان ارتش آمریکا به قوانینی که مانع حملات هوایی به داعش در سوریه و عراق است اعتراض کردند. به گزارش شبکه تلویزیونی المنار،‌ شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا به نقل از یک خلبان آمریکایی اعلام کرد خلبانان […]

خلبانان آمریکایی می گویند به آنها اجازه حمله به داعش داده نمی شود.

سلیمانی

به گزارش گذارنیوز شماری از خلبانان ارتش آمریکا به قوانینی که مانع حملات هوایی به داعش در سوریه و عراق است اعتراض کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار،‌ شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا به نقل از یک خلبان آمریکایی اعلام کرد خلبانان تعداد زیادی از تجمعات داعشی ها را می بینند اما نمی توانند به آنان حمله کنند زیرا به آنها اجازه حمله داده نمی شود و همین باعث شده است در کارشان به شدت سرخورده شوند.
این خلبانان می گویند وقتی بیشتر سرخورده می شوند که نمی توانند افرادی را به هلاکت برسانند که کارشان کشتن انسانهای بیگناه است .

آمریکا، داعش را مدیریت می کند
سخنگوی عصائب الحق در عراق گفت آمریکا و سازمانهای اطلاعاتی فعال در منطقه قصد مقابله با داعش را ندارند بلکه آن را مدیریت می کنند و با هدف تجزیه عراق می خواهند بحران داشته باشد.
به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، نعیم العبودی سخنگوی جنبش عصائب الحق از بغداد در گفتگوی زنده تلویزیونی با این شبکه گفت: برخی اعضای گروهک تروریستی داعش آموزش نظامی دیده اند و برخی قدرتهای جهان از این گروهک پشتیبانی مالی و لجستیکی به عمل می آورند و این گروهک توسط برخی سازمانهای اطلاعاتی منطقه و جهان تشکیل شده است.
وی افزود: نیروهای الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) و نیروهای مقاومت عراقی نسبت به داعش برتری نظامی دارند. ما اتاق عملیات واحد تشکیل داده ایم و میان الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی و ارتش و عشایر عراق هماهنگی وجود دارد. اگر در مناطق مهم مثل صلاح الدین و کمربند بغداد و دیاله و جرف النصر هماهنگی وجود نداشت ما به پیروزی مهمی دست نمی یافتیم. نقش عشایر در این مناطق بسیار کمک کننده و بزرگ بوده است. عامل سقوط الانبار تحت فشارهای سیاسی بوده است و همین عامل موجب جلوگیری از ورود الحشد الشعبی به الانبار بود و منجر به سقوط الرمادی شد. ما اکنون با عشایر الانبار کاملاً هماهنگی داریم و درخواست.
وی در بخش دیگری گفت ما در واقع با عده ای تروریست یا گروههای تروریستی روبرو نیستیم بلکه با طرح عظیمی که توسط سازمان های اطلاعاتی بین المللی پشتیبانی و رهبری می شود مواجهیم. مهمترین حامی این گروهها آمریکا است. الحشد الشعبی جانشین ارتش عراق نیست و از دولت عراق تبعیت می کند و دوشادوش ارتش و عشایر می جنگند. داعش و آمریکا نمی خواهند بحران در عراق فروکش کند. ائتلاف بین المللی در واقع بحران عراق را مدیریت می کند و سعی دارد ایدئولوژی مورد نظر آمریکا را در منطقه پیاده کند و هدفش تجزیه عراق و منطقه است. برخی کشورهای منطقه که در ائتلاف بین المللی ضد داعش حضور دارند از داعش پشتیبانی می کنند و آمریکا نیز از این موضوع مطلع است. ترکیه ، قطر و عربستان سعودی از این کشورها هستند. آمریکا اگر حقیقتا به دنبال نابودی القاعده و گروههای تروریستی دیگر بود بر این کشورها فشار وارد می کرد و ریشه تروریستها را می خشکاند.
سخنگوی عصائب الحق افزود: اگرچه ارتش و نیروهای عراقی به کشورشان شجاع و وفادارند اما متاسفانه برخی خیانتها که در برخی مناطق روی داد نشان داد در اجرای توطئه های خارجی بوده است.

آمریکا سعی دارد جنگ با داعش را طولانی کند
کارشناس مسائل نظامی و راهبردی تاکید کرد آمریکا در مبارزه با داعش تلاش کافی انجام نمی دهد و سعی دارد جنگ با این گروه را طولانی کند.
به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، امیر جبار در مصاحبه با این شبکه، آمریکا را متهم کرد که در مبارزه با داعش تلاش های کافی انجام نمی دهد. به نظر می رسد آمریکا سعی دارد درگیری ها و جنگ با گروه داعش را طولانی کند. حتی اگر داعش در خاک عراق از بین برود معضل راهبردی حضور داعش در خاک سوریه باقی خواهد ماند. اکنون این سوال مطرح می شود که آمریکا و ائتلاف بین المللی با این مساله چگونه برخورد خواهند کرد؟ از این رو آمریکا قصد دارد صحنه عراق را با صحنه سوریه پیوند بزند تا منطقه را تحت فشار قرار دهد و بتواند طرحی را که قبلا برنامه ریزی کرده است، پیش ببرد. به همین علت معتقدم آمریکا تا این لحظه از همه توان و امکانات خود (در مبارزه با داعش) استفاده نکرده است.
وی افزود در این زمینه محمد فرحان عضو شورای استانداری الانبار گفته است که از چند هفته پیش از طریق اتاق عملیات مشترک، (اطلاعات مربوط به)مراکز آموزش عناصر داعش در منطقه القائم در اختیار آمریکا قرار گرفته اما آمریکا تا این لحظه هیچ اقدامی انجام نداده است.

علت اصلی سقوط الرمادی
پس از سقوط الرمادی رسانه های جهان در تحلیل های خود این سئوال را مطرح کردند که در سقوط رمادی چه کسانی خیانت کردند؟
در تازه ترین تحلیل، نشریه آمریکایی ادموند سان نوشت علت اصلی سقوط شهر الرمادی به دست داعش بی ارادگی نیروهای ارتش عراق برای جنگیدن نبود، بلکه ناکارآمدی راهبرد آمریکا بود. این نشریه در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم ترودی روبین نوشت:پس از آنکه گروه دولت اسلامی (داعش) هفته گذشته شهر مهم الرمادی عراق را تصرف کرد، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا این شکست تکان دهنده را ناشی از «بی میلی نیروهای عراقی برای جنگیدن» دانست. وی گفت حملات هوایی نیروهای ائتلاف «موثر» بود اما عراقی ها اراده مقابله با داعش را نداشتند.
این اظهارات بی دقت اجمالا توضیح می دهد که چرا تلاش های دولت آمریکا برای تضعیف و شکست داعش به نتیجه نرسیده است. از گله و شکایت کارتر هرگز نمی توان به این پی برد که اشتباهات تاکتیکی و راهبردی آمریکا ، از جمله جنگ هوایی غیرموثر، چقدر در شکل گیری این معضل نقش داشته است.
من در سفر ماه گذشته به عراق در گفتگوهایم با شیوخ عشایر و مقامات استان الانبار (که الرمادی نیز در آن واقع شده است) متوجه این اشتباهات شدم.
در اینجا به چند مورد از علل اصلی سقوط شهر الرمادی می پردازم که اگر به آنها پرداخته نشود، موجب می شود تهدید داعش رشد کند و گسترش یابد.
اولین و روشن ترین علت سقوط الرمادی ناکامی آمریکا در کمک کافی به سنی های عراق است که می خواهند با داعش بجنگند. تقریبا همه مناطقی که داعش در عراق تصرف کرده است در استان هایی مانند الانبار و نینوا واقع شده که مردم آنها تقریبا همگی اهل تسنن هستند. یک علت بزرگ سقوط الرمادی این بود که آمریکا نتوانسته است به سنی ها برای جنگ با داعش کمک کند.
برخی رهبران عشایر سنی ابتدا از داعش استقبال کردند و آن را بر نوری المالکی نخست وزیر فرقه گرای شیعه سابق عراق ترجیح دادند. اما بسیاری از رهبران عشایر و سیاستمداران سنی از همان ابتدا با داعش مخالف بودند و برخی نیز که تحت حاکمیت داعشی ها به خشم آمده اند، حالا می خواهند آنها را سرنگون کنند.
اما راهبرد آمریکا به جنگجویان سنی که بهترین نیرو برای بیرون راندن داعشی ها هستند کمکی نکرده است.
دولت آمریکا می داند که بدون مشارکت عشایر سنی عراق امکان شکست دادن داعش وجود ندارد. ارتش عراق نمی تواند این گروه را شکست دهد و اعزام شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران برای این کار نیز فقط خونریزی های فرقه ای را بیشتر خواهد کرد.
همانطور که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته به ماهنامه آتلانتیک گفت :«شکی نیست که ما در مناطق سنی نه فقط برنامه های آموزشی ، بلکه باید تعهد خود را نیز تقویت کنیم. به نفع ماست که عشایر سنی فعالتر شوند.»
رئیس جمهور آمریکا منتظر چیست؟
برنامه آمریکا برای کمک به جنگجویان سنی در استان الانبار ، که بسیاری از آنها در دهه قبل در کنار سربازان آمریکایی با القاعده می جنگیدند، منسجم نبوده است. افسران نظامی آمریکا سخت در تلاشند این برنامه را به کار اندازند اما ابزار لازم را در اختیار نداشته اند.
نیروهای عشایر سنی هیچ رهبری یا ماموریت مشخصی ندارند که علت اصلی آن این است که دولت عراق از تشکیل یک سامانه گارد ملی ، که آنها می توانند در آن واحدهای جنگی استانی را تشکیل دهند ، خودداری کرده است. دولت اوباما از اهرم اعمال نفوذ خود برای تحت فشار قرار دادن بغداد برای تصویب تشکیل یک گارد ملی یا دادن سلاح های مورد نیاز جنگجویان عشایر به آنها استفاده نکرده است. افسران آمریکایی در عراق پراکنده اند و فقط تعداد اندکی از نیروهای عشایر را آموزش داده اند.
افزون بر آن، دولت عراق فقط مقدار محدودی سلاح های سبک در اختیار عشایر سنی قرار داده است که این برای مقابله آنها با جنگجویان داعش که به خودروهای زرهی و توپخانه سنگین و کامیون های بمب گذاری شده مجهز هستند، کافی نیست.
احمد ساجر جاسم، از شیوخ یکی از قبایل ساکن در حد فاصل الرمادی و فلوجه که آن هم در کنترل داعش است ، گفت :«دولت ما را در جنگ با داعش به حال خود رها کرده است. ما اولین کسانی بودیم که جلو داعش ایستادیم و از کمک خواستیم اما هیچ کس به کمک ما نیامد.»
شیخ زیاد مناجد السلیمان ، که اهل الرمادی است گفت :«دولت وعده های زیادی داد اما همه این وعده ها پوچ بود. اگر آمریکایی ها کمک می کردند، همه عشایر (با داعش) می جنگیدند.»
اما کمک موثر آمریکا مستلزم اعزام نیروهای ویژه به عشایر سنی برای کمک به هماهنگی آنها در جنگ است. این کار مستلزم پشتیبانی اطلاعاتی و تامین تسلیحات بهتر برای آنهاست. این کار همچنین مستلزم آن خواهد بود که دولت آمریکا از بغداد بخواهد به سنی ها اطمینان خاطر بدهد که در آینده عراق جایی خواهند داشت.
تاکنون هیچ نشانه ای مشاهده نشده است که حاکی باشد اوباما می خواهد انرژی مورد نیاز را سرمایه گذاری کند (که البته منظورم از این انرژی سربازان نیروی زمینی نیست، بلکه اختصاص دادن منابع و توجه بیشتر است). اگر کاخ سفید روی این مسئله تمرکز نکند، مشکل داعش بدتر خواهد شد.
دومین نقص فاحش در راهبرد دولت آمریکا به حملات هوایی این کشور مربوط می شود. یکی از علل سقوط الرمادی این بود که حملات آمریکا به داعش بسیار دیر بود و اهداف اصلی این گروه ، مانند کامیون های بمب گذاری شده که خطوط دفاعی نیروهای ارتش عراق را در هم شکست، هدف قرار نگرفت. عراقی ها در شگفت مانده اند که چگونه خلبانان آمریکایی نمی توانند کاروان های کامیون های بمب گذاری شده داعش را که در جاده های باز حرکت می کنند ، متوقف کنند.
اینکه گفته می شود طوفان شن مانع از کار خلبانان آمریکایی شد، بهانه دیگری برای انفعال است. مشکل اصلی این است: دولت اوباما به مشاوران آمریکایی یا ناظران هوایی پیشرو اجازه نداده است با واحدهای عراقی همراه شوند، که این یعنی اینکه خلبانان آمریکایی از اطلاعات کافی در زمین برخوردار نیستند و در نتیجه ، حملات هوایی آمریکا اغلب موثر نبوده است. گزارش ها حاکی است خلبانان آمریکایی در ۷۵ درصد ماموریت های جنگی خود در عراق و سوریه بدون شلیک یک گلوله یا انداختن یک بمب به پایگاه خود باز می گردند.
بر فهرست نقائص راهبرد آمریکا همچنان می توان افزود — مانند فقدان هرگونه برنامه برای سوریه — اما بزرگترین نقص راهبرد آمریکا در جای دیگری نهفته است.
این نقص به این مربوط می شود که آیا کاخ سفید خود را برای جنگ با ستیزه جویان داعش به شکلی که نتیجه بخش باشد، متعهد می داند یا خیر.
اگر بخواهیم از همان واژگان اشتون کارتر استفاده کنیم باید بگوییم آیا «اراده جنگیدن» با داعش وجود دارد یا خیر. اما در اینجا منظور اراده عراقی ها نیست بلکه اراده اوباما است. باید منتظر ماند و دید.

امید رژیم اسرائیل به داعش

گروه تروریستی تکفیری داعش، آخرین سد رژیم صهیونیستی اسرائیل در برابر ایران است و این بار محافل تبلیغاتی این رژیم به طور آشکار به همپیمانی رژیم صهیونیستی با جریان تکفیری اعتراف کردند.
بکارگیری توان تازه حزب الله لبنان در نبرد علیه تکفیریهای القاعده و داعش در بلندیهای راهبردی قلمون، موجب شد تا صهیونیستها نگرانی خود را رو کنند.
محافل صهیونیستی از جمله روزنامه اسرائیل تودی و شبکه ده تلویزیون رژیم صهیونیستی با اشاره به بکارگیری همین توانهای تازه اعلام کردند که هدف گیری هوایی نیروهای القاعده در بلندیهای شمالی قلمون پیام روشنی به اسرائیل است.
این روزنامه از تحولات کلی منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و جریان داعش را آخرین سد اسرائیل و برخی رژیم های عربی دربرابر قدرت ایران و محور مقاومت برشمرد.
حمیدی عبدالله رئیس مرکز مطالعات رسانه ای سوریه می گوید : رژیم صهیونیستی از درمان تروریستهای سوریه تا مشارکت در تجاوزگری عربستان سعودی و آمریکا به یمن در بحران های منطقه نقش مستقیم دارد و البته می داند با سقوط جریان تکفیری ، با جبهه بهم پیوسته محور مقاومت روبرو خواهد شد ، به همین دلیل داعش را آخرین سد دفاعی خود می داند.
وی افزود : نرمش گروه های تروریستهای تکفیری از جمله داعش و القاعده در برابر رژیم صهیونیستی در مقایسه با رفتار وحشیانه این گروه ها علیه مردم منطقه قابل توجه است.
تکفیریهای القاعده در استان ادلب سوریه از حدود سه ماه پیش با محاصره کامل شهرهای فوعا و کفریا حتی آب آشامیدنی را به روی حدود چهل هزار نفر بسته اند ، اهالی فوعا و کفریا که بیشترشان زن و کودک هستند ، امروز در نامه سرگشاده به محافل بین المللی فریاد کمک سردادند.

شوک حاج قاسم به محور عراق ؛ این اوباما کاری نمی کند
این اخبار پس از اظهارات هفته گذشته سردار سلیمانی درباره نقش آمریکا در جنگ با داعش در عراق منتشر می شود. شبکه سی ان ان هفته گذشته گزارش داد سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس قدرتمند ایران اظهاراتی را در خطاب مستقیم به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد.
سردار قاسم سلیمانی گفت آقای اوباما پایگاه های شما از شهر الرمادی عراق چقدر فاصله دارند؟ شما در عراق به بهانه حمایت از ملت عراق حضور یافته اید اما چنین کاری نکردید و آیا این بدین معنی نیست که اراده ای برای مقابله با گروه دولت اسلامی عراق و شام وجود ندارد؟

وعده جدید حاج قاسم
پانوراما الشرق الاوسط: قاسم سلیمانی وعده داد جهانیان در سوریه شگفت زده خواهند شد.
پانوراما الشرق الوسط نوشت منابع عربی گزارش دادند قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وعده داد جهانیان از تحولات چند روز آینده در سوریه شگفت زده خواهند شد.
به گزارش  پایگاه خبری «پانوراما الشرق الاوسط»، قاسم سلیمانی گفت: در چند روز آینده جهانیان از آنچه ما با همکاری فرماندهان نظامی سوریه در حال آماده کردن مقدمات آن هستیم غافلگیر خواهد شد.

پایان عمر البغدادی به دست نیروهای مردمی خواهد بود  
در همین حال رئیس سازمان بدر عراق  هم تاکید کرد پایان کار ابوبکر البغدادی سرکرده داعش به دست نیروهای داوطلب مردمی عراق رقم خواهد خورد.
به گزارش  پایگاه خبری «المسله»، هادی العامری با تاکید بر اینکه شهر الرمادی به زودی آغاز خواهد شد افزود: عشیره های استان دیاله باید برای مقابله با فتنه گران با یکدیگر متحد شوند، زیرا همزیستی در این کشور برای مقابله با خطر افراط گرایی ضروری است.
وی گفت: نیروهای داوطلب مردمی عراق نماینده همه قشرهای جامعه این کشور از جمله شیعیان و سنی ها و دیگر طیف ها هستند.
داعش با هدف قرار دادن همه طیف های جامعه عراق در واقع به دنبال مخدوش کردن وجهه اسلام است.
هادی العامری گفت: نیروهای داوطلب مردمی با هماهنگی دیگر یگان های مسلح در حال نبردهای شدید با داعش برای آزاد کردن مناطق و فراهم کردن زمینه بازگشت خانواده های آواره هستند.
رئیس سازمان بدر عراق پیش از این خواستار مجازات عاملان سقوط شهر الرمادی شده و تاکید کرده بود جلوگیری از ورود نیروهای داوطلب مردمی به الرمادی با هدف فراهم کردن مقدمه سقوط این شهر انجام شد.
حملات داعش به گونه ای نبود که مستلزم عقب نشینی نیروهای ارتش از الرمادی باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس