تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴

چین روز جمعه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به ساکنان بخش بزرگی از شمال این کشور هشدار داد که آماده موجی از مه‌دود خفقان‌آور باشند که در طول روزهای آخر هفته به آن منطقه وارد می‌شود.

به گزارش رویترز انتظار می‌رود بدترین وضعیت از لحاظ آلودگی هوا در پکن رخ دهد و پایتخت چین وادار شده است برای دومین بار تابه‌حال وضعیت «هشدار قرمز» اعلام کند.

مرکز هواشناسی ملی چین اعلام کرد که مه‌دود از شیان از شمال غرب این کشور تا بخش از چین مرکزی و نیز از روی پکن تا شنیانگ و هاربین در بخش‌های منجمد شمال شرق چین گسترده شود.

بر اساس اعلام این مرکز، آلودگی هوا از روز شنبه بعدازظهر شروع می‌شود تا سه‌شنبه ادامه پیدا می‌کند و میزان دید در آلوده‌ترین مناطق مانند پکن ممکن است به کمتر از یک کیلومتر برسد.

مرکز هواشناسی گفت شاخص کیفیت هوا احتمالاً در پکن و بخش‌های از ایالت هبئی که پایتخت را احاطه می‌کند، از ۵۰۰ فراتر خواهد رفت. بر اساس اصول راهنمای دولتی در میزان شاخص کیفیت هوا بالاتر از ۳۰۰ از ساکنان خواسته می‌شود، در خانه بمانند.

دولت شهر پکن هفته گذشته نخستین «هشدار قرمز» را پس‌ازآن اعلام کرد که به خاطر اعلام نکردن بالاترین سطح هشدار آلودگی هوا در موارد پیشین فراگیری مه‌دود شدید، موردانتقاد قرارگرفته بود.

دومین هشدار قرمز آلودگی هوا در پکن پس‌ازآن اعلام می‌شود، که در روزهای پیشین در این ماه توافق‌نامه شاخص آب‌وهوایی در پاریس به امضا رسید. این توافق‌نامه مسیری برای دور شدن از اقتصاد بر اساس سوخت‌های فسیلی در طول چند دهه برای جلوگیری از گرمایش جهانی تعیین می‌کند.

وضعیت هشدار قرمز هنگامی اعلام می‌شود که دولت پیش‌بینی کند شاخص کیفیت هوا که میزان آلاینده‌های گوناگون برای دست‌کم سه روز اندازه می‌گیرد، از میزان ۲۰۰ بالاتر رود.

اعلام هشدار قرمز در پکن به معنای خارج کردن نیمی از وسایل نقلیه از خیابان‌ها بر اساس شماره پلاکشان است. همچنین توصیه می‌شود مدارس تعطیل شوند و فعالیت‌های ساخت‌وساز در محیط باز ممنوع شوند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس