تاریخ انتشار: ۲۴ مرد ۱۳۹۴
روسیه:

روسیه می‎‌گوید با به دست آمدن توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا دیگر توجیهی برای ادامه برنامه سپر دفاع ضدموشکی خود در اروپا ندارد و این برنامه به روشنی دارای اهدافی علیه روسیه است.

به گزارش گذارنیوز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، امروز جمعه ۱۴ اوت به خبرنگاران گفت: “ما هیچ دلیلی برای ادامه برنامه [سپر موشکی]، آن هم با چنین سرعت فزاینده‌ای و با هدفی روشن علیه قوای هسته‌ای روسیه نمی‌بینیم.”

آقای ریابکوف گفته است اگر آمریکا برنامه سپر موشکی خود در اروپا را پیش ببرد، ممکن است روسیه از پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک خارج شود.

خبرگزاری اینترفاکس از قول معاون وزیر خارجه روسیه نوشته است: “در چنان وضعیتی ما مجبور خواهیم بود که اقدامات لازم را برای برقراری دوباره توازن قوا انجام دهیم.”

پیش از این هم سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را متهم کرده که در توجیه کردن سپر موشکی آمریکا با تهدیدهای ادعایی از طرف ایران “حقیقت را نمی‌گفته است.”

آقای اوباما در سال ۲۰۰۹ گفته بود: “تا جایی که تهدید از جانب ایران وجود داشته باشد، ما برنامه سپر موشکی را ادامه خواهیم داد.”

حال با به دست آمدن توافق هسته‌ای روسیه می‌گوید که تهدید ادعایی از طرف ایران از میان رفته است. اما ویلیام استیونز، سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو، می‌گوید حتی با اجرای تمام و کمال توافق هسته‌ای، باز هم تهدیدهای ناشی از موشک‌های بالستیک ایران برطرف نخواهد شد.

رویترز به نقل از این مقام آمریکایی نوشت: “تا جایی که ایران به توسعه موشک‌های بالستیک ادامه دهد، آمریکا و متحدانش برای محافظت در برابر این تهدید اقدام خواهند کرد که این شامل استفاده از سپر دفاع ضدموشکی ناتو نیز خواهد بود.”

تکذیب دوباره سفر قاسم سلیمانی به روسیه

آقای ریابکوف همچنین درباره شایعات راجع به سفر سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، به روسیه گفته است: “من به هیچ وجه اطلاعاتی مبنی بر اینکه او به روسیه سفر کرده باشد ندارم.”

او گفت روسیه به آمریکا اطمینان خاطر داده که آقای سلیمانی به روسیه سفر نکرده و ابراز نگرانی دوباره از طرف آمریکا در این باره مایه شگفتی است.

دیروز جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگوی تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، درباره سفر آقای سلیمانی به روسیه ابراز نگرانی کرد. آقای سلیمانی به دلیل تحریم‌های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ممنوعیت سفر بین‌المللی رو‌برو است.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس