تاریخ انتشار: ۰۶ بهم ۱۳۹۴
روحانی در نشست تجاری ایران و ایتالیا:

پیش از دولت یازدهم بازار ما بی‌ثبات بود و اجناس در مغازه‌ها و بنگاه‌ها مانده بود و ارز در کشور نرخ ثابتی نداشت و نوسان‌های فراوانی داشت.

به گزارش “گذارنیوز”  حجت‌الاسلام حسن روحانی که در نشست تجاری با فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا سخن می‌گفت، با تشکر و قدردانی از میهمان‌نوازی دولت ایتالیا و همچنین چهره گشوده مردم این کشور نسبت به میهمانان خودشان، اظهار داشت: حال که فعالان اقتصادی ایتالیا، که در کنار فعالان اقتصادی ایرانی هستند، نکاتی می‌گویم.

او با بیان اینکه اشاره‌ای به شرایط اقتصادی ایران در طول دو سال و نیم از آغاز دولت جدید خواهم کرد؛ گفت: همانطور که مطلع هستید در آغاز فعالیت دولت، نرخ تورم نقطه به نقطه بیش از ۴۰ درصد بود و از لحاظ رشد، چند ماه قبل منهای ۶.۸- بود و ما یک تورم و رکود بی‌سابقه در کشور داشتیم.

رییس جمهور ادامه داد: همچنین بازار ما بی‌ثبات بود و اجناس در مغازه‌ها و بنگاه‌ها مانده بود و ارز در کشور نرخ ثابتی نداشت و نوسان‌های فراوانی داشت. انضباط مالی و شفافیت وجود نداشت و شرایط کسب و کار مناسب نبود و تحریم‌ها نیز ادامه داشت، اما این دولت قادر است در شرایط تحریم اوضاع اقتصادی و تورم را کنترل کند که به رشد اقتصادی مثبت برسد و بازار و نرخ ارز را تثبیت کند و رشد سرمایه‌گذاری را بالا ببرد.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت این تصمیم‌ها را به عنوان وعده به مردم اعلام کرد و امروز در شرایطی هستیم که رشد نقطه به نقطه مثبت ۹.۴ است و نرخ تورم ۱۲.۲ است.

او با اشاره به رشد سه درصدی اقتصاد جمهوری‌اسلامی ایران اظهار داشت: در سال گذشته یعنی تا ماه مارس گذشته، اقتصاد ایران رشد مثبت سه درصد را پس از هشت فصل تجربه کرد و شرایط کسب و کار ۲۲ واحد بهتر شد و پایه پولی اقتصاد کشورمان مهار شد و توانستیم بازار عرضه را ثبات ببخشیم که این علامتی بود بر مذاکرات ۱+۵ که تحریم تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد و باید راه دیگری انتخاب شود.

او ادامه داد: خوشبختانه کشورهای اروپایی به ندای ایران پاسخ مثبت دادند و در اینجا باید از کشور‌ها و اتحادیه اروپا که در حال مذاکره با ایران بودند و اراده در حل مذاکرات داشتند تشکر کنم، چراکه آنها هم اعتقاد داشتند معادله برد-برد خواهد بود و اگر امروز در اینجا دور هم جمع‌ شده‌ایم، به دلیل به نتیجه رسیدن مذاکرات است.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه اقتصاد باید دو طرفه باشد، بیان داشت: هیچ کشوری نمی‌تواند از ورود سرمایه‌گذاران کشورهای دیگر که می‌خواهند وارد بازار آنها شوند جلوگیری کند و به همین دلیل است که بدون شک سرمایه‌گذاری باید برای دو طرف سودآور بوده و اجرایی شود و همانگونه که گفتیم سیاست ما برد-برد است، لذا اقتصاد ما هم باید برد‌-‌برد باشد.

روحانی با اشاره به شرایط فعلی جمهوری‌ اسلامی ایران در منطقه عنوان کرد: در شرایط اقتصادی و امنیتی فعلی ایران با ثبات‌ترین کشور در منطقه است. ایران قصد دخالت در هیچ کشوری را ندارد و با قدرت از کشورش دفاع خواهد کرد و قوانین و مقررات قابل احترام و اعتمادی دارد که البته به تعهدهای خود در قبال کشور‌ها متعهد خواهد بود و این تعهدها را نقض نخواهد کرد.

او گفت: مردم ایران دارای تمدن بزرگی هستند و همواره نسبت به مهمانان خودشان با احترام برخورد کردند و شرایط داخلی ایران علاوه بر امنیت یک شرایط استثنایی است. ایران در حالت فعلی ظرفیت‌های خالی زیادی دارد، اما معلوم نیست تا چند روز یا تا چند سال دیگر این ظرفیت‌ها خالی باقی بماند، لذا شرکای ایران در محور اقتصادی می‌بایست بدون درنگ نسبت به انتخاب خود اقدام کنند.

ادامه دارد …

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس