تاریخ انتشار: ۲۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرعامل بانک مسکن در جلسه اقتصاد مقاومتی با اعلام آمادگی بانک مسکن برای کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد از رشد ۹۱ درصد تسهیلات برای ساخت خبر داد و پیشنهاد راه اندازی موسسات پس‌انداز تسهیلات منطقه‌ای را مطرح کرد. به گزارش اقتصادنیوز، محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن در جلسه مشترکی که مسوولان […]

[ad_1]


مدیرعامل بانک مسکن در جلسه اقتصاد مقاومتی با اعلام آمادگی بانک مسکن برای کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد از رشد ۹۱ درصد تسهیلات برای ساخت خبر داد و پیشنهاد راه اندازی موسسات پس‌انداز تسهیلات منطقه‌ای را مطرح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن در جلسه مشترکی که مسوولان ارشد وزارت راه و شهرسازی به ریاست دکتر عباس آخوندی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری درباره موضوع اقتصاد مقاومتی داشتند، به ارایه گزارشی از اقدامات بانک مسکن پرداخت و گفت: اولین اقدام بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای سال جاری بوده است. این در حالی است که به منظور تسهیل پرداخت تسهیلات لازم است تمهیداتی در نظر گرفته شود تا بانک مرکزی در افتتاح حساب های صندوق پس‌انداز یکم توسط بانک مسکن، مجوز تک تک افتتاح حساب ها را مطالبه نکند.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اقدام بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی بافت فرسوده خاطرنشان کرد: در سال گذشته قرار بود برای ۵۵ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده حدود ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تعلق بگیرد. درخواست ما این است تا این تسهیلات پرداخت شود و اگر در حال حاضر پرداخت این تسهیلات امکانپذیر نیست پیشنهاد دیگر ما این است که امکان افتتاح و تمرکز حساب های وزارت راه و شهرسازی و سازمان های تابعه در بانک مسکن فراهم شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منابع را کاهش دهیم و اگر دولت یارانه ای ندارد حداقل بانک مسکن با تمرکز حساب هایی که دارد بتواند نرخ سود را کاهش دهد.

بت شکن انجام این کار را مستلزم برنامه‌هایی دانست که بانک مسکن در صورت قبول دولت در دستور کار قرار دهد و ادامه داد: برنامه‌هایی را با بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داریم که امیدواریم انجام شود.

ادامه صحبت‌های محمدهاشم بت‌شکن را که پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در گزارش خود آورده است، می‌توانید در قالب جدول اقتصادنیوز مشاهده کنید.

بخشی از صحبت‌های محمدهاشم بت‌شکن

www.eghtesadnews.com

آمار عملکرد بانک در چهارماهه نخست سال

آمار عملکرد بانک در چهارماهه نخست سال نشان می‌دهد که حجم تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی بانک مسکن نسبت به چهارماهه سال قبل ۹۱ درصد افزایش پیدا کرده و از جهت تعداد واحدهای مورد مشارکت نیز ۴۴ درصد نسبت به دوره مشابه افزایش داشیتم و این آمار نشانگر این است که بخش ساخت دارد تقویت می‌شود و رشد ۹۱ درصدی داشته است.

از جهت خرید هم بانک مسکن از نظر مبلغ، رشد ۶۱‌درصدی و از نظر تعداد، رشد ۱۲‌درصدی داشت که مجموع آنها نشان می‌دهد که بانک مسکن در چهارماه نخست سال، ۷۵ تسهیلاتش نسبت به ماه مشابه افزایش پیدا کرده است.

۴۰۰ هزار واحد فروش اقساطی توسط بانک مسکن برای مسکن مهر تخصیص داده شد، قرار است به ۱۰۰ هزار واحد، تسهیلات ساخت بدهیم که یکی از راه‌های تامین مالی آن اوراق رهنی مسکن بود که خوشبختانه ۳۰۰ میلیارد تومان آن به فروش رفت و برنامه ما این است که ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر اوراق رهنی مسکن را به فروش برسانیم و برای اینکار نیاز به مجوز از بانک مرکزی و بورس داریم که در صورت دستور دولت، این امر سرعت خواهد گرفت.

نهادسازی و راه اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای در تمامی استان‌ها

 

یکی دیگر از مهمترین کارهایی که می‌تواند به رونق بخش مسکن کمک کند نهادسازی و راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای است که می‌تواند به ویژه برای شهرهای جدید در سواحل مکران و همچنین در بافت‌فرسوده بسیار موثر باشد.

از آنجایی که نهادهای مالی منطقه‌ای یک نهاد پولی است و می‌خواهد سپرده‌گذاری از مردم کند باید شورای پول و اعتبار آن را تصویب کند و دستور دولت مبنی بر راه‌اندازی آن می‌تواند به تصویب آن سرعت بدهد.

تشریح فعالیت بانک مسکن برای تکمیل واحدهای مسکن مهر

طبق آمار کل واحدهای مسکن مهر دو میلیون و ۳۷۱ هزار واحد است که تا امروز برای احداث و تکمیل و بهره برداری از آن حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و یک میلیون و ۶۷۳ هزار واحدمسکن مهر نیز تحویل و فروش اقساطی شده است که حدود ۳۶ هزار میلیارد آن فروش اقساطی شده است.

عمده مشکل مسکن مهر زیرساخت واحدهاست و مشکل ما در مسکن مهر واحدهایی است که عموما زیرساخت ندارند و اگر این زیرساخت ها توسط حوزه های مرتبط تکمیل شوند ما می توانیم تسهیلات دهی را سرعت بخشیده و کار را به سرانجام برسانیم.

راهکارهای بانک مسکن برای آبادسازی شهرها

 

اقدام دیگر بانک مسکن، راهکار تامین مالی برای آبادسازی شهرها و خدمات مدیریت دارایی‌هاست. در این رابطه، نیاز هست تا بانک مرکزی وام کوتاه مدتی را در اختیار بانک مسکن قرار دهد که نیاز به مجوز بانک مرکزی دارد. در این مورد، عاملیت انتشار اوراق مشارکت دولت است. بانک مسکن، سال گذشته ۳ هزار میلیاردتومان را برعهده گرفت و به پیمانکاران تقریبا همه آن را پرداخت کردیم یعنی ۳ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران مجموعه وزارت راه و شهرسازی پرداخت شد.

در مورد انتشار صکوک برای شرکت ها و سازمان های تابعه مجموعه وزارت راه و شهرسازی، طبق ضوابط بورس باید سند تک برگی در دفترخانه داشته باشیم در حالیکه بسیاری از سازمان‌های دولتی این سند را ندارند تا ما بتوانیم به پشتوانه آن صکوک منتشر کنیم. درخواست من این است که این موضوع جزو موارد اصلاحی در سازمان بورس انجام شود تا بتوانیم صکوک را برای شرکت ها و سازمان های وابسته به وزارت راه و شهرسازی انجام دهیم.

اصلاح ساختار مالی بانک با افزایش سرمایه برنامه بعدی بانک مسکن است در این موضوع ما ظرفیت ۸ برابری را در نظر گرفته‌ایم. همچنین در مورد پیشنهاد معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای در این مورد اساسنامه بانک نیز باید اصلاح شود.

نگاه بانک مرکزی به همه بانک‌ها نگاه تجاری است در حالی‌که باید برای بانک توسعه‌ای مقررات خاصی وجود داشته باشد. بدین معنا، دقیقا همان مکانیزم‌هایی که برای بانک‌های تجاری وجود دارد در مورد بانک‌های توسعه‌ای نیز مصداق دارد که به نظر می‌رسد نیازمند اصلاح است.

لیزینگ مسکن هم جزو دستور جلسه‌های شورای پول و اعتبار است.

تا سال ۹۴، در صندوق پس انداز مسکن یکم که مکانیزم سپرده گذاری دارد، روزانه ۱۷۰ فقره افتتاح حساب انجام می شد اما با پایین آمدن نرخ سود تسهیلات که در حال حاضر ۱۱ درصدی است در سال جاری به صورت میانگین روزانه ۴۰۰ نفر سپرده‌گذاری می کنند.

 

بانک مسکن آمادگی دارد تا نرخ سود تسهیلات را تا ۲ واحد درصد کاهش دهد و اگر این اتفاق بیفتد برای اولین بار نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد که تک رقمی است خواهد رسید. فکر می‌کنم این پیام خیلی مناسبی برای فضای تامین مالی مسکن است.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس