تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] شیمون پرز آخرین سیاستمدار بازمانده از دوران تاسیس رژیم اسرائیل در گذشت. به گزارش ایسکانیوز شیمون پرز در گذشته یک دوره رئیس جمهور، سه دوره نخست وزیر و هفت سال سمتی تحت عنوان “رئیس حکومت” اسرائیل را بر عهده داشته است. وی عضو ۱۲ کابینه بوده است و مسئولیت هایی چون وزیر جنگ، وزیر […]

[ad_1]

شیمون پرز آخرین سیاستمدار بازمانده از دوران تاسیس رژیم اسرائیل در گذشت.

به گزارش ایسکانیوز شیمون پرز در گذشته یک دوره رئیس جمهور، سه دوره نخست وزیر و هفت سال سمتی تحت عنوان “رئیس حکومت” اسرائیل را بر عهده داشته است. وی عضو ۱۲ کابینه بوده است و مسئولیت هایی چون وزیر جنگ، وزیر خارجه و وزیر دارایی را بر عهده داشته و می توانیم او را یکی از اثرگذارترین شخصیت های سیاسی در اسرائیل بدانیم.

او درسال ۱۹۲۳ در لهستان متولد شد و در سال ۱۹۳۲ به همراه خانواده خود به فلسطین مهاجرت کرد.

او آخرین سیاستمدار باقی مانده از زمان شکل گیری رژیم اسرائیل بود که ضمن حمایت از خشونت علیه فلسطینیان و بر عهده داشتن وزارت جنگ بصورت فعال در جنگ ها حضور داشت. او که رهبری عملیاتی بنام “خوشه های خشم” در سال ۱۹۹۶ در لبنان را بر عهده داشت، تلاش کرد به مقاومت لبنان پایان دهد. این عملیات با بمباران بسیاری از شهر های لبنان آغاز شد که به کشته شدن بسیاری از مردم این کشور انجامید. سپس دستور حمله به پناهگاه اوارگان لبنان را صادر کرد که به کشته شدن دستکم ۲۵۰ نفر انجامید. دوران حضور او در سمت وزارت جنگ نیرد بزرگ اسرائیل با اعراب و فلسطینیان رخ داد که به کشته شدن و آواره شدن بسیاری از مردم بی گناه انجامید. دوران حضور او در وزارت مهاجرت با جمع آوری یهودیان از نقاط مختلف جهان و شهرکسازی های گسترده همراه شد. بسیاری به او لقب جلاد داده اند.

او مقطعی به عنوان مهندس برنامه رژیم صهیویستی منصوب شد و تلاش فراوانی برای توسعه نظامی این رژیم بکار برد. همچنین او موفق شد با امضا قراردادی سری با دولت فرانسه، تولید سلاح اتمی را آغاز کند.

او بعد ها تلاش کرد تا با عادی سازی روابط رژیم اسرائیل با کشور های عربی، جایگاه این رژیم در میان کشور های غرب آسیا را تثبیت سازد. در همین راستا او مذاکراتی را پیگیری کرد که به صلح موقت اسرائیل با فلسطین انجامید. او که به پاس توافق سال ۱۹۹۴ با یاسر عرفات در جهان غرب مشهور است، نتوانست صلح این رژیم با فلسطینیان را حفظ کند.

او در اظهارارتی درباره ایران گفته بود: ما مطمئناً نمی توانیم بدون آمریکا به ایران حمله کنیم و علاوه بر آن نمی توانیم برخلاف نظر آمریکا عمل کنیم. او بعد ها در اظهار نظر تازه ای در قبال ایران گفت: حمله به ایران می تواند برای دو یا سه سال این کشور را تضعیف کند، اما این کافی نیست و آن چیزی نیست که ما می خواهیم. من با حمله نظامی به ایران مخالف هستم ولی باید سریعا و قاطعانه ائتلافی قوی را که تحریم‌های دردناکی بر اقتصاد ایران اعمال کند، تشکیل داد.

او در اواخر عمر به سیاست های نرم تری روی آورد. تا جایی که اظهار داشت: فلسطینی ها نزدیک ترین همسایه ما هستند و می توانند به نزدیک دوستان ما هم بدل شوند. البته این جملات از زبان سیاستمداری جا افتاده جاری شده بود که شاید پس از سال ها حمایت از خشونت، اشغال و تجزیه فلسطین، دوستی با تشکیلات خودگردان این کشور را روشی برای تثبیت جایگاه رژیم خود در میان کشور های مسلمان جهان و کاهش تهدیدات امنیتی علیه فرزندان و آیندگان خود می دانست. سرانجام او در سن ۹۳ سالگی و دو هفته پس از بستری شدن در بیمارستان به علت سکته و خونریزی داخلی …..

۳۰۴

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس