تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۴

مهمترین جمع بندی که شورای امنیت و اعضای شورا همه بنوعی در این جلسه موافق آن بودند این بود که آزمایشات موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب نمی شود.

به گزارش “گذارنیوز”  حمید بعیدی نژاد در اینستاگرام خود نوشت: سفیر اسرائیل با آنکه اصلا اسرائیل عضو شورای امنیت نیست و در قضیه بحث شورای امنیت در خصوص بحث موشکی ایران کاره ای نبوده است برای جو سازی سیاسی در جلوی خبرنگاران در کنار سالن شورای امنیت و در کنار پلاکارد شلیک موشک ایران با شعار محو اسرائیل ظاهر شد و گفت ایران یک تهدید است و اگر امروز اسرائیل را تهدید می کند فردا کشورهای دیگری را تهدید خواهد کرد.

بی توجهی شورای امنیت به فشارهای بی نتیجه و از جمله مواضع اسرائیل که خود بزرگترین تهدید صلح و ثبات در خاورمیانه است بار دیگر این رژیم را خیلی عصبانی و منزوی کرده است.
همانطور که انتظار میرفت شورای امنیت بعد از جلسه امروز صبح، در جلسه نسبتا کوتاهی که نزدیک به یکساعت و ربع بطول انجامید، بعد از شنیدن نظرات آمریکا و برخی دیگر از اعضا، هیچ تصمیمی اتخاذ نکرد و به جلسه خود پایان داد.

شورای امنیت بدین ترتیب حتی به صدور یک بیانیه مطبوعاتی که ضعیفترین نوع موضعگیری از سوی آن شورا می باشد نیز مبادرت ننمود. مهمترین جمع بندی که شورای امنیت و اعضای شورا همه بنوعی در این جلسه موافق آن بودند این بود که آزمایشات موشکی اخیر ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب نمیشود، هر چند برخی اعضا مانند آمریکا آزمایشات موشکی ایران را موجب نگرانی و دارای تاثیرات بی ثبات کننده درمنطقه دانستند. بر خلاف برخی حدسیات نادرست و مغرضانه که از سوی عناصر تندرو در غرب و اسرائیل القاء میشد، هیچ عضوی از اعضای شورای امنیت در این جلسه، حتی آمریکا، درخواست وضع مجازات و یا تحریمی علیه ایران نکردند.
این قدم شورای امنیت قدمی دیگر در جهت اعتماد سازی میان شورای امنیت و ایران محسوب میگردد.

پیش از این قطعنامه ۲۲۳۱ خواستار تغییر کامل روابط شورای امنیت و ایران شده بود. ایران به صراحت اعتقاد دارد که با توجه به توصیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به ایران به عدم توسعه موشکهای بالستیک که برای حمل سلاحهای هسته ای طراحی شده اند، آزمایشات اخیر موشکی ایران که برای اهداف دفاعی و از نوع سلاحهای متعارف هستند، در صلاحیت بحث در چارچوب اجرای این قطعنامه قرار نمی گیرد.

به نقل از شاهدان عینی عناصر اسرائیلی با حضور در حوالی سالن شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک و با بدست گرفتن پلاکاردهایی که موشکهای آزمایش شده ایران را با عبارت مرگ بر اسرائیل به زبان عبری بر روی آن نشان میدادند سعی زیادی کردند که فشار روانی شدیدی را علیه اعضای شورای امنیت ایجاد کنند تا آنها را برای صدور حداقل یک بیانیه از سوی شورای امنیت تحت فشار سیاسی قرار دهند که اصلا موفق نشدند

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس