تاریخ انتشار: ۱۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1]  رییس جمهور روسیه گفت: برخی بخش‌های همکاری‌های اقتصادی، ایران و روسیه هم‌اکنون روابط استراتژیک دارند؛ این روابط پیش از هرچیز به فضای انرژی هسته‌ای مرتبط است که در این بخش روسیه هم‌اکنون در حال تکمیل و خدمات‌رسانی به نیروگاه بوشهر است و همچنین در حال دستیابی به توافق برای ساخت هشت واحد قدرت هسته‌ای […]

[ad_1]

 رییس جمهور روسیه گفت: برخی بخش‌های همکاری‌های اقتصادی، ایران و روسیه هم‌اکنون روابط استراتژیک دارند؛ این روابط پیش از هرچیز به فضای انرژی هسته‌ای مرتبط است که در این بخش روسیه هم‌اکنون در حال تکمیل و خدمات‌رسانی به نیروگاه بوشهر است و همچنین در حال دستیابی به توافق برای ساخت هشت واحد قدرت هسته‌ای بیشتر است.

به گزارش ایلنا، ولادیمیر پوتین در آستانه دیدار سه‌جانبه رییس جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در باکو همکاری‌های مشترک موفق تهران مسکو را ستایش کرده و نسبت به ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی به رهبری روسیه ابراز امیدواری کرد.

پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی با آذرتک خبرگزاری دولتی آذربایجان در روز جمعه  گفت:  ما برای اولین بار به دعوت الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان در نشست سران سه کشور در باکو دیدار و درباره دورنمای توسعه همکاری‌های دراز مدت و دوجانبه که جنبه‌های مختلفی را شامل می‌شود تبادل نظر خواهیم کرد.

رییس‌جمهور روسیه با بیان اینکه این موضوعات عبارتند از روابط اقتصادی و انسانی،‌ موضوع امنیت و مبارزه با تروریسم خواهد بود، گفت:ایران شریک قدیمی روسیه است. معتقدیم روابط دوجانبه دو کشور فواید زیادی برای کاهش تنش‌ها در راستای توافق جامع هسته‌ای ایران خواهد داشت.

او با بیان اینکه مقام‌های ایران با یکدیگر اتفاق نظر دارند، تاکید کرد: در برخی بخش‌های همکاری‌های اقتصادی، ایران و روسیه هم‌اکنون روابط استراتژیک دارند؛ این روابط پیش از هرچیز به فضای انرژی هسته‌ای مرتبط است که در این بخش روسیه هم‌اکنون در حال تکمیل و خدمات‌رسانی به نیروگاه بوشهر است و همچنین در حال دستیابی به توافق برای ساخت هشت واحد قدرت هسته‌ای بیشتر است.

همچنین راشاتودی در گزارشی نوشته است: علاوه بر این دو کشور برنامه افزایش روابط تجاری دو جانبه تا ۷۰٪ و دستیابی به ۸۵۵ میلیون دلار روابط تجاری در پنج ماه اول سال ۲۰۱۶ را طرح‌ریزی کرده بودند.

رییس جمهور روسیه همچنین از احتمال ساخت منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی (بلوکی که هم اکنون روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان در آن حضور دارند) استقبال کرد و افزود: تحقیقات برای احتمال چنین حرکتی هم‌اکنون آغاز شده است. به علاوه اینکه روسیه از تلاش ایران برای عضویت در اجلاس شانگهای حمایت می‌کند.

پوتین افزود: گفت‌وگوهای ما روی طرحی مهم یعنی کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب متمرکز خواهد بود که طول کلی آن به ۷۲۰۰ کیلومتر می‌رسد. هدف این کریدور ایجاد بهترین فرصت‌های ممکن برای حمل و نقل کالاهای ترانزیتی از هند، ایران و کشورهای خلیج فارس به جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه و سپس به شمال و غرب اروپاست.

او تصریح کرد: ما هم‌چنین علاقه داریم مشارکت خود را با تهران در موضوعات منطقه‌ای تعمیق دهیم. ما این امر را عاملی مهم در حفظ ثبات و امنیت در حوزه بزرگی از آسیای مرکزی، دریای خزر و غرب آسیا می‌دانیم. ما به حمایت خود از تلاش ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای ادامه خواهیم داد.

رییس‌جمهور روسیه گفت: روسیه قصد دارد با اختصاص دو وام به ارزش دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به ایران به این کشور در احداث نیروگاه برق حرارتی و تامین برق سیستم حمل و نقل ریلی آن کمک کند.

او در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که تابستان گذشته حاصل شد، افزود: ما به شرکای ایرانی خود در مسیر اجرای نامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیشتر کمک خواهیم کرد؛ از جمله در فرآوری اورانیوم غنی‌شده و نیز تغییر در تاسیسات هسته‌ای با هدف تولید ایزوتوپ‌های پایدار.

در نوامبر سال گذشته ایران و روسیه برای توسعه روابط اقتصادی به توافق رسیدند و مسکو قول تامین ۵ میلیارد دلار وام دولتی به تهران برای ارتقا همکاری‌های صنعتی را به ایران داد. این وام برای افزایش روابط تجاری دو کشور با هدف دستیابی به ۱۰ میلیارد دلار روابط بیشتر نسبت به ۱.۶ میلیار دلار روابط کنونی در نظر گرفته شده است.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس