تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۴

پس از فاجعه تاریخی که دو روز پیش در مکه اتفاق افتاد، مقامات عربستانی آمار کشته شده ها را ۷۱۷ نفر اعلام کرد و با این وجود که حدود ۸۵۰ نفر زخمی هستند و تعداد زیادی از حجاج نیز گم شده اند، این آمار تغییر چندانی نکرد و به ۷۱۹ نفر رسید.

به گزارش “گذارخبر”  صبح روز پنجشنبه پس وقوع حادثه منا، رسانه های خارجی مانند گاردین آمار کشته شده ها را حداقل ۱۵۰ نفر اعلام کردند، اما فقط ۵ ساعت بعد این آمار به ۷۱۷ نفر رسید، چیزی که مقامات عربستانی نیز آن را تایید کردند اما به شکل عجیبی با وجود زخمی شدن حدود ۸۵۰ نفر و مفقود شدن هزاران نفر پس از گذشت حدود ۲ روز فقط ۲ نفر  به تعداد کشته شدگان اضافه شد.

این در حالی است که رئیس سازمان حج و زیارت ایران تعداد کشته شده ها را حدود ۲هزار نفر نفر اعلام کرده است یعنی حدود سه برابر بیشتر از آمار تایید شده توسط مسئولان عربستانی. البته یک رسانه چینی نیز اعلام کرده است که تاکنون ۱۳۰۰ کشته و ۲۰۰۰ نفر نیز زخمی شده اند.

آمار کشته شده های هر کشور

مردم بیش از ۱۸۰ کشور در مناسک حج امسال حضور دارند و بسیاری از کشورها در حادثه منا آسیب دیده اند؛ از کشور های آفریقایی تا استرالیا و بسیاری کشور های اروپایی تاکنون ۱۲۰ مسلمان بریتانیایی و ۲۳۶ مسلمان مقیم پاکستان پس از این فاجعه گم شده اند.

اما آمار کشته شده های تعدادی از کشور ها از این قرار است:

تعداد کشته شده ها

  کشور

۱۳۱

ایران

۸۷

مراکش

۱۸

ترکیه

۳۰

مالی

۱۴

هند

۱۴

مصر

۷

پاکستان

۵

سنگال

۶

نیجریه

۳

کنیا

۳

الجزایر

۳

اندونزی

۱

افغانستان

۱

هلند

۱

سودان

۱

فیلیپین

البته در مجموع تعداد کشته ها در این آمار ۳۲۵ نفر است یعنی حدود ۴۰۰ نفر کمتر از آمار اعلام شده توسط مسئولان عربستان. درواقع سعودی‌ها هنوز به شکل دقیقی ملیت و تعداد کشته شده ها را منتشر نکرده اند.

آمار مفقود شده ها در بعضی از کشور ها:

تعداد مفقود شده ها

کشور

۳۶۵

ایران

۲۳۶

پاکستان

۱۲۰

بریتانیا

۸

افغانستان

۵

ترکیه

یکی از دلایلی که ایران توانسته Hمار دقیق تری نسبت به دیگر کشورها داشته باشد، نظم خوب کاروان ایران در ساماندهی زائران خود است. تقریبا هیچ زائر ایرانی به طور متفرقه برای حج تمتع به عربستان نمی رود. حتی ایرانیان خارج از کشور هم ترجیح می دهند با ساز و کار سازمان حج و زیارت ایران به حج مشرف شوند. به همین دلیل ایران بهتر می تواند زائران خود و حوادث اینچنینی را مدیریت کند.

چنین شرایطی برای زائران بسیاری از کشورها وجود ندارد. به همین دلیل مسوولان سعودی توانسته اند تاکنون در یک بایکوت خبری، تلفات حادثه روز پنجشنبه جمرات را مسکوت نگه دارند. حتی آنها به مسوولان ایرانی اجازه بررسی اجساد را نداده اند. تنها دیروز مجوز بررسی بیمارستان ها برای یافتن مفقودان از میان مصدومان حادثه داده شد در پی این اتفاق هم تعداد مصدومان کاروان ایران بالا رفت و از مفقودان ایرانی کاسته شد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس