تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴
پس از اجرای برجام روی خواهد داد;

همزمان با پیش بینی ها درباره کاهش قیمت نفت به بشکه ای ده دلار و بازگشت ایران به بازارهای نفتی، عربستان سعودی مجبور به افزایش مالیات ها برای جبران کسری بودجه خود شده است.

نشریه بریتانیایی “اکسپرس” با انتشار گزارشی از پایان قدرت نفتی عربستان سعودی خبر داده است. این نشریه اشاره می کند که ورود دوباره ایران به بازارهای بین المللی سبب می شود تا جایگاه عربستان سعودی از نظر تولید نفت در عرصه بین المللی در خطری جدی قرار گیرد.

 

به گزارش “گذارخبر”، این نشریه بریتانیایی با اشاره به خبر بد لغو تحریم های ضد ایرانی برای سعودی ها می نویسد:”عربستان سعودی می تواند جایگاه خود را به عنوان یک بازیگر بزرگ نفتی پس از ورود دوباره رقیب دیرینه اش به بازارهای بین المللی در معرض خطر ببیند. انتظار می رود که پس از لغو محدودیت های وضع شده علیه ایران آن کشور بتواند بیش از چهار میلیون بشکه نفت تولید کند. ای در حالیست که همزمان با لغو تحریم های بین المللی وضع شده علیه تهران، کاهش قیمت نفت ادامه دارد و پیش بینی می شود که این روند در ماه های آینده نیز تشدید شود”.

 

اکسپرس اشاره کرده که عربستان سعودی به دلیل همین کاهش قیمت نفت سال گذشته با رکود اقتصادی مواجه شده و تحت فشار قرار گرفته است. این نشریه می افزاید:”دولت عربستان مجبور به کاهش هزینه ها و افزایش مالیات برای سال ۲۰۱۶ میلادی شده است. این در حالیست که عربستان روابط تجاری خود را با ایران پس از حوادث پیش آمد به دنبال اعدام شیخ نمر قطع کرده است”.

 

اکسپرس اشاره می کند که افزایش تولید نفت ایران آخرین چیزی است که پادشاهی عربستان سعودی می خواست چرا که این موضوع در زمانی روی می دهد که ان کشور در حال از دست دادن ثروت خود است. این نشریه می افزاید:”اسراف زیاد در شیوه زندگی خاندان سلطنتی عربستان سعودی به دلیل قیمت نفت و هم چنین کار بدون پرداخت مالیات بر درآمد برای شهروندان سعودی و برخورداری از مزایای دولتی مواردی هستند که عربستان دیگر قادر به ادامه آن ها نخواهد بود”.

 

اکسپرش پیش بینی می کند که احتمال سقوط قیمت نفت به بشکه ای کمتر از ۱۰ دلار نیز وجود دارد. این در حالیست که فروش نفت در سال ۲۰۱۴ میلادی بشکه ای بیش از ۱۰۰ دلار بود. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۶۶ میلیارد دلار کسری بودجه داشته است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس