تاریخ انتشار: ۱۹ مرد ۱۳۹۴
ادعاي العربيه:

شبکه سعودی العربیه مدعی شد تحرکات دیپلماتیک در منطقه برای حل بحران سوریه پس از چراغ سبز ایران و روسیه برای بازنگری درباره اصرار برای باقی ماندن بشار اسد در قدرت آغاز شده است.

به گزارش گذارنیوز، گزارشگر شبکه تلویزیونی العربیه گفت: هر روز نشانه های بیشتری از احتمال گشایش در حل بحران سوریه پس از چهار سال جنگ سخت آشکار می شود. حل بحران سوریه با وجود برگزاری دهها کنفرانس، طرح و نشست همچنان دشوار است. آشکارترین نشانه درباره آغاز مرحله جدید برای حل بحران سوریه، سفر ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور به مسقط بود. تهران چند روز پیش از آن اعلام کرده بود پیشنهاد طرح جدیدی را برای حل بحران سوریه پیگیری می کند که با آتش بس همه جانبه آغاز می شود.

در ادامه این گزارش شده است: پیش از این اعلام این طرح، دیدار سه جانبه وزرای امور خارجه آمریکا، روسیه و عربستان سعودی در دوحه برگزار شد. در این نشست پرونده حل مسالمت آمیز بحران سوریه و راههای مقابله با گروه داعش بررسی شد. دیدارهای شخصیت های مخالف سوری با شماری از مقامات روس و ایرانی و سفر آینده هیئتی از ائتلاف ملی مخالفان به مسکو نشانه پیشرفت در تحرکات دیپلماتیک است. به نظر می رسد این تحرکات نتیجه توافق غیرعلنی است که احتمالا با چراغ سبز یک یا چند طرف تاثیرگذار در بحران سوریه آغاز شد.

گزارشگر این شبکه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه اختلاف اصلی در هر راهکار سیاسی مسئله باقی ماندن بشار اسد در قدرت است، سخنان یک هفته پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قابل توجه بود که گفته بود ولادیمیر پوتین همتای روسی اش در مسیر توقف حمایت از بشار اسد حرکت می کند. این مسئله می تواند زمینه ساز تحرکات دیپلماتیک باشد که همه طرف ها می پذیرند راهکار حل بحران سوریه فقط مسالمت آمیز خواهد بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس