تاریخ انتشار: ۲۴ آبا ۱۳۹۴

با توجه به عدم اعتماد میان غرب و ایران و ظرفیت های ایران برای گسترش همکاری های خود با روسیه درباره سوریه و عراق به نظر می رسد که در آینده نزدیک پنج سلاح روسی دیگر باشند که ایران مایل به خرید آن هاست”.

نشریه امریکایی “نشال اینترست” با انتشار گزارشی به وعده روس ها درباره تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران اشاره کرده است. اقدامی که مورد انتقاد شدید کشورهای غربی و اسرائیل قرار گرفته است. این نشریه با اشاره به این موضوع که قرارداد تحویل موشک به ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد اشاره می کند که پیش بینی می شود ظرف ۱۸ ماه اینده تحویل نهایی صورت گیرد.

 

این نشریه امریکایی با اشاره به پیامدهای ارسال سامانه اس-۳۰۰ برای ایران می نویسد:”ایران معتقد است که با در اختیار داشتن اس-۳۰۰ می تواند از حریم هوایی خود در مقابل هواپیماهای دشمن استفاده کند. حضور سامانه اس -۳۰۰ سبب می شود تا حمله احتمالی هوایی امریکا و اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران برای آن کشور بیش از همیشه خطرناک شود”.

 

این نشریه در ادامه اشاره می کند که تنها سامانه دفاعی موشکی اس-۳۰۰ نیست که ایران مایل به خرید آن از روسیه است و در این باره می نویسد:”با توجه به عدم اعتماد میان غرب و ایران و ظرفیت های ایران برای گسترش همکاری های خود با روسیه درباره سوریه و عراق به نظر می رسد که در آینده نزدیک پنج سلاح روسی دیگر باشند که ایران  مایل به خرید آن هاست”.

این نشریه در ادامه به پنج سلاح روسی که ایران احتمالا مایل به خرید آن ها خواهد بود پرداخته است:

 

موشک ضد کشتی کلاب

 

 

ایران تاریخی طولانی در استفاده از موشک های ضد کشتی در ابهای خلیج فارس دارد. موشک های چینی “سیلک ورم” از موشک های ضد کشتی مورد استفاده ایران علیه عراق بوده اند. ایران هم چنین تعداد کم تری موشک های چینی “سی -۸۰۲” در اختیار دارد. خرید موشک های ضد کشتی جدید مانند کلاب به ایران توانایی مقابله با تهدید حمل و نقل خارجی و حتی قدرت بستن تنگه هرمز را خواهد داد. نسل جدید موشک های روسی سریع تر و دقیق تر از موشک های قبلی هستند و حتی قادر به استتار می باشند”.

 

این نشریه با اشاره به قابلیت های موشک کلاب می نویسد:”سرعت مافوق صوت این موشک ها قابلیت اصلی آنهاست. این موشک ها به طور چشمگیری باعث کوتاه شدن زمان واکنش برای دفاع ضد موشکی در برابر دشمن می شوند. این سامانه موشکی می تواند چهار موشک را حمل کند و می تواند به وسیله کشتی، قطار و یا حتی به وسیلخ حمل و نقل جاده ای بر روی سطح مسطح حمل شود. این سامانه موشکی از سوی نیروی دریایی روسیه ر ماه گذشته علیه اهداف داعش به کار گرفته شد.

 

تانک های تی-۹۰

 

 

ماننند بسیاری از ارتش های دیگر دنیا نیروی نظامی ایران نیز نیازمند تجهیزات زرهی تازه است به خصوص ایران که حدود دو هزار تانک را از دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دارد نیازمند تجهیزات بیش تری است.

 

خرید تانک های مدل تی-۹۰ می تواند به بازسازی ناوگان تانک ایران بیانجامد. این تانک قابلیت انهدام هدف از فاصله ای بیش از چهار هزار متر را می دهد. سیتسم متراکم لیزری و سیستم استتار به همراه ترکیبی از واکنش های تهاجمی از قابلیت های این تانک هستند.

 

جنگنده سوخو -۳۵

 

 

ناوگان هوایی ایران مثل بقیه بخش های نظامی نیاز به تجهیزات تازه دارد. جنگنده سوخو-۳۵ روسی که از نسل پنجم جنگنده های آن کشور است می تواند به سامانه هوایی ایران کمک کند.

 

بدنه این چنگنده از تیتانیوم ساخته شده است و راداری قوی دارد. قدرت مانور این جنگنده نیز بالاست. این هواپیما چند منظوره است و می تواند اهداف را روی هوا و زمین با سیستم هدف گیری الکترونیکی نوری پیشرفته مورد حمله قرار دهد. قرار دادن اهداف تا فاصله ۴۰۰ کیلومتری و رادارگریز بودن از قابلیت های دیگر سوخو -۳۵ هستند. مخازن سوخت با ظرفیت بالا و سنسورهای قوی نیز قابلیت های دیگر این جنگنده هستند.

 

کشتی نیروبر ایوان گرن

 

کشتی نیروبر ایوان گرن یکی از ناوگان هایی است که با پنج هزار تن وزن و توانایی حمل سیزده مخزن ۶۰ تنی و با سی و شش نفربر زرهی و قابلیت حمل بیش از ۳۰۰ نیرو می تواند به ارتقای سامانه دریایی ایران کمک کند.

 

در صورت سفارش ایران برای دریافت شش کشتی مذکور هر یک هزینه ای ۳۰۰ میلیون دلاری را خواهند داشت و قابلیت ابی و خاکی زیادی را به نیروهای نظامی ایران می دهد.

 

موشک های بالستیک کوتاه برد اسکندر

 

در جریان جنگ ایران و عراق دو کشور با موشک های اسکاد یکدیگر را هدف قرار می دادند. موشک های ایران از سوخت مایع به جای سوخت جامد استفاده می کنند و این موضوع میزان دقت در هدف گیری را کاهش می دهد. ایران در حال حاضر، دارای موشک های بالستیک است اما موشک های دقیق حتی با برد کوتاه می تواند برایش بسیار مفیدتر باشند. موشک های اسکندر که کوناه برد و بالستیک و ساخت روسیه هستند می توانند برای ایران ایده آل باشند.

 

این موشک ها برای حملات تاکتیکی طراحی شده اند و از طریق کنترل از مرکز می توانند سایت های موشکی، فروگاه ها و دیگر اهداف نظامی را هدف قرار دهند. این موشک ها هم چنین قادر به حمل کلاهک های انفجاری قوی هستد. نسخه صادراتی اسکندر قادر به طی بردی ۱۸۶ مایلی است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس