تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] اشرف افخمی گفت: در حال حاضر با ۵۷ بانک خارجی رابطه کارگزاری قطعی شده و ال‌سی‌ها باز شده‌اند و بانک صنعت و معدن با ۲۲ کشور در ارتباط است که از این تعداد ۱۴ بانک اروپایی بوده و ۸ بانک دیگر آسیایی و برای خاور دور هستند. به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اشرف افخمی […]

[ad_1]

اشرف افخمی گفت: در حال حاضر با ۵۷ بانک خارجی رابطه کارگزاری قطعی شده و ال‌سی‌ها باز شده‌اند و بانک صنعت و معدن با ۲۲ کشور در ارتباط است که از این تعداد ۱۴ بانک اروپایی بوده و ۸ بانک دیگر آسیایی و برای خاور دور هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اشرف افخمی مدیر عامل بانک تجارت صنعت و معدن صبح امروز در یک نشست خبری با اشاره به حمایت های دولت برای خروج از رکود و راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط اظهار داشت: در ۵ ماهه سال ۹۵ رقمی به ارزش ۹۷۰ میلیارد تومان به ۷۱۲ واحد کوچک و متوسط پرداخت شد که تا ماه‌های آینده این رقم به هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.


وی گفت: همچنین طی پنج ماه گذشته گشایش اعتباری در بانک‌های اروپایی و آسیای جنوب شرقی صورت گرفته و ۳۳۲ میلیون دلار از طریق سوئیس گشایش اعتبار شده است.


وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این دو خط اعتباری پس از برجام به بانک صنعت و معدن داده شد و اواخر سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار خط اعتباری جدید به راه افتاد و ۱۲۰ میلیون دلار از اگزیم بانک ترکیه گشایش و عملیاتی شد.


وی گفت: همچنین خط اعتباری دیگری از کره جنوبی تفاهم شده که در شروع ۱۰۰ میلیون دلار برای مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز بوده که این رقم قابل افزایش است.


با بانک‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره‌ایم


علی اشرف افخمی با بیان اینکه با بانک‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره هستیم تصریح کرد: با ۶ بانک بزرگ اروپایی کنسرسیومی حدود ۳ میلیارد یورو در دست اجراست و با ۲ بانک بزرگ چینی کنسرسیوم یک میلیارد یورویی خواهیم داشت و فضا برای فعالیت‌های بین‌المللی بازتر شده است.


وی افزود: در حال حاضر با ۵۷ بانک خارجی رابطه کارگزاری قطعی شده و ال‌سی‌ها باز شده‌اند و بانک صنعت و معدن با ۲۲ کشور در ارتباط است که از این تعداد ۱۴ بانک اروپایی بوده و ۸ بانک دیگر آسیایی و برای خاور دور هستند.


مدیر عامل بانک صنعت و معدن در ادامه با اشاره به نهایی شدن برجام و صرفه‌جویی در حمل و نقل و انتقالات پولی گفت: بانک تجاری ایران و اروپا در آلمان است و طی ۵ ماه گذشته ۵٫۵ میلیارد یورو جابجا شده و حدود ۱۰ درصد صرفه‌جویی صورت گرفته است که مبلغ آن حدود ۵۵۰ میلیون یورو می‌شود.


۳۰ طرح صنعتی به بهره‌برداری و تولید رسید


مدیر عامل بانک صنعت و معدن ادامه داد: طی ۵ ماه گذشته ۳۰ طرح صنعتی به تولید و بهره‌برداری رسیده که شامل ۱۳ واحد بزرگ و ۱۷ واحد کوچک و متوسط می‌شود و تامین مالی آن توسط بانک صنعت و معدن صورت گرفته است.


وی با اشاره به این طرح‌ها ادامه داد: پتروشیمی مهاباد ، نیروگاه کهنوج و بهبهان ، نیروگاه برق یزد از این جمله هستند همچنین پروژه‌های بزرگ زیرساختی بر روی خطوط راه‌آهن و توسعه شبکه بالغ بر ۱٫۸ میلیارد دلار تامین مالی از محل خط چین انجام شده و وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه خاتم طبق برنامه ظرف دو سال و نیم آینده آنرا به نتیجه می‌رسانند و این قطار اولین قطاری است که ۲۵۰ کیلومتر در ساعت بین تهران و مشهد حرکت خواهد کرد.


وی افزود: البته در این مدت برخی از پروژه‌ها به مشکل برخورد کرد و بحث اعتبارات و جابجایی پول برای آنها مطرح شد به عنوان مثال فولاد ازنا ۱۰ سال متوقف و بر روی زمین بود اما هم اکنون فعالیت‌های آن شروع شده و مشکل ال سی آن حل شده است که تا ۲۰ ماه آینده به تولید خواهد رسید. همچنین پروژه‌هایی در سفیددشت ، میانه ، نیریز و بافق نیز که سال‌ها دچار مشکل بودند که هم اکنون فعال شده و نیز در پروژه‌های دیگری در خصوص فرآورده‌های زیستی بحث تامین مالی صورت گرفته است.


وی خاطرنشان کرد: ۲ قرارداد بزرگ که اولی مربوط به سال ۹۲ و دومی مربوط به سال ۹۴ است که یکی به ارزش ۵۲ میلیارد یورو و دیگری ۲٫۹ میلیارد یورو بوده از سوی صندوق توسعه ملی برای پروژه اول ۴٫۱ میلیارد یورو و برای پروژه دوم ۳۴۱ میلیون یورو گشایش اعتبار صورت گرفته است.


وی افزود: همچنین میدان‌های مشترک نفت و گاز دچار مشکلاتی بودند که اجازه تامین مالی داده نمی‌شد اما موفق شدیم ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه سپرده بگیریم و در اختیار پروژه‌های نفت و گاز قرار دهیم.


وی خاطرنشان کرد: ما شعبه تجاری نداشته و مشکلاتمان را با مسئولین جدید صندوق توسعه حل کرده‌ایم.


مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه اغلب بانک‌های توسعه‌ای در دنیا دولتی هستند، گفت: ۹۰ درصد بانک‌های توسعه‌ای سهام دولتی دارند.


وی افزود: از سال ۸۶ بانک صنعت و معدن ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه داشت و تا سال ۹۴ هیچ افزایش سرمایه‌ای نداشتیم و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی سرمایه ایجاد شد اما رقم ۸۰۰ میلیون دلار باز هم سرمایه پایینی به شمار می‌رود.


وی ادامه داد: حدود ۴ هزار میلیارد تومان از محل تجدید ارزیابی به ثبت رسیده که آن هم رقمی نیست نسبت کفایت سرمایه باید حداقل ۸ باشد و طبق بال ۳ باید ۱۲ شود و برای بانک‌های توسعه‌ای باید به سمت‌ بال‌های ۲۰ برویم  که ما اکنون به ۹٫۷ رسیده‌ایم و چاره‌ای جز افزایش سرمایه‌ نداریم این در حالی است که یک بانک توسعه‌ای در دبی ۱۴ میلیارد دلار سرمایه دارد و ما با ۸۰۰ میلیون دلار توفیق آن را داشتیم که خطوط اعتباری بگیریم.


وی افزود: برای سال ۹۵ خط اعتباری ۸۷۵ میلیارد تومانی تمدید شد و در اسفندماه سال گذشته با موافقت بانک مرکزی ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر خط اعتباری جدید داده شد.


وی گفت: طی دو سال گذشته هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه خط اعتباری گرفتیم و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تاکنون بازپرداخت شده است.


وی با اشاره به کسب و کارهای نوپا گفت: طی ۵ ماه گذشته با همکاری دانشگاه امیرکبیر مقدماتی برای حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و نوپا فراهم شد و با سازمان بورس اوراق بهادار نیز برای صندوق‌های مشترک پروژه توافقاتی صورت گرفت و ۵۰۰ میلیارد تومان در بازار سرمایه و در بخش اوراق صکوک و  … اقداماتی صورت گرفته است.


 

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس