تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴

برخی دختران و پسران جوان از حضور در طبیعت، و عده‌ای دیگر از حضور در کافه‌ها و سفره‌خانه‌ها لذت می‌برند. اما..

به گزارش “گذارخبر”  دنیای ماشینی امروز بیشتر افراد را واداشته که هر روز وقت‌شان را از صبح تا غروب آفتاب در محل کار یا تحصیل خود بگذرانند و برای امرار معاش و پیشرفت، بیشتر اوقات در تلاش و تکاپو باشند. بنابراین بسیاری از مردم به خصوص جوانان نمی‌توانند وقت زیادی را به تفریح و دیدن دوستان و آشنایان اختصاص دهند. مدت هرچند کوتاه دور هم‌نشینی‌ها برای آبها ارزش و اهمیت فراوانی دارد. آنها می‌خواهند در محیطی آرام و خاطره‌ساز لحظات ناب و به یاد ماندنی را با کمک یکدیگر بسازند و در ذهنشان ثبت و ضبط کنند.
جوانان معمولا به دنبال یافتن مکانی هستند که فضایش حس خوشایند آرامش، هیجان و شعف را به آنها منتقل کند. افراد بعد از پیدا کردن آنچه را که می‌خواستند، به آن فضا دل‌بسته می‌شوند و آنجا را به عنوان مکانی که جالب و خارج از روزمرگی است، برای رفت‌وآمد انتخاب می‌کنند. دختران و پسران جوان برای گشت و گذار، بیشتر در پارکها، کافه‌ها و سفره‌خانه‌ها جمع می‌شوند. آنها در یک مکان خاص آنقدر رفت‌وآمد می‌کنند که به نوعی نسبت به آنجا حق آب و گل می‌کنند.
** خلوت جوانان در فضاهای شلوغ
همه ما بعد از یک مدت کار و روزمرگی به محیط دنج برای بودن با عزیزانمان و گفتن از شادی و دردهایمان نیاز داریم. انتخاب محل مناسب برای باهم بودن به سن، جنس و حالات روحی و روانی افراد بستگی دارد.
پارکها و فضاهای عمومی فرصت مناسبی را بر ای پرسه زدن در هوای آزاد و تماشای محیط جدید با آدم‌های متنوع را به ما می‌دهد که مشغله روزانه، فرصت عبور از این فضاها را نمی‌دهد. افراد در محیط‌های باز و دل‌انگیز با نشاط و سرزنده‌تر از قبل می‌شوند. چنین فضایی امکان استفاده از هوای پاک، دیدن آسمان آبی و انجام فعالیتهای بدنی را برای جوانان فراهم می‌کند.
مکان‌های عمومی و محیط‌هایی که افراد در آنجا در معرض دید همگان هستند، امنیت بیشتری نسبت به سایر  فضاهای بسته و خلوت دارد. همچنین در این مکانها این امکان کمتر وجود دارد که جوانان به سمت کارهای انحرافی ناهنجار و غیراخلاقی کشیده شوند.
ثمین، ۱۹ ساله، دانشجوی کامپیوتر می‌گوید: “هرجمعه با دوستانم به کوه می‌رویم. پیاده روی و کوه‌نوردی حس شادابی و شلوغی آنجا حس امنیت و راحتی را به من منتقل می‌کند.”
** صدای قل‌قل قلیان در بعضی خلوت‌ها
بعضی از افراد هم که طبیعت، ورزش و سحرخیزی با حالات روحیشان سازگار نیست به محیطی بسته‌تر و یا به عبارتی محیطی گرم، روشن فکرانه و شاعرانه نیاز دارند که بتوانند ساعت‌ها به صحبت و هم‌نشینی با یکدیگر بپردازند.
محل انتخابی این دسته از جوانان کافه‌ها و سفره‌خانه است کافه‌ها که در زمان‌های قدیم بیشتر مختص شاعران و نویسندگان بود، امروزه در میان بیشتر دختران و پسران جوان فراگیر شده است.
زوجها و دوستان ساعتهای طولانی می‌توانند در کافه ها و مکان‌های مشابه حرف‌های تازه و ناگفته‌شان را برای گوشهای تیز و هم دل بیان کنند و از آرامش فضای متنوع و خاص و بعضا موسیقی دل‌نشین آنجا لذت ببرند.
سفره‌خانه‌ها یا همان قهوه‌خانه‌های سابق در حال حاضر به مکانی برای نگهداری و ارائه و مصرف قلیان با اندازه و طعم‌های مختلف تبدیل شده‌اند.
بسیاری از جوانان به استعمال دخانیات در این محل‌ها وابسته می‌شوند؛ آنها کار و هدف اصلی زندگی را رها می‌کنند و دقت خود را به بطالت و کشیدن قلیان می‌گذرانند.
جوانان و نوجوانان رفته‌رفته به استعمال دخانیات عادت می‌کنند. سلامتی آنها در این دورهمی ها از بین می‌رود. همچنین با کم شدن ساعت کاری و وقت مفیدشان، هزینه‌های زیادی را برای رفتن به این محیط متحمل می‌شوند.
سعید، ۲۵ ساله، کارشناس مدیریت می‌گوید: “وقتی ۱۸ ساله بودم، برای اولین بار با دوستانم به سفره‌خانه رفتیم. اصرار دوستان و همچنین دیدن سایر افرادی که قلیان می‌کشیدند ، من را وسوسه کرد که قلیان را امتحان کنم. پس از آن حداقل هفته‌ای یکبار اینکار را انجام می‌دهم.”
دکتر حسین ابراهیمی مقدم، جامعه شناس درباره دورهمی‌ها و مکان مناسب برای این جمع شدن‌ها می‌گوید: ” گردهمایی‌های دوستانه اگر در مکان امن باشد و حس امنیت روانی و اجتماعی را به افراد منتقل کند بسیار مفید است؛ اما اگر سبب دوری از هدف اصلی زندگی شود، آینده جوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
** بهترین پاتوق‌های دوستانه کجاست؟!
انسانها همواره برای دوری از تنهایی به تعامل با دیگران نیاز داشته و دارند. دلتنگی‌های دوستانه جوانان را به سمت دورهمی‌ها در یک محل عمومی مثل پارک، کافه و سفره‌خانه‌ها می‌کشاند. این پاتوق‌ها آدم‌ها را کنار می‌نشاند، هیجانها و غم‌ها را سبک و لب‌ها را خندان می‌کند.نکته مهمی که شاید بسیاری از آن غافل باشند، انتخاب درست و آگاهانه این پاتوق‌هاست. این مکان‌ها جوانان و نوجوانان را وارد جاده‌های جدیدی می‌کند.
*پاتوق های اصیل
اگرچه برخی جوانان روی به پاتوق هایی می آورند که تنها در آنجا وقت خود را سپری کنند و به تفریح بپردازند اما گروه زیادی از جوانان و نوجوانان ایرانی نیز در انتخاب محل حضور خود جنبه های مهم تری را در نظر میگیرند که در آینده و کیفیت زندگی آنها تاثیری شگرف و مثبت خواهد داشت . در این میان حضور آنها در هیات مذهبی برای شرکت در مراسم مذهبی و بهره گیری از آموزه های دینی و همچنین نقش آفرینی پررنگ در مساجد و تکایا برای عزاداری و بهره گیری از سخنان بزرگان دین را میبایست نقطه ای طلایی در عرصه زندگی اجتماعی و فرهنگی سرمایه های آینده این مرزوبوم برشمرد .

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس