تاریخ انتشار: ۱۸ ارد ۱۳۹۴

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم گرگ سارجنت [Greg Sargent]نوشت:یک صد و پنجاه نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای حمایت قاطع خود را از مذاکرات در جریان دولت باراک اوباما با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور اعلام کردند. به گزارش گذارنیوز به نقل از پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی، […]

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم گرگ سارجنت [Greg Sargent]نوشت:یک صد و پنجاه نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای حمایت قاطع خود را از مذاکرات در جریان دولت باراک اوباما با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور اعلام کردند.

۲ (۱)

به گزارش گذارنیوز به نقل از پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی، امضای این نامه از سوی ۱۵۰ دموکرات که شامل سران آنها مانند نانسی پلوسی و کریس ون هولن نیز می شوند، قابل ملاحظه است، زیرا اکنون اگر توافقی مانند چارچوب توافقی که اخیرا اعلام شد، حاصل شود و کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان به عدم تصویب آن رای بدهد، تعداد دموکرات های مجلس نمایندگان به حدی هست که اوباما بتواند رای منفی کنگره را وتو و راه را برای اجرای شدن توافق هموار کند.
براساس طرح کورکر – کاردین کنگره اجازه خواهد داشت بر توافق هسته ای ایران نظارت داشته باشد، درمورد تصویب توافق نهایی تصمیم گیری کند و بگوید آیا اوباما می تواند برای اجرای این توافق تحریم های ایران را به طور موقت لغو کند.
اگر کنگره نتواند برای عدم تصویب توافق رای کافی به دست آورد یا اگر کنگره این توافق را تصویب نکند اما نتواند مانع وتوی اوباما شود، توافق اجرایی خواهد شد.
در بخشی از این نامه آمده است: در حالی که مذاکره بر سر برنامه هسته ای ایران ادامه دارد ما از شما می خواهیم به کار خود ادامه دهید، چارچوب سیاسی که اخیرا اعلام شده است را توسعه دهید و به کار برای دستیابی به یک توافق قدرتمند و قابل تایید بین اعضای گروه پنج به علاوه یک و ایران که مانع دستیابی این کشور به سلاح های هسته ای می شود، ادامه دهید.
ما باید از هر فرصتی استفاده کنیم تا به یک راه حل سیاسی قابل قبول و قابل اجرا دست یابیم تا مانع دستیابی ایران به سلاح های هسته ای شویم.
اگر آمریکا مذاکرات را ترک کند یا باعث شکست آن شود، نه تنها ما نتوانسته ایم به طور صلح آمیز مانع دستیابی ایران به سلاح های هسته ای شویم بلکه زمینه را برای این مسئله آماده کرده ایم.
در این نامه تاکید شده است که برای پیشبرد راه حل سیاسی و به نتیجه رسیدن مذاکرات باید نهایت تلاش به کار بسته شود.
امضا کنندگان این نامه معتقدند باید به گروه مذاکره کنندگان فرصت و امکان داده شود تا چارچوب توافق را توسعه دهند و آن را به یک توافق بلند مدت قابل تایید تبدیل کنند.
البته این نامه امضا کنندگان آن را ملزم نمی سازد تا در نهایت از توافق هسته ای حمایت کنند. اما می توان از آن استنباط کرد که امضا کنندگان آن احتمالا از توافق نامه ای که مشابه چارچوب توافقی باشد که بر سر آن توافق شده، حمایت خواهند کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس