تاریخ انتشار: ۱۸ شهر ۱۳۹۴

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید بازار سرمایه پس از اجرایی شدن جزییات توافق هسته‌ای در دی‌ماه و برداشته شدن تحریم‌ها در مسیر خوبی به حرکت خود ادامه دهد.

به گزارش “گذارخبر” ، در پایان معاملات دیروز بازار سرمایه با دادوستد ۲۹۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۵۴ میلیارد تومان در ۲۳ هزار نوبت، شاخص بورس ۶ واحد افت کرد و در کانال ۶۴ هزار و ۵۱۱ واحد قرار گرفت که بیشترین تاثیر منفی بر دماسنج بازار را نمادهای معاملاتی فملی، وبملت و تاپیکو داشتند و نمادهای معاملاتی حکشتی، وتجارت و وخاور با رشد خود مانع ریزش بیشتر شاخص شدند.

به این ترتیب شاخص کل بورس از ۱۷ مرداد که رکورد ۶۶ هزار واحد را ثبت کرد تا روز گذشته ۱۴۸۹ واحد افت را تجربه کرده است. این افت پیاپی شاخص در ماه های اخیر موجب نگرانی میان سرمایه گذاران برای ادامه سرمایه گذاری در بازار شده بر همین اساس اظهارنظرهای متفاوتی درباره بازار مطرح می شود.

اما در حالی که بسیاری معتقد بودند پس از حصول توافق نهایی هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ بازار بورس از مدار نزولی خارج می شود اما آمارهای موجود نشان می دهد در پساتوافق روند نزولی شاخص کل بورس تشدید شده و این موضوع بر نگرانی سرمایه گذاران افزوده است.

اما در این رابطه پیش بینی های متفاوتی درباره آینده بازار بورس مطرح می شود. محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید بازار سرمایه پس از اجرایی شدن جزییات توافق هسته‌ای در دی‌ماه و برداشته شدن تحریم‌ها در مسیر خوبی به حرکت خود ادامه دهد.

به گفته وی در این دوران، برخی از صنایع، با رکود دامنه‌داری همراه شدند و به‌ واسطه عدم تخصیص هزینه‌های عمرانی دولت، مشکلات سرمایه در گردش شرکت‌ها ناشی از ناتوانی بانک‌ها در تامین منابع و همچنین ادامه‌دار بودن تحریم‌ها به‌رغم توافق خوب هسته‌ای که در بازار اثر عملی آن هنوز مشاهده نشده است، روبه‌رو هستند اما باید شرایطی مهیا شود که طرف تقاضا بهبود یابد تا رکود خاتمه یابد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است برای حمایت از بازار و اقتصاد باید همگرایی وجود داشته باشد و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، نفت، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و مسکن همه مجموعه‌های متفاوتی‌اند که در صورت همگرایی سیاست‌ها اقتصاد کشور را متحول خواهند ساخت. این امر تنها با تحلیل صحیح از شرایط و مسائل پیرامونی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازار پول درصد بالایی از تامین مالی در نظام اقتصادی کشور را برعهده دارد، ابراز داشت: این بازار نقشی غیرقابل انکار در توسعه اقتصادی کشور دارد و بدون کمک نظام بانکی امکان ارتقای بازار سرمایه فراهم نیست. در این زمینه دولت به درستی هر دو بازار را به صورت توامان مورد توجه قرار داده است.

در این شرایط اما بسیاری از کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس در کف قیمتی قرار دارد و بیش از این توان ادامه روند نزولی را ندارد. بر همین اساس بهترین زمان برای سرمایه گذاری فرا رسیده است. ۶۴هزار واحد کفِ شاخص بورس است. در همین رابطه محمدمهدی امینی از کارشناسان بازار سرمایه گفته است بنظر می رسد ارتفاع ۶۴ هزار واحد کف مقاومتی محکمی برای نماگر بازار باشد، چرا که در چند روز گذشته در این نقطه تعادل پیدا کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلیل این اتفاق اذعان داشت: با توجه به این که رفته رفته به زمان برررسی برجام در کنگره آمریکا نزدیک می شویم موجی از خوش بینی در معامله گران بازار در حال شکل گرفتن است. بعلاوه این که نباید فراموش کنیم که قیمتهای کنونی در بورس تا حدودی به پایین ترین سطح خود رسیده اند و معامله گران راضی به فروش در این قیمتها نیستند.

وی گفت: از سوی دیگر نیز با توجه به جذابیت قیمت سهام در بازار، معامله گران حقوقی قدری فعال شده اند و نسبت به خرید سهام در این قیمتها اقدام می کنند که خود دلیل بر تعادل شاخص و قیمت سهام در این روزهای بازار است

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس