تاریخ انتشار: ۰۱ فرو ۱۳۹۴

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت:پیش بینی می کنیم که تا پایان ماه جاری به توافق سیاسی با ایران برسیم. به گزارش گذارنیوز ، وی درباره پیام نوروزی اوباما گفت:همانطور که دیدید بدیهی است که رئیس جمهور به این مذاکرات علاقه دارد. رئیس جمهور روزانه آخرین اطلاعات درباره این مذاکرات را دریافت می کند. وی […]

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت:پیش بینی می کنیم که تا پایان ماه جاری به توافق سیاسی با ایران برسیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه

به گزارش گذارنیوز ، وی درباره پیام نوروزی اوباما گفت:همانطور که دیدید بدیهی است که رئیس جمهور به این مذاکرات علاقه دارد. رئیس جمهور روزانه آخرین اطلاعات درباره این مذاکرات را دریافت می کند. وی با جان کری وزیر خارجه در تماس است تا آخرین اطلاعات را دریافت کند. رئیس جمهور همچنین با برخی از روسای جمهوری کشورهای دیگر در این رابطه در تماس است. وی به این مذاکرات علاقمند است و این اولویت وی است، زیرا این موضوع تاثیر و تبعات قابل توجهی بر امنیت ملی ما دارد و رئیس جمهور عمیقا وارد این موضوع شده است.
وی افزود:رئیس جمهور به طور شفاف اعلام کرده است که این مذاکرات برای بیش از یکسال به طول انجامیده است و زمان رسیدن به توافق اگر میسر باشد، فرا رسیده است. این موضوع سبب شده است که شاهد تلاش سخت هم از طرف ایرانی و هم طرف جامعه بین المللی در این رابطه باشیم. آنچه که لازم است درباره آن شفاف سازی کنم این است که در پایان این ماه ما توافقی مهم را پیش بینی می کنیم و این به آن معناست که تعهدات ویژه ای از طرف ایرانی درباره برنامه اتمی و نحوه فعالیت تاسیسات اتمی آنها را شاهد خواهیم بود. این موضوع همچنین تعهدات خیلی مهمی را از طرف ایرانی ها در رابطه با موافقت با بازرسی های سرزده شامل می شود و انتظار داریم که جزئیات این توافقات با توجه به تعهداتی که داده شده است،محرمانه بماند. به هرحال آنچه که به آن نیازمندیم این است که متخصصان فنی گرد هم آیند و درباره اینکه چگونه این توافقات سیاسی از نظر فنی اجرایی شوند با هم بحث کنند. به نظرم این موضوع قابل درک است که آمریکا علاقمند به این موضوع است که جزئیات فنی این توافق مطابق با متن سیاسی آن باشد. آنچه که ما پیش بینی می کنیم این است که این مذاکرات فنی زمان گیر باشد. پیش بینی می کنیم که این مذاکرات فنی تا پایان ژوئن به نتیجه برسد.
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که خواهان اطلاعات جدید درباره مذاکرات اتمی با ایران شد،گفت: من می دانم که کارهای دشوار و سختی در جریان مذاکرات این هفته صورت گرفته است. من نمی توانم جزئیات و یا ارزیابی درباره اینکه آنها تا چه حد به هم نزدیک شده اند، ارائه دهم. به نظرم بر اساس بیانیه وزارت خارجه پیشرفت هایی صورت گرفته است. تا آنجایی که می دانم وزیر خارجه برنامه ای برای مشورت با هم پیمانان اروپایی ما داشته باشد. این هفته جان کری وزیر خارجه به اروپا سفر خواهد کرد و با همتایان فرانسوی، انگلیس و آلمانی خود دیدار خواهد کرد. وزیر خارجه همچنین از آمادگی خود برای گفتگو با همتایان چینی و روسی خود صحبت کرده است. تمامی این کشورها در این مذاکرات با ایران حضور دارند. نوع اتحادی را که در جامعه بین المللی مشاهده می کنیم به منظور فشار بر ایران برای اجابت انتظارات بین المللی در رابطه با برنامه اتمی اش است. این اتحاد ابزاری خارق العاده در راستای این تلاش ها بوده است. جان کری وزیر خارجه در این مرحله از مذاکرات معتقد است که باید با دیگر کشورهای حاضر در این مذاکرات رایزنی هایی داشته باشد.
سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا سفر جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در این برهه زمانی با هدف اثرگذاری بر مذاکرات اتمی با ایران صورت گرفته است؟گفت: رئیس جمهور اوباما معتقد است که روابط بین ما و اسرائیل نباید بازیچه اهداف و بگو مگو های حزبی باشد و این دلیل دیدار نکردن رئیس جمهور با نخست وزیر نتانیاهو در اوایل ماه بود. بدیهی است که شرایط هم اکنون با توجه به پایان یافتن انتخابات در اسرائیل متفاوت شده است. من همچنین به این موضوع پی بردم که دفتر رئیس مجلس نمایندگان از چند ماه پیش درباره این سفر خبر داده بود.
وی درباره مصاحبه اخیر نتانیاهو با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی گفت: به نظر ما نخست وزیر نتانیاهو بهترین نماینده کشورش است. ما به تعامل و رایزنی خود با وی ادامه می دهیم و این اولویت ما خواهد بود. نخست وزیر نتانیاهو اعلام کرده است که همکاری های امنیتی بین دو کشور تحت ریاست جمهوری اوباما غیرمنتظره بوده است و این همکاری ها ادامه پیدا خواهد کرد.
در ادامه ارنست در پاسخ به سوال خبرنگاری که خواهان موارد مطرح شده در تماس تلفنی بین نتانیاهو و اوباما شد،گفت: من نمی توانم جزئیات بیشتری از آنچه که در بیانیه منتشره آورده شده است برای شما بیان کنم. ما بارها گفته ایم که نتایج این انتخابات هیچ تاثیری بر تعهد دولت آمریکا به اسرائیل و سرمایه گذاری بر روابط امنیتی قدرتمند با این کشور نخواهد داشت. روابط نظامی بین دو کشور همچنان قدرتمند خواهد بود و این موضوع درباره روابط اطلاعاتی بین دو کشور هم به همین ترتیب خواهد بود. ما به تبادل منظم اطلاعات خود با اسرائیل که سبب افزایش امنیت شهروندان آمریکایی و اسرائیلی شود، ادامه خواهیم داد. این نوع رابطه برای امنیت مردم اسرائیل ضروری است. این همکاری ها ادامه پیدا خواهد کرد. من این موضوع را در روزهای اخیر بارها بیان کرده ام. این موضوع در تماس تلفنی رئیس جمهور اوباما با نخست وزیر نتانیاهو مطرح شده است. ما همچنین نگرانی بزرگ خود را درباره شیوه های تفرقه افکنانه انتخاباتی که حزب نخست وزیر در انتخابات اخیر به کار گرفته بود ،اعلام می داریم. ما همچنین نگرانی خود از اقدام نخست وزیر نتانیاهو در عقب نشین از راه حل دو کشور اسرائیلی-فلسطینی اعلام می کنیم.
وی درباره سفر آتی جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به فلسطین اشغالی گفت: مطمئنا من هیچ اظهار نظری درباره سفر رهبران کنگره از دو حزب به اسرائیل ندارم. ما در این باره به طور شفاف اعلام کرده ایم که این راهبرد آمریکا است و بهترین روش برای فلسطینی ها واسرائیل است که اختلافات خود را بر بر سر میز مذاکره با اولویت راه حل ایجاد دو کشور اسرائیلی و فلسطینی حل و فصل کنند. این راه حل از یک طرف ایجاد کشور دمکراتیک ویهودی اسرائیل را در کنار یک کشور مستقل فلسطینی دنبال می کند. این هدف راهبرد آمریکا است. این موضوعی است که دمکراتها و جمهوری خواهان در کنگره از آن حمایت می کنند.
ارنست افزود:زمانی که ما ضعفی را در عمل به تعهدات نخست وزیر نتانیاهو مشاهده می کنیم این نشان دهنده ضعف در عمل به تعهدات اسرائیل به راه حل ایجاد دو کشور فلسطینی و اسرائیلی است. او نه تنها اختلاف نظرهای خود را با رئیس جمهور اوباما نشان داد بلکه با راهبردی نشان داد که روسای جمهور پیشین آمریکا و کنگره از آن حمایت می کنند. نظرات جدید دولت آمریکا در سازش با نظرات دولت های پیشین کشور است و اگر این راهبرد سنگ بنای تصمیم گیریها در سازمان ملل باشد آنگاه برای ما مهم خواهد بود که درباره تصمیم گیریهای خود درباره قدرتمندترین متحد خود در خاورمیانه که هم اکنون از تعهداتش در رابطه را این هدف راهبردی ما عقب نشینی کرده است، تجدید نظر کنیم.با مشاهده این موضوع لازم است که درباره راهبرد خود تجدید نظر کنیم. این موضوع تجدید نظر همکاری امنیتی نزدیک و قدرتمند ما با اسرائیل را در بر نمی گیرد. لازم است به این موضوع اشاره کنم که اگر لازم است که ما به راه حل ایجاد دو کشور فلسطینی و اسرائیلی نزدیک شویم این موضوع به یک کشور اسرائیل دمکراتیک و یهودی نیازمند است که توانایی دفاع از خود را داشته باشد. به نظرم هیچکس نیست که انتظار داشته باشد که موفقیت و اجرایی شدن راه حل ایجاد دو کشور سبب حل تمامی مسائل موجود در خاورمیانه شود این منطقه همچنان بی ثبات ترین و خطرناک ترین منطقه جهان خواهد بود.لازم است که پایه تصمیم گیریهای ما در رابطه با راه حل دو کشور با توجه به اظهارات اخیر نخست وزیر نتانیاهو یک یا دو روز پیش از انتخابات مهم اسرائیل دچار تغییر شده است.
سخنگوی کاخ سفید در رابطه با حملات انتحاری یمن گفت:آمریکا به شدت حملات انتحاری امروز در یمن را که به کشته شدن بیش از یکصد نفر و زخمی شدن صدها نفر انجامید را محکوم می کند. ما مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان این حملات اعلام می داریم. از نظر ما بی رحمی تروریست هایی که این حملات را بر ضد شهروندان یمنی که در مراسم نماز جمعه شرکت کرده بودند، قابل پذیرش نیست. بی ثباتی سیاسی زندگی تمامی یمنی ها را تهدید می کند و از زندگی آنها در محیطی سرشار از امنیت، صلح و ثبات جلوگیری به عمل می آورد. حمله امروز به مسجدی در صنعاء بر روی این موضوع تاکید دارد که تروریسم تمامی یمنی ها را هدف گرفته است و هیچ گروه سیاسی به تنهایی نمی تواند با چالش هایی که یمن امروز با آنها روبروست مقابله کند.
این سخنگو افزود: ما در حال حاضر نمی توانیم صحت ادعای این گروه تندرو مرتبط با داعش را تایید کنیم. ما شاهد این ادعاها از طرف دیگر گروههای تروریستی در گذشته بوده ایم. به نظر می رسد این ادعاها بیشتر با مقاصد تبلیغاتی از طرف این گروهها صورت می گیرد. در حال حاضر شواهد محکمی در رابطه با ارتباط این گروههای تروریستی در یمن و شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه وجود ندارد. ما پیش از این و در اوایل هفته شاهد ادعای داعش مبنی بر دست داشتن در حمله به موزه ای در تونس بودیم. آنچه که واضح است این است که آمریکا و هم پیمانان آن در ائتلاف از خطرات ناشی از ایدئولوژی و اقدامات داعش آگاه هستند. ما این ائتلاف را با اولویت افزایش اقدامات نظامی بر ضد این گروه و افزایش امنیت مردم آمریکا و شهروندان کشورهای غربی تشکیل داده ایم. حمله امروز نشان داد که مردم منطقه و از جمله مسلمانان هم در خطرایدئولوژی و اقدامات بیرحمانه و تروریستی داعش قرار دارند. این موضوع سبب شده است که شاهد ایجاد ائتلافی متنوع و با حضور کشورهایی در منطقه در مبارزه با داعش به منظور محدود کردن تهدیدات آنها نه تنها برای آمریکا بلکه برای تمامی کشورها در سراسر جهان باشیم.
ارنست در ادامه گفت: ما در حالی درباره این حملات صحبت می کنیم که ساعاتی پس از روی دادن آنها می گذرد. ما پیش از این شاهد این موضوع بوده ایم که گروههای دیگر به خاطر بهره برداری تبلیغاتی از موضوع مدعی ارتباط با داعش شده تند. ما در حال تحقیق درباره این حملات هستیم تا تعیین کنیم که آیا این حملات با هدایت داعش صورت گرفته است یا نه تا بتوانیم ادعای این گروهها را در رابطه با ارتباط با داعش تایید کنیم. در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که ارتباط عملیاتی بین این گروهها و داعش وجود داشته باشد. این موضوعی است که هنوز تحقیقات درباره آن از طرف متخصصان امور امنیت ملی ما ادامه دارد. شکی وجود ندارد که این نوع افراط گرایی که بخشی از ایدئولوژی داعش است در کشوری دیگر در منطقه خود را بروز داده است.
سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت:آنچه که شاهد آن هستیم این است که افراط گرایی تلاش می کند که از بی ثباتی و هرج و مرج در یمن برای اجرای اعمال خشونت بار خود بهره برداری کند. این موضوع سبب شده است که آمریکا به شدت تلاش کند تا در تعامل با بازیگران قدرت در این کشور و دیگر کشورهای منطقه بتواند ظرفیت لازم برای از بین بردن تهدیدات موجود از طرف این گروههای تروریستی را به حداقل برساند. تلاش های زیادی در یمن برای تقویت دولت این کشور صورت گرفت اما شکی وجود ندارد که بی ثباتی زیادی در این کشور وجود دارد که این موضوع سبب بدتر شدن اوضاع شده است. این موضوع سبب ایجاد هرج و مرج شده است و فضا را برای فعالیت این گروههای تروریستی به منظور اجرای اقدامات بیرحمانه خود و نشر ایدئولوژی نفرت بارشان آسان کرده است. شواهدی وجود دارد که این گروههای تروریستی از طرف آمریکا و متحدانش تحت فشار دائم قرار دارند.آخرین مورد در این باره که می توانم به آن اشاره کنم این است که وزارت دفاع در حمله هوایی یکی از سرکردگان گروه الشباب که مسئوول بسیاری از حملات تروریستی در نایروبی بود را از بین برده است. وزارت دفاع، کشته شدن این فرد را تایید کرده است. سومالی کشور دیگری است که گروههای تروریستی تلاش می کنند،در آن با ایجاد بی ثباتی و رسیدن به اهداف خود سرمایه گذاری کنند تا از این کشور به عنوان مکانی امن برای اجرای حملات تروریستی خود در سراسر جهان استفاده کنند. ما برای از بین بردن تهدید موجود در سومالی کارهای زیادی باید صورت دهیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس