تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: برنامه “پزشک خانواده” در استان فارس به مفهوم جهانی آن نزدیک شده است. به گزارش ایسنا، دکتر ناصرکلانتر در این باره گفت: برنامه پزشک خانواده، نیازمندی‌های اولیه‌ای داشت که بهتر بود برای آغاز اجرا، همه پیش‌نیازها فراهم و سپس اجرا می‌شد، اما مهم‌ترین بخش این برنامه که […]

[ad_1]

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: برنامه “پزشک خانواده” در استان فارس به مفهوم جهانی آن نزدیک شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصرکلانتر در این باره گفت: برنامه پزشک خانواده، نیازمندی‌های اولیه‌ای داشت که بهتر بود برای آغاز اجرا، همه پیش‌نیازها فراهم و سپس اجرا می‌شد، اما مهم‌ترین بخش این برنامه که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم آمده است، سطح‌بندی و نظام ارجاع است.

وی موفقیت در نظام ارجاع را مستلزم این دانست که بیماران در سطح نخست که همان پزشکان خانواده عمومی هستند، از مراقبت‌های بهداشتی بهره‌مند شده و مورد مداوا قرار گیرند و ادامه داد: همچنین لازم است پزشک خانواده در این سطح، جمعیت را غربالگری کرده و با شناخت نیازهای سطح دوم ارایه خدمات، بیماران را ارجاع دهد.

کلانتری با اشاره به محدودیت‌های موجود در دسترسی پزشکان خانواده به خدمات الکترونیک برای ایجاد پرونده الکترونیک سلامت، آن‌ را موجب ایجاد اختلال در نظام ارجاع برشمرد و اضافه کرد: از مشکلات پزشک خانواده این است که باید پیش‌ نیازهای آن فراهم می‌شد و سپس به اجرا درمی‌آمد.

مسیر درست اجرای پزشک خانواده در فارس

قائم مقام معاون بهداشتی وزارت بهداشت افزود: برنامه پزشک خانواده به ویژه در فارس، بر اساس مدل جهانی و به شکل تطبیق یافته با مسایل بومی و توانمندی‌های کشوری، به صورت کامل در مسیر درست بوده است و به عنوان قائم مقام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت می‌گویم که پزشک خانواده در فارس، به مفهوم جهانی آن نزدیک شده است.

وی از اصلاح روش کار پزشکان خانواده، با کمک طرح تحول نظام بهداشت خبر داد و افزود: اکنون تشکیل پرونده الکترونیک خانوار تحت پوشش، خدمات ارتقایی، پیشگیری، غربالگری و نیز تشخیص و درمان که پیش از این هم اجرا می‌شد، درحال ارایه است.

مدل کار در پزشک خانواده را پیدا کرده‌ایم

کلانتری در پاسخ به پرسشی در خصوص اجرای این برنامه در کشور گفت: به عنوان نماینده وزارت بهداشت می‌گویم که مدل کار در پزشک خانواده را پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم آن را برای سراسر کشور پیاده کنیم؛ با توجه به استفاده از تجربه‌های جهانی، فاصله دستیابی به این مدل برای ما کوتاه شد، اما لازم است به گفته دکتر “کبیر”، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، به تجمیع منابع برسیم و از طرفی عزم ملی داشته باشیم.

وی با تاکید بر پذیرش عمومی در خصوص این برنامه، اضافه کرد: باید جامعه و حاکمیت آماده پذیرش این برنامه باشند و ظرفیت‌ها در راستای آن، به کار بسته شود، از طرفی لازم است یک مدل پرداخت داشته باشیم و همانطور که دکتر “ایمانیه”، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته‌اند، لازم است منابعی که به برنامه اختصاص داده می‌شود، جوابگوی کشور باشد.

کلانتری با اشاره به برگزاری نشست‌های متوالی برای رفع مشکلات این برنامه و کسب عزم دولت برای اجرای آن، ادامه داد: هم اکنون در حال پیش‌بینی دقیق منابع هستیم تا چنانچه حاکمیت عزم کند، برای اجرا آماده باشیم.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کلانتری که در یک برنامه‌ خبری تلویزیونی صحبت می‌کرد، یادآور شد: در حال حاضر روستاهای کشور، به صورت کامل، مورد پوشش پزشک خانواده روستایی هستند و آرام آرام در حال گسترش آن به شهرها هستیم که بر همین اساس، شهرهای ۲۰ تا ۱۰۰هزار نفر جمعیت، در اولویت اجرای این برنامه هستند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس