تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۴

سال ۲۰۱۵ آخرین ساعت‌های خود را سپری می‌کند و تنها چند ساعت تا آغاز سال جدید میلادی باقی مانده است. ۲۰۱۵ در عرصه سیاست بین‌الملل نتوانست خاطره خوشی بر صفحه تاریخ نقش کند.

به گزارش “گذارخبر”  بنا بر گزارش کمیسیونر عالی سازمان ملل، تعداد آوارگان و پناهندگان در این سال در سطح جهان به رقم ۶۰ میلیون نفر، یعنی به بالاترین میزان پس از ۱۹۹۲ رسید. ۲۰۱۵ اگرچه میزبان جنگ‌های بزرگ نبود اما جنگ‌های نیابتی و داخلی زیادی را به خود دید. دراین‌میان، سهم خاورمیانه پرآشوب باز هم از مناطق دیگر پررنگ‌تر بود؛ سوریه سالی به مراتب سخت‌تر را پشت سر گذاشت و مذاکرات و نشست‌های دیپلماتیک مختلف هم نتوانست از بار سنگین آوارگی و ناامنی شهروندان آن بکاهد. عراق بیش از قبل صحنه اختلافات فرقه‌ای شد و طعم ناامنی سرزمینی را چشید. افراط‌گرایی در ۲۰۱۵ بیش‌از‌پیش گسترش پیدا کرد و این‌بار قربانیان خود را نه تنها از خاورمیانه، بلکه از شمال آفریقا، اروپا و حتی آمریکا نیز انتخاب کرد. حملات ۱۳ نوامبر در پاریس و سن برناردینو موج وحشت از رادیکالیسم را جهان شمول کرد و حاشیه امن شهروندان غربی را نیز بر هم زد. صحنه پرآشوب بین‌المللی در سال۲۰۱۵، سال پیش رو را سالی توأم با ترس و نگرانی کرده است. مقامات و شخصیت‌های هریک از کشورها نیز بسته به تجربه‌های این سال، چشم‌انداز سال آتی را در نظر گرفته و به سیاست‌گذاری در این عرصه می‌پردازند.
کری: ۲۰۱۶ سال سوریه است
«جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا بحران سوریه و آوارگان و اقدامات خشونت‌آمیز را چالش اصلی سیاست خارجی پیش روی آمریکا دانسته است. کری در چارچوب استراتژی همیشگی دولت دموکرات آمریکا مبنی‌بر اجتناب از درگیری گسترده در جنگ با تروریسم، توسل به ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، افزایش همکاری‌ها با متحدان برای جلوگیری از اشاعه خشونت در خاورمیانه و حمایت از آوارگان و قربانیان جنگ در سوریه و ارائه طرح دیپلماتیک به یاری روسیه و سایر کشورها برای کاهش تنش‌ها در سوریه  را دستور کار سیاست خارجی آمریکا در سال ۲۰۱۶ خوانده است.
عبادی: ۲۰۱۶ سال پیروزی بر داعش است
«حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق با عینک خوشبینی به سال پیش رو نگاه می‌کند. عبادی که در روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ شاهد آزادی رمادی از دست داعش بود، معتقد است آزادی رمادی به پیروزی نهایی بر داعش در ۲۰۱۶ و بیرون راندن کامل آن از عراق منجر خواهد شد. نخست‌وزیر عراق، موصل را گام بعدی نیروهای عراق برای دستیابی به پیروزی نهایی دانسته است.
دیوید کامرون: ۲۰۱۶ سال تغییر روابط انگلیس و اروپا
بحران مهاجرت آوارگان سوری و ورود آنها به اروپا از یک طرف و حملات تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس ازطرف‌دیگر، مجددا بحث باقی‌ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا یا خروج از آن را در این کشور مطرح کرده است. کامرون در اوایل دسامبر اعلام کرد: همه‌پرسی عمومی دراین‌باره در ماه ژوئن یا ژولای ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد. نخست‌وزیر انگلیس در همین راستا ۲۰۱۶ را سالی بسیار مهم دانسته که می‌تواند رابطه انگلیس با اتحادیه اروپا را به شکل بنیادین متحول کند. اهمیت سخنان کامرون زمانی بیشتر می‌شود که به نتایج نظرسنجی‌های اخیر در این کشور توجه کنیم. براساس این نظرسنجی‌ها، بیش از ۷۴ درصد از شهروندان انگلیسی براین‌باورند حملات تروریستی بزرگی در ۲۰۱۶ در این کشور به وقوع خواهد پیوست.
موگرینی: ۲۰۱۶ سال پیشرفت‌ است
«فدریکا موگرینی»، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ازجمله چهره‌هایی است که سپهر سیاست جهانی را در ۲۰۱۶ روشن می‌بیند. موگرینی توافق هسته‌ای با ایران در ۲۰۱۵ را به فال نیک گرفته و آن را نشانه‌ای دال بر پیشرفت‌های بیشتر در سال پیش رو می‌داند. به عقیده رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دنیا می‌تواند در سایه توافق برجام، سال امن‌تری را پیش رو داشته باشد. این توافق ابزارهای لازم برای ارزیابی پایبندی ایران به تعهدات خود را در اختیار قرار می‌دهد و مقامات ایران هم نشان داده‌اند، قصد دارند به شکلی کاملا متفاوت، وارد تعامل با جامعه بین‌المللی شوند. بااین‌حال موگرینی تأکید می‌کند: صرف نیت خیرخواهانه نمی‌تواند برای حل مشکلات کافی باشد. به عقیده وی دوراندیشی لازمه شکل دهی به آینده و مواجهه با چالش‌های پیش رو است که در خاورمیانه بیشترین تراکم را به خود اختصاص داده است. موگرینی چالش‌های خاورمیانه را پیچیده در ملغمه‌ای از موضوعات نژادی و مذهبی می‌داند که با جنگ برای هژمونی منطقه‌ای درآمیخته است. وی امیدوار است تجربه توافق با ایران بتواند بنیان‌گذار روندی مثبت در منطقه برای حل تعارضات، بر پایه احترام به منافع متقابل شود. موگرینی از سیاستمدارانی است که چندجانبه‌گرایی را همچنان ابزاری کارآمد در عرصه بین‌المللی می‌داند و دیپلماسی و گفت‌وگو را به عنوان نوشداروی حل معضلات در سال آتی برمی‌شمرد.
اوباما: ۲۰۱۶ سال تحقق بیشتر شعار تغییر است
«باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۲ ماه باقی‌مانده از پایان دوران ریاست جمهوری خود را فرصت ارزشمندی دانسته که باید برای تحقق بیشتر شعار «تغییر» مورد استفاده قرار بگیرد. اوباما با برشمردن دستاوردهای هفت‌ساله خود درزمینه فرار از بحران اقتصادی و ایجاد اشتغال، تأمین بیمه درمانی برای عموم جامعه و پیشروی کشور درزمینه حمایت از محیط زیست، آینده درخشانی را برای آمریکا و شهروندان پیش‌بینی کرده است.
هنیه: ۲۰۱۶ سال تداوم انتفاضه است
«اسماعیل هنیه»، نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس و رئیس دولت در غزه ۲۰۱۶ را سال گسترش مقاومت در کرانه باختری و نوار غزه و تدام انتفاضه خوانده است. هنیه اعلام کرده است: حمله مجدد به نوار غزه تاوانی سنگین برای اسرائیل به دنبال خواهد داشت و آینده سیاسی مقامات صهیونیستی را در معرض خطر قرار خواهد داد.
محمود عباس: ۲۰۱۶ سال فلسطین است
محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی نیز سال ۲۰۱۶ را سال فلسطین دانست و گفت: «در سال ۲۰۱۵ چندان به مسئله فلسطین توجه نشد. دنیا چنان سرگرم تحولات خاورمیانه و مبارزه با تروریسم شد که فلسطین را فراموش کرد اما سال ۲۰۱۶ همه چیز را تغییر خواهد داد. به اعتقاد من سال آینده به اسم فلسطین زده خواهد شد».عباس گفت: «صدای آزادی‌خواهی مردم فلسطین بلند شده است. من به آمریکایی‌ها گفته‌ام انتفاضه مردم فلسطین را جدی بگیرید. اگر کاری برای صلح فلسطین انجام نشود، مردم فلسطین خود دست‌به‌کارخواهد شد».

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس