تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۴

در سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه، تحقق کامل هدفمندسازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته و محمدباقر نوبخت نیز از اجرای این قانون در برنامه ششم توسعه خبر داده است. به گزارش گذارنیوز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی […]

در سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه، تحقق کامل هدفمندسازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته و محمدباقر نوبخت نیز از اجرای این قانون در برنامه ششم توسعه خبر داده است.

یارانه

به گزارش گذارنیوز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال جاری کل کشور سقف پرداخت یارانه نقدی را با ۳ هزار میلیارد تومان کاهش ۳۹ هزار میلیارد تومان تصویب کردند که در صورت تحقق کامل منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه ها دولت می تواند به ۷۱ میلیون ایرانی در سال جاری یارانه نقدی پرداخت کند.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تعداد یارانه بگیران در خردادماه را ۷۶ میلیون و ۵۷ هزار و ۴۳۰ نفر اعلام کرده است.

بررسی آمارها نشان می دهد در صورتی که تمام منابع درآمدی قانون هدفمندی یارانه ها در سال جاری محقق شود دولت باید به منظور رعایت سقف پرداختی یارانه نقدی که در قانون بودجه سال ۹۴ تاکید شده است یارانه نقدی حدود ۵ میلیون نفر را حذف کند.

موضوعی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان غیر ممکن است. ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این رابطه با تاکید بر اینکه قطع یکباره یارانه نقدی امکانپذیر نیست، گفته است آرام آرام و با تدوین یک برنامه بلندمدت می توان بخش زیادی از جامعه را از لیست دریافت کنندگان یارانه حذف کرد.

به گفته نکو گرچه مجلس به دولت این اختیار را داده تا بتواند یارانه نقدی بخشی از افراد جامعه را قطع کند اما با توجه به شرایط موجود، قطع کامل آن اکنون امکانپذیر نخواهد بود.

وی گفت: درصورت تداوم روند اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، به طور قطع، پرداخت یارانه نقدی به بخشی از افراد جامعه ادامه خواهد یافت.

اما دولت از ابتدای سال جاری تا کنون حذف یارانه نقدی ثروتمندان را در دستور کار خود قرار داده و تا کنون تنها یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر را حذف کرده که اختلاف قابل توجهی با حذف یارانه بگیران دارد.

این در حالی است که علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه دولت برای حذف یارانه نقدی ۶ میلیون نفر در سال جاری خبر داده است. موضوعی که به نظر می رسد تحقق آن در ۸ ماه باقی مانده تا پایان سال جاری بسیار سخت خواهد بود و به این ترتیب احتمال کسری بودجه هدفمندی در سال جاری رو به افزایش است.

این در حالی است که در قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده دولت باید این قانون را تا پایان برنامه پنجم توسعه اجرا کند و امسال قانون برنامه پنجم توسعه به پایان می رسد و این به معنای پایان اجرای قانون هدفمندی بر اساس قانون مصوب سال ۸۹ خواهد بود.

اما در سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه، تحقق کامل هدفمندسازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته و محمدباقر نوبخت نیز از اجرای این قانون در برنامه ششم توسعه خبر داده است.

در این شرایط این نکته ضروری است که در فاز جدید قانون هدفمندی یارانه ها باید مشکلات موجود برطرف و یارانه نقدی تنها به نیازمندان پرداخت شود. محمدقسیم عثمانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این رابطه به نامه نیوز با بیان این که اگر یارانه ثروتمندان برای اشتغال هزینه شود، دولت می تواند در بخش های مهم تری سرمایه گذاری کند، تصریح کرد: پرداخت وام های بلاعوض به تحصیلکردگان دانشگاهی، اتمام پروژه های نیمه تمام و پرداخت غیرنقدی به اقشار آسیب پذیر از جمله اقداماتی است که دولت می تواند در دستور کار خود قرار دهد.

وی تاکید کرد: البته این در شرایطی است که باید دید دولت در نهای تموفق به حذف یارانه نقدی چند نفر می شود و پس از آن باید درباره نحوه هزینه کرد آن برنامه ریزی کرد. بنابراین شناسایی دقیق رقم قابل پس انداز از این محل باید در اولویت اول دولت باشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد:البته حذف یارانه ثروتمندان بستگی به رونق اقتصادی دارد و مثلا اگر رونق اقتصادی باشد ممکن است خیلی ازافراد خودشان انصراف دهند ولی وقتی اقتصاد در رکود و تورم باشد این یارانه گوشه ای از زندگی افراد را می گیرد و نمی توان انتظار داشته باشیم که حذف شود.

وی در ارزیابی خود از روند اجرای هدفمندی یارانه ها در دولت یازدهم گفت:دولت یازدهم نیز در عمل انجام شده قرار گرفته است و همان کاری را می کند که دولت قبلی انجام داده است. اصلاح این روند هم برای دولت و هم مجلس پرهزینه است.

عثمانی افزود: این موضوع درست است که مجلس در جریان بررسی هدفمندی در قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور تصویب کرد که دو دهک پردرآمد شناسایی و از لیست یارانه بگیران حذف شوند اما اجرای این کار سخت است. چراکه یک جامعه آماری و بانک اطلاعاتی دقیق وجود ندارند و بسیاری از افراد وجود دارند که مستحق دریافت یارانه طبق اطلاعاتی که داده اند می شوند اما در واقعیت اینگونه نیست .

عثمانی بیان کرد: بر همین اساس دولت در شرایط کنونی باید برای جلوگیری از سواستفاده های احتمالی ابتدا از طریق فعال کردن بانک های اطلاعاتی جامعه هدف را شناسایی کرده و بر اساس آن اقدام به حذف یارانه نقدی اقشار پردرآمد کند.

هم اکنون در حالی که قانون هدفمندی در سال های اجرای قانون برنامه ششم توسعه نیز اجرایی خواهد شد باید دید سرانجام دولت در سال جاری موفق به حذف ثروتمندان از لیست یارانه بگیران خواهد شد یا این موضوع را به سال آینده که نخستین سال اجرای قانون برنامه ششم توسعه است موکول خواهد کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس