تاریخ انتشار: ۲۵ آبا ۱۳۹۴

با توجه به چشم‌انداز مثبت اقتصادی و مناسبات و ارتباطات خوب اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها و همچنین تصمیمات و سیاست‌های تیم اقتصادی دولت، بازار سرمایه در سال آینده شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.

به گزارش “گذارخبر”  بررسی ها نشان می دهد ارزش ‌بازار سرمایه کشور از ابتدای سال تاکنون به دلیل شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد و برخی تصمیمات دولت ۲۸ هزار میلیارد تومان معادل ۷٫۸ میلیارد دلار افت کرده است.

بازار سرمایه در شرایطی در یکسال اخیر در رکود به سر می برد که کارشناسان می‌گویند تا زمانی که رکود بر اقتصاد کشور حاکم باشد و سیاست‌هایی مانند نرخ سود، خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه معادن تغییری نکند نمی توان انتظار روند صعودی بازار را داشت. بر همین اساس روند صعودی بورس در صورت تزریق نقدینگی جدید به این بازار و همچنین اتخاذ سیاست های اثر گذار اقتصادی و اجرایی شدن برجام آغاز می‌شود و دولت باید اقدام عملی خود را برای رهایی بورس از رکود و جلب اعتمادهای دوباره به این بازار انجام دهد.

در این شرایط محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره‌ وضعیت بازار سرمایه می گوید به دلیل مزمن شدن رکود در بازار سرمایه که ما بیش از ۲۰ ماه شاهد آن بوده‌ایم عبور از این رکود و رسیدن به رونق سرمایه‌گذاران را محتاط کرده است.

وی با ابراز امیدواری از چشم‌انداز رفع تحریم‌ها و تاثیر آن در کاهش هزینه‌های تمام شده حمل‌ونقل پول و افزایش سودآوریف معتقد است این نکته‌ی مهمی است که پس از دوره احتیاط بازار به رونق بر می‌گردد و آثار آن در بازار سرمایه مشخص می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره‌ تاثیرات اجرایی شدن بسته تسریع در رونق دولت در اقتصاد با تاکید بر این‌که یکی از مشکلات اصلی در بازار سرمایه این است که در صنایع مختلف حجم موجودی انبار افزایش پیدا کرده و این خود را در صورت‌های مالی نشان می‌دهد، تصریح کرد بسته سیاستی دولت معطوف به تحریک تقاضا است و به تناوب آن شرکت‌ها نیز تولید خود را افزایش می‌دهند که همین امر موجب افزایش گردش کار در بازار سرمایه می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این‌که سیاست‌های جدید برای تحریک تقاضا و تزریق منابع نقد فوری به بنگاه‌ها است، این امر را در جهت افزایش رونق بنگاه‌ها دانست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان این‌که مشکل تمام بخش‌های بازار سرمایه و بنگاه‌ها تزریق پول و تحریک نیست، می گوید برخی پروژه‌های عمرانی و سایر بخش‌ها نیازمند تزریق منابعی است که دولت باید در این جهت اقدام کند.

علاوه بر این برخی از کارشناسان معتقدند از آنجایی که قرار است از ابتدای سال جدید میلادی تحریم های بین المللی حذف شود، این اتفاق در کوتاه مدت نمی تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد، اما تاثیر عملیاتی آن در میان مدت و بلند مدت خواهد بود.

کارشناسان پیش بینی کرده اند سال ۹۵ برای بازار سرمایه سال خوبی باشد.چراکه با توجه به چشم‌انداز مثبت اقتصادی و مناسبات و ارتباطات خوب اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها و همچنین تصمیمات و سیاست‌های تیم اقتصادی دولت، بازار سرمایه در سال آینده شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.

به اعتقاد کارشناسان بورس چند ماه زودتر از دیگر ارکان اقتصادی رشد خود را آغاز می‌کند. بر همین اساس پیش بینی می شود که در ماه‌های پایانی سال، تالار حافظ روند بهتری داشته باشد اما باید توجه داشت که بهبود اوضاع بورس در سه ماهه سوم با احتیاط انجام می‌شود.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس