تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1]   پیکر اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان، در آرامگاهی درکنار مسجد خواجه خضر و نزدیک مجموعه «شاه زند» شهر سمرقند به خاک سپرده شد. حکومت ازبکستان می گوید، پیکر اسلام کریم اف بنا به وصیت او در زادگاهش دفن شد. تلویزیون دولتی ازبکستان نیز امروز (شنبه) اعلام کرد که نماز میت بر پیکر […]

[ad_1]

  پیکر اسلام کریم اف، رئیس جمهوری ازبکستان، در آرامگاهی درکنار مسجد خواجه خضر و نزدیک مجموعه «شاه زند» شهر سمرقند به خاک سپرده شد. حکومت ازبکستان می گوید، پیکر اسلام کریم اف بنا به وصیت او در زادگاهش دفن شد.

تلویزیون دولتی ازبکستان نیز امروز (شنبه) اعلام کرد که نماز میت بر پیکر کریم اف با حضور دهها نفر از جمله سران بعضی از کشورها در مسجد ریگستان خوانده شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های محلی، درفیلم هایی که تلویزیون دولتی ازبکستان از وداع با اسلام کریم اف از شهر تاشکند پایتخت این کشور پخش کرد، همراه تابوت کریم اف همسرش ‘تتینه کریم اف’ و دختر کوچکش’ لاله کریم اف’ نیز مشاهده شدند، اماازگلناره دختر بزرگ اسلام کریم اف که گفته می شود در حصر خانگی بوده و نامزد ریاست جمهوری خواهد بود، خبری نبود. 

تابوت کریم اف که با پرچم ازبکستان پوشانده شده بود، بعد از وداع تاشکندی ها با هواپیما به زادگاهش سمرقند برده شد تا مراسم اصلی تشییع جنازه و خاکسپاری با حضور شماری از سران و مقامات دیگر کشورها برگزار شود. 

حکومت ازبکستان روز دوم سپتامبر (۱۲شهریور) از درگذشت اسلام کریم اف براثرسکته مغزی خبر داد و گفت که بنا به وصیت رئیس جمهور ازبکستان جسد او روز سوم سپتامبر در زادگاهش سمرقند بر اساس آیین مسلمانی به خاک سپرده خواهد شد. 

مدیریت اجرای مراسم خاکسپاری کریم اف برعهده شوکت میرزایف نخست وزیرازبکستان گذاشته شده بود و مسئولیت موقت وظیفه رئیس جمهوری نیز بر دوش «نعمت الله یولداشیف»، رئیس مجلس ملی ازبکستان قرار داشت. 

براساس قانون اساسی ازبکستان رئیس مجلس ملی بعد از درگذشت رئیس جمهوری ازبکستان برای سه ماه این وظیفه را بر دوش خواهد داشت و در این مدت انتخابات ریاست جمهوری را برگزار و رئیس دولت انتخاب خواهد شد. 

مقامات وسران چند کشور از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری اسلام کریم اف حضور داشتند . 

کریم اف از زمان کسب استقلال ازبکستان در سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد شوروی در این کشور قدرت را در دست داشت. او سال ۱۹۸۳ وزیر مالی ازبکستان و سال ۱۹۸۶ رئیس برنامه ریزی و معاون نخست وزیر دولت شد. ضمن آنکه در همان سال، اولین دبیر حزب کمونیست استان «خشکه دریا» شد. 

۲۴ مارس سال ۱۹۹۰ اسلام کریم اف از سوی نمایندگان شورای عالی ازبکستان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد و همین طور سال ۱۹۹۱ در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ازبکستان شرکت کرد و با کسب ۸۶ درصد آرا بر تنها رقیبش از حزب دموکرات «ایرک شاعر سلی مدمیناو» متخلص به محمد صالح پیروز شد و با چند بار تمدید و تغییر مدت ریاست جمهوری، قدرت را تا آخر عمر در اختیار داشت. 

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس