تاریخ انتشار: ۰۹ آبا ۱۳۹۴

کارشناسان اقتصادی معتقدند تا زمانی که کاهش نرخ تسهیلات و بهره بانکی متناسب با نرخ تورم صورت نگیرد، چرخ دنده های بخش واقعی اقتصاد به حرکت نخواهد افتاد.

به گزارش “گذارخبر” ، بورس تهران در اولین ماه پاییز نیز همانند ماه‌های گذشته به روند نزولی و رکودی خود ادامه داد و با افت قیمت سهام شرکتها و افزایش زیان سهامداران مواجه شد، اما انتشار اخبار مثبت و مهم در حوزه سیاسی روند صعودی بورس و برگشت شاخص به مدار مثبت را بعد از ماه‌ها رقم زد.

به این ترتیب شاخص کل بورس از ۶۱ هزار و ۶۵۸ واحد در نخستین روز به ۶۲ هزار و ۹۲۳ واحد در آخرین روز کاری هفته گذشته رسیده است که نشان دهنده افزایش هزار و ۲۶۵ واحدی شاخص از ابتدای پاییز تا کنون است.

افزایش شاخص کل بورس در یک ماه اخیر در شرایطی رخ داده است که دولت در این مدت بسته اقتصادی جدید برای خروج اقتصاد از رکود را منتشر کرده است و حمایت از بورس نیز یکی از اهداف این بسته به شمار می رود. به طوری که رئیس جمهور اعلام کرده است بورس مشکلاتی دارد و باید مشکلات را حل و فصل کنیم، البته همه بورس دست دولت نیست، اصلاً کلاً در اختیار دولت نیست اما دولت می‌تواند به بورس کمک کند و این کمک را خواهد کرد.

به گفته رئیس جمهور آینده بورس، آینده خوبی خواهد بود، البته امسال فراز و نشیب زیاد و مشکلاتی داشته است ولی ما باید از این فضا عبور کنیم و برای شرایط امروز و ماه‌های آینده یک اقداماتی انجام دهیم.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گفته است با توجه به اینکه به زودی تحریمها نیز در عمل لغو خواهد شد، بنابراین انتظار رونق را در بخش واقعی اقتصاد داریم و اگر این بخش رونق یابد به تبع آن بازار سرمایه نیز از رشد مناسبی برخوردار خواهد شد.

به گفته طیب نیا با توجه به اینکه اتفاقات در بخش واقعی اقتصاد در حال رخ دادن است، به نظر می رسد باید منتظر رشد مناسب بازار سرمایه طی ماههای آینده بود.

اما در این شرایط کارشناسان راهکارهای مختلفی را برای تثبیت روند صعودی بازار مطرح می کنند که مهم ترین آنها کاهش نرخ سود بانکی است. کارشناسان معتقدند تا زمانی که دولت برای سیاست های اقتصادی خود تصمیم جدی اتخاذ و عملی نکند، بازار بورس به روند فعلی ادامه خواهد داد، چرا که در حال حاضر مهمترین بحثی که در اقتصاد ایجاد شده عدم اعتماد مردم نسبت به تصمیمات دولت در خصوص اقتصاد می باشد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصاد ایران همچون بیماری است که در شرایط وخیمی قرار گرفته و اتخاذ هر تصمیم بدون فکر شاید در کوتاه مدت اثر گذار باشد اما در بلند مدت اثرات مثبتی نخواهد داشت و علاوه بر این با توجه به عدم اعتماد فعالان این حوزه، بازار سرمایه نیز می تواند راه خود را پیدا کند.

کارشناسان معتقدند یکی از مهمترین راهکارهایی که دولت برای اقتصاد و بازار سرمایه پیش رو دارد، کاهش نرخ سود بانکی و از بین بردن شکاف میان نرخ تورم و نرخ بهره بانک ها می باشد. چرا که تا زمانی که دولت ابهامات موجود در صنایع مختلف مثل پتروشیمی ها، پالایش گاهی ها و سنگ آهنی ها را رفع نکند و نرخ بهره بانک ها را کاهش ندهد، نمی توان امیدی به بهبود شرایط اقتصادی کشور داشت. چرا که با کاهش نرخ سود بانک ها، این مجموعه ها تسهیلات ارزانتری به بخش های تولیدی پرداخت خواهند کرد و با حرکت نقدینگی از بانک ها به سمت بازار سرمایه، شاهد بهبود شرایط بورس و سودآوری شرکت ها خواهیم بود.

به اعتقاد کارشناسان تا زمانی که کاهش نرخ تسهیلات و بهره بانکی متناسب با نرخ تورم صورت نگیرد، چرخ دنده های بخش واقعی اقتصاد به حرکت نخواهد افتاد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس