تاریخ انتشار: ۱۲ آبا ۱۳۹۴

کارشناسان حوزه مسکن می گویند در نیمه دوم سال جاری بازاری آرام پیش‌روی حوزه مسکن خواهد بود و نوسانات قیمتی در این حوزه وجود ندارد.

به گزارش “گذارخبر” ، در حالی که بازار مسکن در دو سال اخیر در رکود به سر می برد اقدامات دولت در سال جاری به منظور افزایش قدرت خرید مردم تا کنون نتیجه ای به همراه نداشته است و بازار مسکن همچنان در رکود به سر می برد.

بررسی ها نشان می دهد هم اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۴ میلیون تومان و در شهرستان‌ها متری ۲٫۵ میلیون تومان است که مبالغ ۶۰ و ۵۰ میلیون تومان وام بانکی ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت یک دستگاه آپارتمان در حد الگوی مصرف را پوشش می‌دهد که ظاهرا این ارقام نمی‌تواند مسکن را از رکود خارج کند.

اما رکود حاکم در بازار مسکن موجب شده است صاحبان خانه ها به منظور رسیدن به پول نقد قیمت املاک خود را کاهش دهند و آمارهای رسمی نیز نشان می دهد قیمت مسکن در دو سال اخیر روند نزولی داشته است.

در این شرایط برخی فعالان بازار می گویند قیمت مسکن به پایین ترین سطح ممکن رسیده است. اما کارشناسان حوزه مسکن در واکنش به این موضوع با استناد به آمارهای رسمی قیمت مسکن که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است می گویند میانگین قیمت خانه بین ۳ تا ۸ میلیون تومان است. حال آن‌که هزینه ساخت بین یک تا ۲ میلیون تومان است و مابقی این قیمت متعلق به سود سازندگان و قیمت زمین است و تا زمانی که این دو مولفه با شرایط اقتصادی کشور در تعادل قرار نگیرند نمی‌توان گفت قیمت مسکن به کف واقعی خود رسیده است.

کارشناسان حوزه مسکن معتقدند اگر دولت به خاطر ایجاد اشتغال و رفع رکود مسکن مرتب بگوید قیمت‌ها به کف رسیده یا برخی تشکیلات قصد احتکار مسکن را دارند و بعدا تکذیب کنند قیمت مسکن هیچ‌گاه به کف واقعی خود نمی‌رسد.

به اعتقاد کارشناسان این راه حل درستی نیست که به بازار جو بدهیم بلکه قیمت مسکن، سود سازندگان و ارزش زمین باید منطقی شود. در آن صورت می‌توانیم بگوییم قیمت مسکن واقعی شده است.

اما در حالی که بازار مسکن همچنان در رکود به سر می برد مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند رصد ما از معاملات مسکن و شرایط بازار این است که در ۶ ماه آینده بازاری آرام پیش‌روی حوزه مسکن خواهد بود و نوسانات قیمتی در این حوزه نخواهیم داشت. بدین معنا که این روند در ادامه ۶ ماه نخست سال تا پایان سال ۹۴ نیز ادامه می‌یابد و جهش قیمت و تکانی را شاهد نخواهیم بود.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرده است با بسته‌های جدید اقتصادی که برای خروج از رکود در نظر گرفته شده است سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش مسکن صورت بگیرد.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس