تاریخ انتشار: ۰۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] زهرا کیان‌بخت در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: امروزه یکی از مهمترین و برجسته‌ترین شاخصهای اعتبار دانشگاه‌ها در سطح جهان، جایگاه آنها در حوزه پژوهش است. درواقع امروز شاخصه‌های آموزشی به تنهایی برای تعیین اعتبار دانشگاه‌ها کفایت نمی‌کنند، بلکه رکن مهم دیگری با عنوان پژوهش هم در کنار آموزش مطرح است که تا حد […]

[ad_1]

زهرا کیان‌بخت در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: امروزه یکی از مهمترین و برجسته‌ترین شاخصهای اعتبار دانشگاه‌ها در سطح جهان، جایگاه آنها در حوزه پژوهش است. درواقع امروز شاخصه‌های آموزشی به تنهایی برای تعیین اعتبار دانشگاه‌ها کفایت نمی‌کنند، بلکه رکن مهم دیگری با عنوان پژوهش هم در کنار آموزش مطرح است که تا حد بسیار زیادی، معرّف دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

در سالهای اخیر، رتبه‌بندی‌های متعددی در سطح جهانی انجام و نتایج آن منتشر شده که با بررسی پاره‌ای شاخصها از جمله پژوهش، جایگاه دانشگاهها را در سطح جهانی تخمین زده‌اند.

مطالعه این رتبه‌بندی‌ها می‌تواند ما را به وضوح به این نتیجه برساند که دانشگاه‌هایی که بهترین امکانات را به منظور توسعه فعالیتهای پژوهشی خود اختصاص داده‌اند، نسبت به سایرین، در جایگاه بسیار بهتری ایستاده‌اند.

درست است که پژوهشگران و اساتید و دانشجویان ما در برخی دانشگاهها با حداقل امکانات، گاهاً به دستاوردهای خوبی نیز رسیده‌اند که می‌توان برای نمونه به جایگاه دانشگاهی همچون صنعتی شریف اشاره کرد و این موضوع تأسف آور که درصد شگفت‌آوری از فارغ‌التحصیلان بااستعداد این دانشگاه، برای ادامه تحصیلات یا کار، جذب دانشگاهها و کشورهای پیشرفته می‌شوند. یعنی همان حکایت مکرر فرار مغزها که در این جا، مجال چندانی برای گفتن از آن نیست.

درواقع، ممکن است ما با امکانات کم بتوانیم به نتایج قابل قبول علمی دست پیدا کنیم.

اما دو سوال در این ارتباط می‌شود مطرح کرد: اول این که وقتی دانشجویان، اساتید و پژوهشگران ما با حداقل امکانات به نتایج خوب و قابل قبول می‌رسند، اگر امکانات کافی و شایسته در اختیارشان قرار می‌گرفت، آیا نتایج بهتری به دست نمی‌آمد و جایگاه دانشگاههای ما در سطح جهان متفاوت‌تر از آن چه هست، نمی‌شد؟

دوم اینکه: با قرار دادن امکانات کم در اختیار پژوهشگران، خواسته یا ناخواسته به استهلاک انرژی و فکری آنها کمک می‌کنیم. چرا پژوهشگری که می‌توان با قرار دادن امکانات در اختیار او، موجبات کار بی‌دغدغه‌ و تلاش در جهت پیشرفت علمی کشور را فراهم کرد، باید دغدغه هزاران مشکل را داشته باشد و به علاوه، کمبود امکانات پژوهشی، موجبات اتلاف وقت و انرژی او را فراهم کند تا جایی که بالاخره تصمیم به مهاجرت بگیرد به این دلیل که امکانات، به قدری نیستند که او بتواند فعالیتهای علمی خود را در داخل کشور، با فراغ خاطر ادامه دهد.

به نظر می‌رسد یکی از مهمترین نیازهای امروز جامعه ما در این زمینه، قبل از هر چیز دیگر، توجه به مقوله پژوهش و اهمیت قائل شدن برای آن است. درواقع لازم است به جای این که به پژوهش به منزله یک امر تفننی نگاه کنیم، آن را یک ضرورت بدانیم که اساس اقتصاد دنیا امروز بر پایه‌ی آن است.

در این صورت است که ما برای پژوهشگران‌مان ارزشی بیش از آنچه هست، قائل می‌شویم و تلاش می‌کنیم امکانات کار پژوهشی را برایشان به بهترین شکل فراهم کنیم، نه این که پژوهشگران ما در طول کار، بارها و بارها مجبور به توقف روند کار شوند. به این دلیل که امکانات لازم را در اختیار ندارند. به علاوه تخصیص بودجه برای انجام فعالیتهای پژوهشی می‌تواند بسیاری از دست‌اندازهای موجود بر سر راه پیشرفتهای علمی پژوهشی در کشورمان را هموار کند.

نکته مهم دیگر به حمایت از دستاوردهای پژوهشی مربوط می‌شود. کار پژوهشی نیازمند صبر و حوصله فراوان است و بدیهی است آسودگی خاطری می‌طلبد که پژوهشگر بتواند با فراغ بال به آزمایشها و مطالعات لازم دست بزند، کاری که چه بسا سالها به طول بینجامد. حال، نبود امکانات و در هر گام، با سد و مانعی برخورد کردن، می‌تواند پژوهشگر را که نیازمند انگیزه، تشویق و امید است، خسته و دلسرد سازد.

وقتی دانشجویان ما برای استفاده از حداقل امکانات کتابخانه‌ای که بدیهی‌ترین نیازها برای پژوهش محسوب می‌شوند، با موانع و مشکلات متعدد برای برخوردار شدن از خدمات، روبرو هستند، چه قدر می‌توان به پیشرفت‌های علمی پژوهشی آن گونه که شایسته دانشگاههای ماست، امیدوار بود؟

بگذریم که جدا از بودجه پژوهش و قوانین گاهاً بی‌مورد دست و پا گیر، فضای مناسب برای پژوهش که ابتدایی‌ترین آن، کتابخانه‌ها و آزمایشگاهها محسوب می‌شوند، در بسیاری از دانشگاههای ما، از استاندارد لازم برخوردار نیست.

به هر حال برای به دست آوردن رتبه‌های درخشان در رده‌بندی‌های جهانی، ما نیازمند به وجود آوردن مقدماتی هستیم که می‌شود گفت توجه به پژوهش، مهم‌ترینِ آنهاست.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس