تاریخ انتشار: ۰۷ تیر ۱۳۹۴

مذاکرات هسته ای وارد« مرحله حساس » می شود. به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران روز یکشنبه در کمتر از سه روز به ضرب الاجل رسیدن به توافق تاریخی درباره این پرونده که روابط بین الملل را از ۱۲ سال قبل با تنش رو به کرده […]

مذاکرات هسته ای وارد« مرحله حساس » می شود.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران روز یکشنبه در کمتر از سه روز به ضرب الاجل رسیدن به توافق تاریخی درباره این پرونده که روابط بین الملل را از ۱۲ سال قبل با تنش رو به کرده است وارد مرحله « حساس » می شود.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او که روز شنبه در آخرین دور مذاکرات در وین وارد صحنه شدند بر روی یک موضوع اتفاق نظر داشتند: کار زیادی باید انجام شود.
قدرت های بزرگ موسوم به پنج به اضافه یک ( آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، فرانسه و آلمان ) می خواهند در ازای لغو تحریم هایی بین المللی که به اقتصاد ایران آسیب رسانده است مطمئن شوند که برنامه هسته ای ایران بعد نظامی نداشته باشد.
اما بعد از سال ها تنش و ۲۰ ماه مذاکره فشرده و به رغم امضای بیانیه لوزان در ماه آوریل مواضع دو طرف به نظر می رسد درباره چند موضوع تعیین کننده فاصله دارد.
یک دیپلمات بلند پایه غربی گفت: « ما اکنون در مرحله حساس قرار داریم .»
وی افزود: « اختلاف نظرها در روزهای اخیر تشدید شده است اما این موضوع قابل پیش بینی بود .»
هر چند همه طرف ها در گفتن این موضوع که مذاکرات احتمال دارد از ضرب الاجل سه شنبه ۳۰ ژوئن کمی فراتر رود اتفاق نظر دارند اما برای هماهنگ کردن « شرایط » مورد نظر قدرت های بزرگ و « خطوط قرمز » ایران چند روز باقی نمانده است.

– بازرسی های سخت گیرانه:
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که روز سه شنبه وارد وین شد اعلام کرد « دست کم سه شرط برای رسیدن به توافق ضرروی است .»
آگاهی از ابعاد همیشگی توانایی هسته ای ایران در زمینه تحقیقات و تولید، بازگشت خودکار تحریم ها در صورت نقض تعهدات و بازرسی های « سخت گیرانه » از تاسیسات ایران « از جمله تاسیسات نظامی در صورت لزوم .»
از طرف دیگر ( آیت الله ) علی خامنه ای رهبر معظم ایران که در پرونده هسته ای حرف آخر را می زند این هفته بر مخالفت خود با هر نوع بازرسی از تاسیسات نظامی تاکید و آن را « خط قرمزی » توصیف کرد که غیر قابل مذاکره است.
در حالی که قدرت های بزرگ محدودیت حداقل ۱۰ ساله را برای برنامه هسته ای ایران در نظر دارند آیت الله خامنه ای همچنین تاکید کرد « محدودیت های طولانی مدت » را نمی پذیرد.
محمد جواد ظریف نیز بر اصل مورد نظر ایران « لغو همه تحریم ها » تاکید کرد.
اما تهران لغو تحریم های بین المللی را از آغاز اجرای توافقنامه خواستار است در حالی که قدرت های بزرگ بر لغو تدریجی و برگشت پذیر تاکید دارند.

روزها و شب های پر تنش
فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است روز یکشنبه به مذاکره کنندگان بپیوندد. دیگر وزرای امور خارجه گروه پنج به اضافه یک نیز در روزهای آینده به آنها ملحق خواهند شد.
رسیدن به توافق نخستین گام در آشتی احتمالی بین جمهوری اسلامی و آمریکا خواهد بود که روابط آنها از ۳۵ سال قبل تیره شده است. این توافق همچنین می تواند راه را برای همکاری درباره هرج و مرج در سوریه، عراق و جاهای دیگر باز کند. دورنمایی که قدرت های سنی منطقه و اسرائیل را آشفته می کند.
چنین توافقی بازار جهانی انرژی را با وارد شدن ذخایر گسترده ایران تحت تاثیر قرار خواهد داد.
مذاکرات چند روز پیگیری می شود هر چند حضور وزرا در محل برگزاری گفتگوها الزامی نیست.
به گفته یک دیپلمات غربی، « روزها و شب های پر تنش پیش رو است و آرامش و خونسردی زیادی لازم است .»

هنوز کارهای دشوار زیادی تا رسیدن به توافق باقیمانده است     
شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد:هنوز کارهای زیادی تا رسیدن به توافق بر سر موضوع اتمی ایران در وین باقیمانده است.
در ابتدا گوینده این شبکه تلویزیونی گفت:مذاکرات برای رسیدن به توافق درباره برنامه اتمی ایران در آستانه ضرب الاجل سه شنبه در وین در جریان است.در این حال آمریکا و ایران معتقدند که توافق دست یافتنی است اما به نظر می رسد که کارهای دشوار زیادی باقی مانده است.
در ادامه جیمز بیز خبرنگار این شبکه تلویزیونی از وین گزارش داد:مقامات ایران و آمریکا بار دیگر بر سر میز مذاکرات حاضر شدند.این دور از مذاکرات به نظر می رسد که آخرین دور مذاکرات آنها باشد.
مذاکرات فنی با جزئیات بیشتر به زودی با ورود ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا برگزار خواهد شد.او و بسیاری از مقامات حاضر در این مذاکرات به خوبی می دانند که کارهای زیادی تنها چند روز مانده به ضرب الاجل باقیمانده است.بخش هایی زیادی از توافق وجود دارد که درباره آنها توافق نشده است.آنها همچنین در حال مذاکره بر روی جهت کلی برخی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که با موضوع تحریم ها مربوط می شوند،هستند.

تعیین تکلیف مسئله هسته ای ایران تا چند روز آتی
لوبلاگ در گزارشی به قلم رابرت هانتز نوشت، تا صبح روز اول ژوئیه سرنوشت مسئله هسته ای ایران مشخص خواهد شد.
به گزارش لوبلاگ، تا صبح روز اول ژوئیه ما باید بدانیم که آیا باراک اوباما به یکی از اهداف کلیدی سیاست خارجی خود دست یافته است یا خیر که همانا توافق برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران است.
مذاکرات میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در مرحله نهایی خود قرار دارد و ضرب الاجل سی ام ژوئن برای دستیابی به توافق نهایی تعیین شده است.
اینکه طی چند هفته اخیر هیچ چیز از مذاکرات در ژنو به بیرون درز نکرده است خود یک نشانه خوب است. همچنین این انتظار وجود دارد که تصمیم گیری درباره شماری از مسایل کلیدی در لحظه آخر صورت گیرد. احتمال دارد که دو طرف تصمیم بگیرند که به زمان بیشتری نیاز دارند با این حال این مسیری نیست که توصیه شود چرا که به مخالفان توافق زمان بیشتری خواهد داد.
مخالفان توافق در آمریکا مدتهاست طرح آ را که تلاش برای از خط خارج کردن توافق بود دنبال می کنند با این حال این مسیر هنوز جواب نداده است. پس از آنکه آنها در این طرح موفق نشدند طرح دوم را اجرا کردند که وادار کردن کنگره به رد هر گونه توافق احتمالی بود با این حال طرح دوم نیز با مشکلات عمده ای روبرو شد بنابراین آنها طرح سوم را دنبال می کنند که جلوگیری از توسعه مناسبات آتی ایران و آمریکا است.

پنج نکته کلیدی در مذاکرات هسته ای    

پایگاه اینترنتی پولیتیکو در تحلیلی نوشت: پنج نکته کلیدی در مذاکرات ایران وجود دارد که باید حل و فصل شود.
مایکل کرولی در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت پنج نکته مهم در مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک وجود دارد که باید قبل از توافق حل و فصل شود. از جمله این نکات، چگونگی برداشته شدن تحریم ها، مسائل مربوط به تحقیق و توسعه در فناوری هسته ای، مسئله بازرسی ها از تاسیاست هسته ای و نظامی، مجازات ها برای تخلف احتمالی ایران از توافق و مسئله راستی آزمایی در برنامه هسته ای این کشور است.
خبر تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

جان کری به حصول توافق امیدوار است     
روزنامه ایندپ‍ندنت در پایگاه اینترنتی خود نوشت با وجود هشدار های برخی از دیپلمات ها در مورد این که مذاکرات در وین با موانع عمده ای مواجه است، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته همچنان امیدوار است توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران حاصل شود.
در حالی که ضرب الاجل سی ام ژوئن به پایان خود نزدیک می شود و دیپلمات های هفت کشور در حال مذاکره در پایتخت اتریش هستند، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفت اختلافات بر سر برخی از شرایط مورد تقاضا برای یک توافق همچنان باقی است، توافقی که حقوق هسته ای صلح آمیز ایران را به رسمیت بشناسد اما در عین حال تضمین کند این کشور به طور قطعی برنامه تسلیحات هسته ای خود را رها خواهد کرد.

 آیا گزینه شکست مذاکرات هسته ای ایران مطرح است؟     
پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم امیلی بی. لانداو نوشت: آیا شکست مذاکرات هسته ای ایران یکی از گزینه های مطرح است؟ پاسخ کوتاه به این سؤال – دست کم برای آمریکا- «خیر« است. با اینکه همواره از ما خواسته شده است در مورد «مطرح بودن همه گزینه ها» در قبال ایران به جامعه بین المللی اعتماد کنیم، واقعیت این است که همه گزینه ها روی میز قرار ندارد. تنها یک گزینه مطرح است و آن دیپلماسی است.
به طور قطع، گزینه ارجح، دیپلماسی است، اما ارزش آن به نحوه اجرای آن بستگی دارد. در واقع، در یک سال و نیم گذشته همواره به ما گفته شده است که جایگزین مذاکرات، یا هسته ای شدن ایران است یا راه اندازی جنگ.
دولت آمریکا در طول این مدت به انتقادها مبنی بر اینکه مذاکرات می توانست مؤثرتر از این باشد، بی اعتنا بوده است. دولت آمریکا به جای توجه به این انتقادها، به منتقدان برچسب افراد تندرو و جنگ زده و آنان را به حاشیه رانده است. با این همه، اگر با توجه به سرسختی فعلی ایران، دیپلماسی منجر به اعطای امتیازهای بیشتری از سوی گروه پنج به علاوه یک به این کشور شود، هر گونه امکان جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از بین خواهد رفت. در نتیجه احتمال می رود ایران در هر صورت به کشوری هسته ای تبدیل شود که در اقدامی ناخواسته از سوی جامعه بین المللی به هسته ای بودن آن مشروعیت بخشیده شده است. این وضع نیز به نوبه خود ممکن است منجر به بروز جنگ شود. با اینکه مذاکره کنندگان آمریکایی همواره گفته اند « تا زمانی که بر سر همه مسائل توافق نشود، توافق صورت نگرفته است»، در واقع، مذاکره کنندگان بین المللی هر چه به دستیابی به توافق نزدیک تر شده اند، احتمال اینکه شکست مذاکرات را به عنوان یک گزینه بپذیرند کمتر شده است. بنابراین در حالی که ما را به سوی این باور سوق دادند که حتی اگر تنها تعداد معدودی مسئله حل نشده باقی بماند، قدرت های بین المللی ممکن است گزینه های دیگر را در پیش گیرند، هم اکنون به نظر می رسد اصلاً اینگونه نیست.
متاسفانه این پیامی است که ایران آن را به خوبی در می یابد. در حقیقت، فضای مذاکرات این گونه القاء می کند که مسائل مورد اختلاف باقی مانده – که شامل مهم ترین مسائل مطرح در مذاکرات است- باعث نخواهد شد که ماهها مذاکرات و پیشرفت به دست آمده در این مذاکرات بی نتیجه رها شود. وندی شرمن، مذاکره کننده اصلی هسته ای آمریکا فوریه ۲۰۱۴ گفت: « دستیابی به توافقنامه فراگیر تنها از یک نظر می تواند موفقیت آمیز باشد، و آن این است که باعث شود ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.» وی افزود اما استفاده از ماده ای که در نهایت پس از چند سال به نظارت هسته ای بر ایران پایان می دهد، امکان دستیابی به این هدف را از بین برده است.
ما همگی زمانی را به خاطر می آوریم که مقامات مختلف دولت اوباما اعلام کردند « دست نیافتن به توافق بهتر از دستیابی به توافقی بد است.»با اینکه دولت هرگز مشخص نکرد که منظورش از توافقنامه بد چه توافقنامه ای است، در حال حاضر اینگونه احساس می شود که تقریباً هر توافقنامه ای بهتر از آن است که هیچ توافقی به دست نیابد. چرا که اگر مذاکرات شکست بخورد، همه امتیازاتی که تاکنون از ایران گرفته شده، از دست خواهد رفت، و شکست مذاکرات یا به هسته ای شدن ایران یا بروز جنگ منجر خواهد شد.
مدت زیادی از زمانی نمی گذرد که بازیگران بین المللی باید بین دوراهی دستیابی ایران به بمب اتمی و بمباران تاسیسات هسته ای این کشور تصمیم گیری می کردند. ماتیو کرونیگ گفت زمانی که آمریکا بر سر این دوراهی قرار گرفت، باید از نیروی نظامی استفاده می کرد؛ کنت پولاک مخالف این عقیده بود. هر دو از پیامدهای انتخاب بین این دو گزینه بد نگران بودند، اما هر دو عقیده داشتند در نهایت زمانی فرا خواهد رسید که باید بین این دو یکی را انتخاب کرد. اما هم اکنون، هیچ یک از آن دو گزینه مطرح نیست و دوراهی وجود ندارد. در واقع، توسل به نیروی نظامی، لفاظی دولت اوباما برای این بود که بگوید جنگ راه خوبی برای جایگزین شدن به جای ادامه مذاکرات و کسب امتیازها نیست.
انگیزه طرح گزینه نظامی، بازدارندگی در برابر ایران، و داشتن اهرم مهم فشار در میز مذاکرات بود. برداشتن این گزینه از روی میز، به این معناست که اگر ایران موضع خود را تغییر ندهد، تنها یک راه حل وجود دارد: گروه پنج به علاوه یک باید از خواسته های قبلی خود بیشتر عقب نشینی کند.
رابرت اینهورن به تازگی اعلام کرد هم اکنون ایران است که باید انتخاب کند و سران این کشور اشتباه بزرگی خواهند کرد اگر اشتباه محاسباتی کنند و ندانند که دولت اوباما به حدی مشتاق دستیابی به توافق است که با پایان مذاکرات و امضای توافقنامه ای که به طور عمده بر اساس معیارهای و خواسته های ایران است موافقت خواهد کرد. وی از اینکه ایده روشن دولت درباره توافقنامه ای که قادر به حمایت از آن است، دفاع می کند. اوباما باید برای ایران روشن سازد که اگر ایران چنین توافقنامه ای را نپذیرد، آمریکا عقب نشینی خواهد کرد و کوتاه خواهد آمد. بنابراین سؤالی که همچنان مطرح است این است که آیا دولت اوباما می خواهد این پیام را القاء کند، و سپس از موضع خود عقب نشینی کند. همانگونه که سخنان اخیر جان کری،وزیر امور خارجه آمریکا درباره ابعاد نظامی احتمالی هسته ای ایران نشان می دهد، سناریوی محتمل تر، پیدا کردن «راه حل های خلاقانه تر» مطابق با خط قرمزهای ایران است. بنابراین، در واقع تصمیم گیری و انتخاب بر عهده ایران است. با وجود این، احتمال می رود ایران منتظر موقع مناسب بماند، با تمدید دوباره مذاکرات موافقت کند، و به مقاومت در برابر تحریم ها ادامه دهد.
این رویکرد به احتمال زیاد این امکان را برای ایران فراهم خواهد کرد تا به توافقی دست یابد که در تمام طول این مدت برای آن چانه زنی کرده است: توافقنامه ای که موجب لغو تحریم ها شود، بخش گسترده ای از زیرساخت های هسته ای این کشور دست نخورده باقی بماند و مسیر توانمندی ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای باز بماند، حال چه پیش از پایان دوره محدودیت و نظارت هسته ای قید شده در توافق و چه پس از آن.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس