تاریخ انتشار: ۱۹ ارد ۱۳۹۵

نامزد حزب کارگر، به عنوان شهردار جدید لندن انتخاب شده و برای چهار سال اداره پایتخت انگلیس را به عهده خواهد داشت.

با پایان شمارش آرا و همزمان با نیمه شب شنبه (ششم مه – ۱۷ اردیبهشت) صادق خان با کسب ۵۶.۸ درصد آرا برنده شد و نزدیک‌ترین رقیب او زک گلداسمیت از حزب محافظه‌کار، به کسب ۴۳.۲ درصد آرا بسنده کرد.

اولین شهردار جدید مسلمان لندن کیست؟+تصاویر

“صادق خان”، نامزد حزب کارگر، به عنوان شهردار جدید لندن انتخاب شده و برای چهار سال اداره پایتخت انگلیس را به عهده خواهد داشت واین اولین بار است که یک مسلمان شهردار پایتخت بریتانیا می‌شود.

البته وی به همین راحتی ها هم به این عنوان دست نیافت چرا که با توجه به مسلمان بودنش  دور از انتظار نبود مخالفینش بیکار ننشسته و از این موضوع علیه او استفاده کنند که البته اینطور هم شد، رقابت‌های انتخاباتی صادق خان با زک گلداسمیت در روزهای آخر با انتقادهای تند روبرو شده بود؛ اتهام‌هایی مبنی بر نزدیکی نظرات صادق خان با اسلام‌گرایان تندرو در بریتانیا که از سوی کمپین گلداسمیت مطرح شده بود، ضمن واکنش‌های جدی از سوی حزب کارگر، با انتقاد داخلی میان محافظه‌کاران هم روبرو شد که چنین روشی در کارزار انتخاباتی را به ضرر حزب خود ارزیابی کرده بودند.

صادق خان در سخنرانی خود که به طور مستقیم در سراسر بریتانیا مخابره می‌شد وعده داد با نابرابری در لندن مبارزه کند؛ هوای سالم، سیستم حمل و نقل روان‌تر فراهم کند و زندگی در لندن را “برای همه لندنی‌ها، فارغ از آن که هستند و تاریخچه‌ای که داشته‌اند، بهتر کند.”

پیروزی بر اسلام هراسی؛ اولین شهردار مسلمان لندن کیست؟+تصاویر

رهبران حزب کارگر بریتانیا امیدوارند که با گرفتن شهرداری پایتخت، که از هشت سال پیش در اختیار بوریس جانسون محافظه‌کار بود، اعتبار سیاسی و پایگاه اجتماعی خود را بازسازی کنند.

در رابطه با زندگی شخصی وی هم باید بگوییم که شهردار جدید لندن زندگی مرفهی نداشته است.او یکی از هشت فرزند یک خانواده پاکستانی مهاجر است و مادرش خیاط بوده و پدرش راننده اتوبوس.

صادق خان در دوران دبیرستان و وقتی ۱۵ سال سن داشت به حزب کارگر پیوست. او می‌گوید علاقه‌اش به سیاست را مدیون مدیر مدرسه‌اش است که از قضا اولین مدیر مسلمان در دبیرستانی در بریتانیا بود. آقای خان می‌گوید مدیر مدرسه به او کمک کرد بفهمد “رنگ پوست و تبار یک نفر مانعی در راه آنچه می‌خواهد در زندگی‌اش انجام دهد، نیست.”

پیروزی بر اسلام هراسی؛ اولین شهردار مسلمان لندن کیست؟+تصاویر

او قصد داشت دندانپزشک شود، اما با توصیه یک معلم نظرش عوض شد و سراغ حقوق رفت.

صادق خان پس از تحصیل حقوق به وکالت در پرونده‌های حقوق بشری پرداخت و وقتی فقط ۲۷ سالش بود به همراه یک شریک موسسه خدمات حقوقی خودش را داشت. او در دوران وکالتش چند پرونده بزرگ و جنجالی را علیه پلیس لندن برد.

پیروزی در این پرونده‌ها یکی از بهانه‌های حمله محافظه‌کاران به صادق خان در جریان کارزار انتخابات شهرداری لندن بود. آنها او را متهم می‌کردند که زندگی حرفه‌ایش را بر مبنای کمک به افراد برای شکایت از پلیس بنا کرده است.

صادق خان از سال ۲۰۰۵ نماینده محله توتینگ در مجلس عوام بریتانیا بوده است. او وعده داد شهرداری برای همه لندنی‌ها باشد و عدالت اجتماعی را به این شهر بیاورد.

او بار ها گفته است درکی که در کودکی از دنیای کار در او ایجاد شد نقش مهمی در ایمانش به جنبش های کارگری بازی کرده است.

صادق خان در سال ۲۰۰۵ نامزد حزب کارگر از حوزه انتخابی توتینگ در جنوب لندن بود و موفق شد در یک رقابت نزدیک به مجلس راه پیدا کند. با خروج تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس، از قدرت، صادق خان به محفل «چپ های میانه» حزب پیوست و بعد از رسیدن گوردون براون به نخست وزیری انگلیس وارد کابینه او شد.بعد از شکست حزب کارگر در انتخابات سال ۲۰۱۰، صادق خان مدیر برنامه انتخاباتی اد میلیبند شد و توانست به او در رسیدن به رهبری حزب کمک کند.

شکست فاجعه بار حزب کارگر در انتخابات سال ۲۰۱۵ و استعفای اد میلیبند از رهبری حزب می توانست صادق خان را از صحنه سیاست حذف کند.اما تنها یک هفته بعد از انتخابات بود که او اعلام کرد قصد دارد نامزد حزب در انتخابات شهرداری باشد.

در ابتدا کسی شانس زیادی برای او قائل نبود، ولی رقابت بر سر رهبری حزب و هجوم اعضای جدیدی که برای حمایت از جرمی کوربین به حزب پیوسته بودند به نفع او تمام شد، ولی دردسر های او تازه از نو شروع شد.

صادق خان سابقه حمایت از لایحه قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان را نیز در کارنامه خود دارد موضوعی که حتی باعث تهدید وی به مرگ هم شد. او باید پا جای پای غول هایی چون بوریس جانسون و کن لیوینگستون، دو شهردار سابق لندن، بگذارد.او از طرف دیگر باید بین همکاری با دولت محافظه کار و کمک به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، برای مخالفت با دولت توازن برقرار کند.

پیروزی بر اسلام هراسی؛ اولین شهردار مسلمان لندن کیست؟+تصاویر

اما کسانی که به او رای دادند تاکیدش بر ریشه های خود و سخنرانی هایش درباره عدالت اجتماعی و وعده هایش در راستای «شهرداری برای همه لندنی ها» بودن را فراموش نخواهند کرد. همزمان نشریه آلمانی «اشپیگل» نوشت: پیروزی صادق خان را می توان به پیروزی بر اسلام هراسی در اروپایی تعبیر کرد که اقدامات ضد اسلامی در آن شدت یافته است. اشپیگل: انتخاب صادق خان، پیروزی بر  اسلام هراسی بود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس