تاریخ انتشار: ۱۶ اسف ۱۳۹۳

چالش حذف یارانه نقدی، معضلی است که یقه دولت را گرفته و در این زمینه دولتی ها ترجیح می دهند دست به عصا عمل می کنند. به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا از آذر سال ۸۹ که هدفمند سازی یارانه ها آغاز شد، بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به پرداخت پول نقد به مردم […]

چالش حذف یارانه نقدی، معضلی است که یقه دولت را گرفته و در این زمینه دولتی ها ترجیح می دهند دست به عصا عمل می کنند.

روحانی

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا از آذر سال ۸۹ که هدفمند سازی یارانه ها آغاز شد، بسیاری از کارشناسان اقتصادی نسبت به پرداخت پول نقد به مردم واکنش نشان دادند و اعلام کردن این امر عواقب بسیار جبران ناپذیری را به بار خواهد آورد،حال بعد از گذشت پنج سال از آن زمان دولت یازدهم درگیر حذف یا عدم حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد است.
این در حالی است که در همان ابتدای اجرای این قانون در دولت احمدی نژاد،ابتدای کار نه در قانون برنامه توسعه پرداخت نقدی به همه مردم مطرح بود و نه در مصوبات دولت و مجلس،بر این اساس  طرح خوشه‌بندی افراد در دستور کار قرار گرفت و ۹ ماه تمام دولت درگیر دسته بندی گروه‌ها بود اما نهایتا تقسیم‌بندی که انجام شد، سر و صدای همه را درآورد و احمدی نژاد دستور به پرداخت یارانه نقدی به همه گروه ها داد. در همان زمان،  همگان از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی خوشحال بودند و این اقدام را تقسیم بخشی از سرمایه ملی یا همان نفت بین افراد جامعه معنا کردند.
بر اساس این گزارش،با توجه به در پیش بودن انتخابات سال آینده مجلس، بهارستان نشینان نیز می‌ترسند اگر عامل حذف یارانه‌ها باشند، توفیقی در انتخابات دور بعد به دست نیاورند.
در دولت یازدهم نیز حذف یارانه ها به روش خود انصرافی آغاز شد، اما در روش خودانصرافی از جمعیت۷۷میلیون نفری ایران فقط ۲میلیون و۴۰۰هزارنفر، یعنی حدود۴درصد از مردم از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند.
این گزارش حاکیست، با رفتن بودجه ۹۴ به مجلس دوباره بحث حذف یارانه افراد پردرآمد کلید خورد، دولت رقم یارانه‌ها را همانند سال ۹۳ بدون تغییر دیده بود اما مجلس تعدیل این رقم را نهایتا در روزهای اخیر تصویب کرد.
پس از تقدیم لایحه بودجه به مجلس و عزم نمایندگان به تعدیل ارقام یارانه پرداختی، نوبخت سخنگوی دولت در نطقی از حذف ۲۶ میلیون نفر خبر داد، کارگروهی تشکیل شد و راهکارهای مختلف برای نحوه پرداخت یارانه نقدی عنوان شد اما سرانجام هیچ یک مورد پذیرش قرار نگرفت.
بالاخره پس از بازگشت چندین باره طرح هدفمندی از صحن به کمیسیون تلفیق، در روزهای اخیر نمایندگان منابع یارانه نقدی را بیش از ۷ درصد کاهش دادند و به این ترتیب شمارش معکوس برای حذف بخشی از یارانه‌بگیران، آغاز شد. بودجه منابع یارانه نقدی از ۴۲ هزار میلیارد تومان پیشنهاد دولت در لایحه بودجه به ۳۹ هزار میلیارد تومان کاهش یافت که منجر به حذف خانوارهای پردرآمد خواهد شد،حال مجلس با این تصمیم دولت را ناگزیر به حذف پنج میلیون نفر کرده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس