تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴

مردم با چشیدن طعم آرامش در اقتصاد و سیاست قطعا دیگر به دنبال تکرار دوران گذشته نیستند و حتی در خیال خود نیز تصور نمی‌کنند که احمدی نژاد و یا امثال او با تفکراتی احساسی به قدرت راه پیدا کنند. مردم ایران طی دو سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر عقلانیت را درک کرده‌اند […]

مردم با چشیدن طعم آرامش در اقتصاد و سیاست قطعا دیگر به دنبال تکرار دوران گذشته نیستند و حتی در خیال خود نیز تصور نمی‌کنند که احمدی نژاد و یا امثال او با تفکراتی احساسی به قدرت راه پیدا کنند. مردم ایران طی دو سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر عقلانیت را درک کرده‌اند و دوست ندارد آن را از دست بدهند.

جلیلی

به گزارش گذارنیوز این روزها در هر کوی و برزنی که بنشینی و با مردم سخن بگویی همه از مذاکرات هسته‌ای و توافق ایران و ۱+۵ سخن می‌گویند. امیدی برای فردای بهتر بعد از توافق هسته‌ای ایجاد شده است و به خاطر همین مردم از هر وسیله‌ای برای شنیدن اخبار هسته‌ای استفاده می‌کنند.

سوالی که در این میان مطرح می‌شود این مسئله است که چرا مردم به این اندازه از توافق هسته‌ای استقبال می‌کنند و به دنبال این هستند که تحریم‌ها هرچه زودتر برداشته شود و وضعیت اقتصادی ایران سروسامان بگیرد. برای پاسخ به این سوال باید به هشت سال گذشته برگشت و سیاست‌های دولت‌های نهم و دهم را در عرصه دیپلماسی بررسی کرد.

احمدی نژاد و جلیلی به عنوان سکان داران اصلی پرونده هسته‌ای ایران، در این دوران با تصمیمات خود کشور را به سمتی بردند که مردم ایران با مشکلات عدیده اقتصادی روبرو شوند. احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت و سعید جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، در سیاست خارجی بر این باور بودند که می‌توانند مدیریت جهان را از دست آمریکا خارج کنند و خود آن را به عهده بگیرند. این دو در حالی با کشورهای ۱+۵ پای میز مذاکره می‌نشستند که تصمیم داشتند بدون اینکه هیچ امتیازی به طرف مقابل بدهند، پرونده هسته‌ای ایران را پیش ببرند. آنها بیشتر به دنبال این بودند که اندیشه خود را به طرف مقابل دیکته کنند اما این استراتژی با شکست روبرو شد و موج تحریم‌ها به سوی ایران روانه شد.

رئیس دولت نهم و دهم بارها اعلام کرد که تحریم‌ها کاغذ پاره هستند و از اتخاذ آنها علیه ایران از سوی کشورهای غربی استقبال می‌کند. همین کاغذ پاره‌ها باعث شد تا اقتصاد ایران با مشکلات عدیده‌ای روبرو شود و مردم برای تامین هزینه‌های زندگی خود با مشکل روبرو شوند.

همین مشکلات باعث شد تا مردم در انتخابات خرداد ۹۲ به حسن روحانی مسئول سابق پرونده هسته‌ای ایران در دولت اصلاحات رای بدهند تا او کشتی مذاکرات هسته‌ای را به ساحل آرامش برساند. روحانی که رسانه‌ها از به عنوان «شیخ دیپلمات» یاد می‌کنند برای این کار از یکی کارکشته ترین دیپلمات‌های ایران یعنی محمد جواد ظریف استفاده کرد تا به کمک او پرونده هسته‌ای ایران را به سرانجام برساند.

بعد از گذشت دوسال از عمر دولت یازدهم، روحانی و ظریف در آستانه تحقق شعار بزرگ خود یعنی حل پرونده هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها هستند. تحقق این شعار خواست ملت ایران است و مردم این روزها به خاطر همین خوشحال هستند و خود را برای جشن هسته‌ای آماده می‌کنند.

مردم از اینکه می‌بینند مشکلات کشور در حال حل شدن است و می‌توانند امید داشته باشند که با برداشتن تحریم‌ها ثبات اقتصادی به ایران بازگردد. مردم به شدت به دنبال رسیدن به یک بازار و وضعیت باثبات هستند.

این خوشحالی مردم از تلاش‌های روحانی در عرصه دیپلماسی یک پیام واضح برای احمدی نژاد و جلیلی دارد و آنهم اینکه مردم سیاست‌های آنها را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند با دنیا دوست باشند تا دشمن!

مردم منطق، واقع گرایی و لبخندهای  ظریف و روحانی در مجامع جهانی و مذاکرات هسته‌ای را به آرمان گرایی‌ها و اخم احمدی نژاد و جلیلی ترجیح می‌دهند. مردم امروز از روحانی حل مشکلات اقتصادی را می‌خواهند، مشکلاتی که حاصل تصمیمات رئیس دولت نهم و دهم است.

مردم با چشیدن طعم آرامش در اقتصاد و سیاست قطعا دیگر به دنبال تکرار دوران گذشته نیستند و حتی در خیال خود نیز تصور نمی‌کنند که احمدی نژاد و یا امثال او با تفکراتی احساسی به قدرت راه پیدا کنند. مردم ایران طی دو سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر عقلانیت را درک کرده‌اند و دوست ندارد آن را از دست بدهند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس