تاریخ انتشار: ۰۶ شهر ۱۳۹۴
ماجراي سخنان احمدي مقدم و موج تکذيبيه‌ها;

احمدی‌مقدم اصراری به تداوم این افشاگری نمی‌بیند. او کدها را داده است و حالا منتظر واکنش دوستان است تا شاید کمک کنند و فشارهای چند ماه گذشته را از دوش او بردارند.

به گزارش “گذار” پنج ماه بعد از عزل احمدی‌مقدم از فرماندهی نیروی انتظامی او برای اولین بار در یک مصاحبه مطبوعاتی مفصل از خاطرات خود سخن گفته است. اما نوع تنظیم این مصاحبه به گونه‌ای است که دو پیام را به خواننده القا می‌کند؛ از یک طرف احمدی‌مقدم با مرور و تکرار خاطرات ایثارگری خود سعی کرده سوابق درخشان خود را به رخ بکشد و از طرفی دیگر خواسته با دادن کدهایی به احمدی‌نژاد و لاریجانی و جمعی دیگر از مدیران، فصلی جدید در سیاست داخلی بگشاید، شاید از زیر فشارهای چند ماه گذشته رهایی یابد.

فرمانده پیشین نیروی انتظامی گفت و گویی با ماهنامه رمز عبور انجام داده که به مذاق بسیاری خوش نیامده است. سردار اسماعیل احمدی مقدم اشاراتی به حوادث قبل و بعد از انتخابات ۸۸ دارد که دو سر طیف آن جریانات در حال تکذیب گفته‌های او هستند.

اسماعیل احمدی مقدم، احمدی‌نژاد را آدمی چالشی خوانده و چند نقل قول از او آورده بود. یکی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که احمدی مقدم در باره آن گفته است: «خودش را از پیش برنده می‌دانست. حتی به من گفته بود تلاش کنید خاتمی به میدان بیاید و یک بار برای همیشه پرونده‌اش جمع شود و برود پی کارش» و نقل دیگری که از قول احمدی‌نژاد پس از انتخابات می‌گوید: «دایره را تکان دادیم و اضافات و آشغال‌ها رو آمد. با آنها برخورد کنید و همه را جمع کنید ببرید. بروید خاتمی و بقیه را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید». این سخنان برای احمدی نژاد گران تمام شد. دفترش در تکذیبه ای نوشته است: «افرادی با مسئولیت‌های ایشان، اساسا در جایگاه ارائه مشورت به رئیس دولتهای نهم و دهم در موضوعات سیاسی و انتخاباتی قرار نداشتند. گرچه سیاق مطالب نگارش شده نیز به روشنی حاکی از بی‌پایه و اساس بودن آن است».

این مصاحبه اما بی شباهت به نامه محمد رضا رحیمی نیست. نامه‌ای که رحیمی در آن از کمک مالی به صد و هفتاد نماینده مجلس صحبت کرده بود و اشاره کرده بود حالا که دوستان دیروز محبت‌های رحیمی را فراموش کرده‌اند و از ماشین اصولگرایی بیرون مانده، او نیز زبان به افشاگری گشوده است و از خط و ربط‌های آنان صحبت می‌کند.

همچنانکه افشاگری‌های رحیمی ادامه نیافت، بی شک احمدی‌مقدم نیز اصراری به تداوم این افشاگری نمی‌بیند. او کدها را داده است و حالا منتظر واکنش دوستان است تا شاید کمک کنند و فشارهای چند ماه گذشته را از دوش او بردارند. چنانچه احمدی‌مقدم با هوشمندی خاصی در یک مصاحبه بیست هزار کلمه‌ای حتی یک کلمه درباره برخی شایعات درباره اتهامات مالی خود و فرزندش صحبت نکرده است و از کنار جنجالی‌ترین پرونده فساد مالی در تاریخ نیروی انتظامی، پرونده بنیاد تعاون ناجا، نیز کلامی به میان نیاورده است.

احمدی‌مقدم٬ دورافتاده اصولگرایان

واکنش رئیس مجلس و رئیس جمهور سابق ایران به این اظهارات جالب توجه بود. روسای دو قوه کشور اظهارات رییس نیروی انتظامی را تکذیب کردند. در تکذیبیه رئیس مجلس این اظهارات «بی‌پایه و اساس» خوانده شده که نتیجه‌ای به جز تشویش اذهان عمومی را بدنبال نخواهد داشت.

دفتر احمدی نژاد نیز این مصاحبه را بی‌پایه و اساس خوانده است.

به این ترتیب سردار احمدی‌مقدم مدتی بعد از پایان مسئولیت در ناجا این بار تنها‌تر از همیشه متهم به «صحبت‌های بی‌پایه و اساس» می‌شود.

از طرفی دیگر هنوز پرونده بنیاد تعاون ناجا باز است و بازار شایعات بیشتر از اخبار موثق در اطراف این پرونده جریان دارد.

با وجود اینکه مقام‌های رسمی بار‌ها اعلام کرده‌اند که تخلف در بنیاد تعاون ناجا محرز شده٬ اما هنوز اطلاعات رسمی درباره افراد بازداشت شده منتشر نشده است. سخنگوی دستگاه قضا نیز بازداشت فرمانده سابق نیروی انتظامی و فرزند فرمانده اسبق آن را تکذیب کرده است. بدین ترتیب هنوز پای متخلفان این ماجرا به رسانه‌ها کشیده نشده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس