تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴
همزمان با بازداشت ملوانان آمریکایی در خلیج فارس;

این ساعت های دستگاه دیپلماسی ایران و شخص ظریف قطعا نفس گیرترین لحظات را می گذرانند چرا که بحران ها پشت سر هم برای آنان ایجاد می شوند. افزایش تنش میان ایران و دیگر قدرت های منطقه ای دامنه اش به روابط همراه با کدورت ایران و امریکا نیز رسیده است.

این ساعت ها دستگاه دیپلماسی ایران و شخص ظریف قطعا نفس گیرترین لحظات را می گذرانند چرا که بحران ها پشت سر هم برای آنان ایجاد می شوند. افزایش تنش میان ایران و دیگر قدرت های منطقه ای دامنه اش به روابط همراه با کدورت ایران و امریکا نیز رسیده است. در حالی که در آستانه برگزاری انتخابات مهم در ایران هستیم انتشار خبر بازداشت ملوانان امریکایی در ایران تردیدها درباره امکان بهبود نسبی روابط تهران – واشنگتن را افزایش داده است.

به گزارش خرداد، با این حال، این نخستین باری نیست که ملوانان یا نیروهای نظامی خارجی در ایران بازداشت می شوند. در اینجا نگاه مختصری به پیشینه این موضوع داشته ایم :

در سال ۲۰۰۴ میلادی سه قایق گشت زنی بریتانیا توسط نیروهای امنیتی ایران ر آبراه اروند رود که میان ایران و عراق قرار دارد بازداشت شد. اعضای آن شامل خدمه از سه قایق از جمله هشت ملوان بریتانیایی و تفنگذاران دریایی بودند. تلویزیون دولتی ایران آنان را با چشم بندهای بسته شده نشان داد و سه روز در بازداشت بودند.

در سال ۲۰۰۷ میلادی ایران ۱۵ نفر از ملوانان و تنفگداران دریایی بریتانیایی را به اتهام ورود غیر مجاز به ابهای سرزمینی ایران بازداشت کرد و دو هفته بعد آنان ازاد شدند. اعضای سرویس نظامی بریتانیا از “محمود احمدی نژاد” عذرخواهی کردند. بریتانیا اما اتهام را نپذیرفت و همواره تاکید کرده اند که ملوانانش هرگز وارد ابهای تحت حاکمیت ایران نشده بودند.

 

در سال ۲۰۰۷ میلادی دریاسالار امریکایی مایک مولن به “باربارا استار” خبرنگار سی ان ان اظهار کرد که نیروهای نظامی امریکا هر کاری را که لازم باشد برای محافظت از جان ملوانان و تفنگداران دریایی آن کشور انجام خواهند داد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس