تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۴

لیست مشترک اصول گرایان با حضور تمام گروه‌ها یعنی یکسان سازی اصول گرایی، بزرگ ترین ضربه‌ای است که جریان اعتدالی اصول گرایی از وحدت با افراطی‌ها خواهد خورد.

به گزارش “گذارخبر” اصول گرایان بعد از خرداد ۹۲ به دنبال راهی برای جبران شکست در انتخابات ریاست جمهوری بودند. «وحدت» استراتژی بود که این جریان سیاسی برای آینده خود انتخاب کرد. زعمای جریان راست ایران به این نتیجه رسیدند که برای فتح کرسی‌های سبز پارلمان دهم باید چتر وحدت بگسترانند و همه به گرد آن جمع شوند.

این استراتژی به عقیده نگارنده اما نه جبران اشتباه خرداد ۹۲ بلکه اشتباهی بزرگ تر است. چتر وحدت در جریان اصول گرایی یعنی اینکه تمام گفتمان‌های این جریان یعنی تندرو، معتدل و سنتی دور یک میز بنشینند و به وحدت فکر کنند. نگاه مردم به جریان معتدل اصول‌گرا با جریان تندرو اصول گرا متفاوت است. نگاهی که مردم به لاریجانی، توکلی، باهنر و … دارند به شدت با نگاهی که به رسایی، کوچک زاده و حسینیان دارند از زمین تا آسمان فرق می‌کند. مردم جریان افراطی اصول گرا را عامل بسیاری از مشکلات کشور از جمله تحریم ها و تندروی‌ها می‌دانند و معتقدند رفتار این جریان طی هشت سال گذشته زمینه عقب ماندگی ایران را فراهم کرده‌اند.

چتر وحدت اما می‌تواند این دو جریان را در کنار هم قرار دهد و کاری کند که اصول‌گرایان اعم از تندرو و معتدل در نگاه مردم یکسان دیده شود. این درست همان مسئله‌ای است که تندروهای جریان راست به دنبال آن هستند. جریان افراطی با گسترده شدن چتر وحدت، به نحوی از اشتباهات گذشته خود تطهیر می‌شوند.

این جریان باهوشمندی خود را مشتاق وحدت نشان داد تا از این طریق مسیر پیدا کردن شریک جرم برای خود را محقق کند. آنها بعد از خرداد ۹۲ فهمیدند که حداکثر سبد رای آنها ۴ میلیون است و با این رای نمی‌توانند آینده‌ای برای خود متصور شوند. به خاطر همین تلاش کردند که از سبد رای خود را با سبد رای اصول گرایان معتدل یکی کنند تا بتوانند در هوای تازه کشور نفس بکشند.

لیست مشترک اصول گرایان با حضور تمام گروه‌ها یعنی یکسان سازی اصول گرایی، بزرگ ترین ضربه‌ای است که جریان اعتدالی اصول گرایی از وحدت با افراطی‌ها خواهد خورد. بررسی سخنان محمد نبی حبیبی در مورد اصول گرایان به خوبی بیانگر موفقیت تندروها در پیاده سازی این پروژه بوده است. دبیرکل حزب موتلفه اعتقاد دارد که :« اصولگرا، اصولگراست. تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم. بالاخره یا کسی اصولگرا اهست یا نیست. ملاک‌های اصولگرایی مشخص است»

برخلاف این سخنان قطعا در نزد افکار عمومی و حتی دیگر جریان‌های سیاسی بین مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی به عنوان زعیم فقید جریان راست ایران و آیت‌الله مصباح یزدی از رهبران تازه جریان اصول گرایی، تفاوت فراوانی وجود دارد. مردم آیت‌الله مهدوی کنی را به عنوان یک سیاستمدار و روحانی معتدل می‌شناختند و آیت‌الله مصباح را نماد تندروی می‌دانند.

جریان اصول گرایی باید بداند که با این همسان سازی ضربه بزرگی خواهد خورد و افراطی‌ها با کارها وبرنامه های خود، برای همیشه نام جریان اصول گرایی را با تندروی گره خواهند زد. این جریان هم اکنون نشان داده است که سخت به دنبال این هدف است. تلاش برای حذف لاریجانی و ناطق نوری از جریان اصول گرایی به خاطر همین معناست. آنها می‌خواهند سدهایی که مقابل این تئوری ایستاده‌اند را از پیش رو بردارند تا به راحتی بتوانند با پیاده سازی اهداف خود، جریان تازه اصول گرایی را به مردم معرفی کنند و آنهم اصول گرایی با طعم تندروی است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس