تاریخ انتشار: ۲۴ اسف ۱۳۹۳

نیروهای عراقی در جبهه های کرکوک و تکریت پیروزیهای چشمگیری کسب کرده اند. به گزارش گذارنیوز خبرنگار تلویزیون العالم تاکید کرد نیروهای عراقی در نبردهای تکریت و کرکوک پیروزیهای چشمگیری کسب کرده و مواضع خود را در شهر تکریت تثبیت کرده اند. به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، حیدر قاسم خبرنگار شبکه در بغداد در گفتگویی […]

نیروهای عراقی در جبهه های کرکوک و تکریت پیروزیهای چشمگیری کسب کرده اند.

داعش

به گزارش گذارنیوز خبرنگار تلویزیون العالم تاکید کرد نیروهای عراقی در نبردهای تکریت و کرکوک پیروزیهای چشمگیری کسب کرده و مواضع خود را در شهر تکریت تثبیت کرده اند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، حیدر قاسم خبرنگار شبکه در بغداد در گفتگویی درباره آخرین تحولات نبردهای تکریت و کرکوک گفت: درخصوص تحولات تکریت باید بگویم، نیروهای عراقی پیشروی های زیادی کرده اند و سلطه خود را بر این شهر تثبیت کرده اند. نیروهای عراقی از سمت غرب و همچنین شرق وارد این شهر شده و سرگرم کشف و خنثی سازی تله های انفجاری کار گذاشته شده در برخی منازل و برخی از خیابان ها هستند. آنها دهها تن از افراد مسلح داعش را که کنترل شهرک صنعتی در مجاورت منطقه الهیاکل را در دست داشتند به هلاکت رسانیدند. نیروهای عراقی همچنین برای ورود به مناطق راهبردی در مرکز شهر و تحکیم مواضع خود در آن تلاش می کنند. شب گذشته، برخی از مناطق جنوب تکریت پاکسازی شد و نیروهای عراقی وارد این شهر شدند. جنگنده های عراقی همچنان مواضع داعش را بمباران می کنند. برخی خبرها حاکی از آن است که افراد مسلح داعش توان خود را برای مقابله با نیروهای عراقی به طور کامل از دست داده اند و بیشتر آنها به فکر فرار هستند. برخی از کانالها و تونل های حفر شده در داخل شهر تکریت از زمان محاصره تکریت ارتباط شان با جهان خارج قطع شده است. علاوه بر آن، نیروهای عراقی از سمت شمال از مناطق بیجی که در کنترل آنها است، به داخل تکریت پیشروی کرده اند و وارد برخی محلات شمالی شده اند. براساس اظهارات وزیر دفاع عراق و فرماندهان میدانی به نظر می رسد این نبرد به نفع نیروهای عراقی رقم خورده است. این نیروها، صدها تن از عناصر مسلح داعش را به هلاکت رسانیده اند و تعدادی از آنها را هم اسیر کرده اند. اوضاع در خارج از شهر برای بازگشت آوارگان بسیار امیدوار کننده است. امروز حدود یکصد خانواده از آوارگان ناحیه العلم به خانه و کاشانه خود بازگشتند. علاوه بر آن تعدادی از خانواده های ساکن نواحی دیگر نیز بازگشته اند.
حیدر قاسم در ادامه افزود: عملیات نظامی در جنوب کرکوک هم، ادامه دارد و نیروهای عراقی توانسته اند دو روستای دیگر در جنوب روستای البشیر را نیز آزاد کنند علاوه بر آن، مجتمع یرموک را هم آ‍زاد کرده و در روستای البشیر هم به شکلی آشکار پیشروی کرده اند. فرماندهان نظامی میدانی تاکید می کنند، پیروزی در این منطقه نیز نزدیک است. ارتباطات داعش در این منطقه نیز که در مجاورت صلاح الدین قرار دارد، قطع شده است. در منطقه الجوار هم نیروهای امنیتی حضور دارند. این بدان معنی است که عناصر داعش قدرت کمک رسانی و نقل و انتقال میان استان صلاح الدین و مناطق جنوب تکریت را از دست داده اند و تعداد زیادی از نیروهای عراقی در این مناطق حضور دارند و به رغم آن که خیابان ها و جاده های منطقه بمب گذاری شده است اما آنها به سرعت در حال پیشروی در این مناطق هستند.

 آزادسازی بخشی از شهر تکریت
منابع نزدیک به وزارت دفاع عراق از آزادسازی بخشی از شهر تکریت خبر دادند.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار، نیروهای ارتش عراق حلقه محاصره خود در اطراف شهر تکریت را تنگ تر کرده اند.
نیروهای ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه در کنار یکدیگر پیشروی می کنند.
آن سوفی لوموف خبرنگار شبکه در بغداد در این باره گفت اوضاع در تکریت بسیار پیچیده است. ارائه آمار دقیق بسیار دشوار است. یکی از منابع نزدیک به وزارت دفاع عراق روز گذشته اعلام کرد بخش گسترده ای از شهر به دست نیروهای دولتی افتاده است و پرچم « دولت اسلامی(داعش) دیگر بر فراز ساختمان های دولتی وجود ندارد. همین منبع اعلام کرد نیروهای عراقی با دو مشکل عمده رو به رو هستند؛ نخست آنکه هزاران بمب دست ساز در نقاط گوناگون شهر جاسازی شده است. برخی این رقم را بیش از ده هزار بمب می دانند. مشکل دیگر حضور صد تا صد و پنجاه تن از جهادگرایان کاملا مسلح در کاخی است که پیش از این به صدام حسین تعلق داشت. باید توانایی نظامی این جهادگرایان مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
سخنگوی وزارت دفاع عراق هم اعلام کرد: هنوز بخش اندکی ازتکریت تحت کنترل افراد مسلح است
سرتیپ تحسین ابراهیم سخنگوی وزارت دفاع عراق در تماس تلفنی با اسکای نیوز عربی گفت هنوز بخش اندکی از تکریت تحت کنترل افراد مسلح است.
به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، یوسف الحسینی خبرنگار این شبکه در گزارش مستقیم از بغداد، گفت سخنان یک منبع محلی از کمیته نیروهای مردمی آشکارا نشان می دهد خبرهایی که در رسانه های داخلی منتشر شده است مبنی بر اینکه وزیر دفاع عراق آزادسازی شهر تکریت مرکز استان صلاح الدین را اعلام کرده است، صحت ندارد. این خبر را فقط این منبع محلی تکذیب نکرده بلکه وزارت دفاع عراق نیز این خبر را تکذیب کرده است. سرتیپ تحسین ابراهیم سخنگوی وزارت دفاع عراق در تماس تلفنی با اسکای نیوز عربی گفت خبرهای منتشر شده در رسانه های داخلی صحت ندارد و هنوز بخش اندکی از تکریت تحت کنترل افراد مسلح است. اکنون درگیری ها در منطقه القادسیه یکی از بزرگترین مناطق در مرکز شهر تکریت جریان دارد. تحسین ابراهیم تاکید کرد درگیری در تکریت به درگیری های خیابانی تبدیل شده است. نیروهای امنیتی عراق کنترل شصت درصد از مناطق تکریت را در اختیار دارند و سایر مناطق همواره در کنترل گروه داعش است.
خبرنگار افزود در استان کرکوک، نیروهای پیشمرگ با همکاری نیروهای مردمی در تلاش برای رسیدن به منطقه البشیر عملیات نظامی آغاز کردند. نیروهای مشترک برای انتقال به آغاز عملیات نظامی در منطقه الحویجه برنامه ریزی می کنند. این نیروها تاکنون توانسته اند کنترل دوازده روستا در منطقه الرشاد را در اختیار بگیرند.

هواپیماهای شناسایی عراق تحرکات داعش را زیر نظر دارند  
شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، هواپیماهای شناسایی عراق تحرکات عناصر داعش را در تکریت زیر نظر دارند.

فرار تروریستهای داعش با لباس مبدل زنانه
منابع خبری در عراق اعلام کردند ۱۷ تروریست داعشی که با لباس زنانه در حال فرار بودند در محور دیاله- صلاح الدین به دام افتادند.
صادق الحسینی رئیس کمیسیون امنیتی شورای استانی دیاله گفت:« نیروهای امنیتی با حمایت نیروهای داوطلب مردمی که در محور دیاله-صلاح الدین مستقرند در ده روز گذشته موفق شدند ۱۷ عضو داعش را که از میادین عملیاتی مختلف در حمرین، العلم، بوعجیل تا عملیات آزاد سازی تکریت گریختند بازداشت کنند. این افراد از میادین نبرد با لباس های مبدل و زنانه گریختند اما به دام افتادند.»
به گزارش پایگاه خبری شفق نیوز، الحسینی ادامه داد:« برخی از این افراد اطلاعات مهمی را در اختیار نیروهای امنیتی قرار داده اند که از جمله این اطلاعات می توان به اطلاعاتی درباره گور جمعی قربانیان جنایت داعش در پایگاه اسپایکر اشاره کرد.»
وی با انتقاد از برخی رسانه های مغرض به دلیل سانسور اخبار متعلق به شکست داعش در عراق، گفت:« شکست داعش در نبرد صلاح الدین و فرار اعضای این گروه با لباس های مبدل واقعیتی است که این روزها مشاهده می شود و افکار عمومی نیز به این درک رسیده است که پایان عمر داعش نزدیک شده است.»

هلاکت ۵۱ عضو داعش در درگیری های امروز  
شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، سی و چهار تن از عناصر داعش در درگیری های امروز تکریت به دست ارتش عراق به هلاکت رسیده اند.
در همین حال شبکه تلویزیونی المیادین هم گزارش داد، هفده تن از عناصر داعش در تله الرمله به دست نیروهای ارتش عراق به هلاکت رسیدند.

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک درباره حمله به یک پایگاه نظامی در الانبار
فرماندهی عملیات مشترک بیانیه ای درباره حادثه ای که دو روز پیش در یکی از اردوگاههای ارتش عراق در استان الانبار رخ داد، منتشر کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، سرتیپ سعد معن سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک با اشاره به هدف قرار گرفتن یکی از پایگاههای نظامی در استان الانبار، گفت عناصر تروریستی با خودروهای بمب گذاری شده به واحدهای ما حمله کردند به طوری که تعداد آن ها به بیست و سه خودروی بمب گذاری شده رسید. واحدهای ما توانستند تعدادی از این خودروها را قبل از اینکه به اهداف شان برسند منفجر کنند و همچنین ده خودروی حامل تیربار را منهدم کردند.

آزادسازی میدان نفتی عجیل
ارتش عراق میدان نفتی عجیل را از دست داعش آزاد کرد
شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، ارتش عراق میدان نفتی عجیل را از دست عناصر گروه داعش آزاد کرد.

آزادی صلاح الدین باعث قطع ارتباط عناصر داعش با یکدیگر می شود
آزادی استان صلاح الدین ارتباط عناصر داعش مستقر در استان های مختلف عراق را قطع می کند و باعث پراکندگی آنها می شود.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، ملاک خالد خبرنگار این شبکه در گزارشی تصویری از درگیری ها در عراق گفت: نیروهای عراقی، نیروهای داوطلب مردمی و عشایر در آستانه سیطره کامل بر تکریت هستند. آزادی تکریت مرکز استان صلاح الدین راههای ارتباطی الانبار، بغداد، دیاله، کرکوک، اربیل و نینوا را به روی عناصر داعش می بندد و این امر باعث پراکندگی جغرافیایی عناصر داعش می شود. استان الانبار که بیشتر آن را صحرا تشکیل می دهد و یک سوم مساحت عراق است و با استان ها و کشورهای زیادی هم مرز است همچنان شاهد درگیری های شدید در منطقه الکرمه است.
در ادامه گزارش آمده است: درگیری ها همچنین در الرمادی که عناصر داعش برخی محله های آن را تحت سیطره خود دارند، ادامه دارد. این گروه تروریستی با عملیات گسترده ای در این شهر دوازده خودروی بمب گذاری شده را منفجر کرد و پس از این انفجارها نیز درگیری هایی روی داد که طی آن دهها نفر کشته شدند.
خبرنگار المیادین در ادامه به درگیری ها در فلوجه اشاره کرد و افزود: این شهر که خسارات زیادی پس از اشغال عراق به دست آمریکا متحمل شد، شاهد درگیری های شدید بین نیروهای عراقی و نیروهای داوطلب مردمی از یکسو و داعش از سوی دیگر بود. ارتش و نیروهای مردمی راه های کمک رسانی به فلوجه را بستند به همین سبب تا ازادی آن چیز زیادی باقی نمانده است.

کشف ۱۵ بمب در شرق صلاح الدین عراق
فرماندهی پلیس استان دیاله عراق امروز شنبه از کشف ۱۵ بمب گروه تروریستی داعش در شرق صلاح الدین خبر داد.
به گزارش پایگاه اینترنتی المسله از بغداد ، جمیل الشمری رئیس پلیس دیاله اعلام کرد نیروهای مشترک امنیتی عراق طبق اطلاعاتی دقیق با پشتیبانی نیروهای مردمی ۱۵ بمب به وزن هر یک ۳۰ کیلوگرم مواد منفجره را در یک مخفیگاه سری گروه داعش در اطراف منطقه مطیبجه در شرق صلاح الدین کشف کردند.

حمله نیروهای پیشمرگه و مردمی به روستای بشیر
منابع آگاه روز شنبه اعلام کردند نیروهای پیشمرگه و مردمی از دو محور روستای بشیر را در جنوب استان کرکوک هدف حملات گسترده قرار دادند.
به گزارش پایگاه اینترنتی شفق نیوز ، این منابع اعلام کردند نیروهای پیشمرگه و مردمی با محاصره کامل این روستای ترکمان ها از دو محور به این روستا حمله کردند و هم اکنون نیروهای عراقی با اعضای گروه تروریستی داعش در این روستا بشدت درگیر هستند.
گروه داعش پس از سقوط شهر موصل در ماه ژوئن و عقب نشینی نیروهای عراقی کنترل روستای بشیر را بدست آوردند.
روستای بشیر روستایی ترکمان نشین است که نظام صدام در دهه هشتاد اقدام به تخریب کامل این روستا و آوارگی اهالی ان کرد و در سال ۲۰۰۳ مردم این منطقه به روستایشان بازگشتند و اقدام به بازسازی آن کردند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس