تاریخ انتشار: ۲۱ اسف ۱۳۹۳

انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری،سفر منطقه ای روسای قوای مجریه و مقننه به ترکمنستان،کویت و قطر از مهمترین رویدادهای سیاسی کشور در هفته جاری بوده است. به گزارش گذارنیوز این هفته آیت الله محمد یزدی با ۴۷رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. آیت الله یزدی،رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و […]

انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری،سفر منطقه ای روسای قوای مجریه و مقننه به ترکمنستان،کویت و قطر از مهمترین رویدادهای سیاسی کشور در هفته جاری بوده است.

روحانی

به گزارش گذارنیوز این هفته آیت الله محمد یزدی با ۴۷رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.
آیت الله یزدی،رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نائب رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری در رقابت با آیت الله هاشمی رفسنجانی با ۴۷ رای به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.
در این انتخابات آیات شاهرودی و مومن از رقابت اعلام انصراف کردند که در نهایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اخذ ۲۷ رای ریاست مجلس خبرگان را به آیت الله یزدی واگذار کرد.

 کناره گیری به نفع هاشمی
اما کناره گیری هاشمی شاهرودی  از کاندیداتوری از نکات قابل توجه این انتخابات بود چرا که پیش از این حجت الاسلام هاشم زاده هریسی ،عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آریا گفته بود:اگر آقای هاشمی رفسنجانی برای انتخابات ریاست مجلس خبرگان کاندیدا شود احتمال کناره گیری آقای هاشمی شاهردوی از کاندیداتوری وجود دارد.
در همین حال آیت الله یزدی رییس مجلس خبرگان هم در گفتگو با واحد مرکزی خبر تاکید کرده بود کناره گیری هاشمی شاهرودی طبق گفته خود او به نفع هاشمی رفسنجانی بوده است.

روحانی: کریدور عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان فعال می‌شود
سفر رییس جمهور کشورمان به ترکمنستان اتفاق مهم دیگر این هفته بود.
دراین سفر روسای جمهوری ایران و ترکمنستان از گسترش بیش از پیش همکاریهای تهران – عشق آباد در عرصه های مورد علاقه حمایت کردند و این نکته را مورد تاکید قرار دادند که فصل تازه ای در روابط دو کشور شروع شده است.
حسن روحانی در نشست خبری که پس از نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان برگزار شده بود، با اشاره به همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های نفت و گاز، برق، حمل و نقل و احداث خطوط ریلی و جاده‌ای مشترک، تصریح کرد: در دیدارها و مذاکرات امروز تصمیم گرفتیم تا حجم مبادلات ریلی بین دو کشور سه برابر و حجم مبادلات جاده‌ای بین دو کشور به دو برابر افزایش یافته و در یک فرصت ده ساله حجم مجموع روابط اقتصادی دو کشور را از رقم ۳٫۷ میلیارد دلار امروز به ۶۰ میلیارد دلار افزایش دهیم، که این ارقام با امکانات و ظرفیت‌های دو کشور و اراده سیاسی موجود نزد رهبران دو کشور کاملاً در دسترس و تحقق یافتنی است.
روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران آماده ارایه خدمات فنی و تأمین کالاهای مورد نیاز ترکمنستان در زمینه‌های مختلف است، خاطر نشان کرد: ایران و ترکمنستان دریای خزر را دریای صلح، دوستی و برادری می‌دانند و به لحاظ حقوقی نیز برای بهره‌برداری از منابع مختلف دریای خزر و نیز فعال کردن بنادر و کشتیرانی در این دریا آماده همه گونه همکاری با هم هستند.
رییس جمهوری همکاری در زمینه حفاظت مؤثرتر از محیط زیست، توسعه گردشگری و ارتقاء سطح همکاری‌های علمی و فناوری را از دیگر موارد، مطرح در مذاکرات دو کشور برای افزایش همکاری‌های دوجانبه ذکر کرد و ادامه داد: دو کشور مصمم هستند، کریدور جنوب به شمال از مسیر عمان، ایران و ترکمنستان و ازبکستان را برای تأمین منافع همه کشورهای منطقه بیش از پیش فعال کنند.

ایران و ترکمنستان ۱۷ سند همکاری امضا کردند
ایران و ترکمنستان به دنبال نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور ، ۱۷ سند همکاری در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، حقوقی و علمی و فناوری امضا کردند.
این اسناد که راه گسترش همکاری‌های همه جانبه تهران – عشق آباد را بیش از پیش هموار کرد، در حضور حجت الاسلام و المسلمین “حسن روحانی” و “قربانقلی بردی محمداف” روسای جمهوری ایران و ترکمنستان، میان مقامهای ارشد دو کشور امضا شد.
برنامه همکاری پنج ساله وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور، پروتکل انتقال محکومان به حبس بین دو کشور، همکاری در زمینه محیط زیست، مبادلات فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی در فاصله سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، همکاری در زمینه مبارزه با پولشویی، همکاری در زمینه بررسی احداث پل سرخس، همکاری در زمینه بررسی ساخت و احداث جاده، همکاری در زمینه تولید و تبادل برق، همکاری در زمینه صادرات کالا و محصولات شیمیایی، همکاری‌های کشاورزی، همکاری در بخش راه‌آهن، همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور، همکاری در زمینه نسخ خطی، همکاری اتاق‌های بازرگانی دو کشور، همکاری میان استان خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان، همکاری بین استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان و همکاری بین خراسان رضوی و استان مرو ترکمنستان، از جمله این اسناد همکاری بود. 

صدور روادید برای فعالان اقتصادی دو کشورتسهیل می شود

اما رییس جمهوری پس از بازگشت از این سفر با تشریح دستاوردهای سفر دو روزه خود به ترکمنستان اعلام کرد که دو کشور توافق کرده اند رقم مبادلات اقتصادی خود را تا پایان امسال به دو برابر رقم سال گذشته افزایش و آن را طی ۱۰ سال آتی به ۶۰ میلیارد دلار برسانند.
حسن روحانی با اشاره به نقش مهم کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در توسعه همکاریهای اقتصادی گفت: تردد آسانتر کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایران به ترکمنستان و صدور کالاها و خدمات آنان به کشورهای همسایه برای ما مهم است و در همین ارتباط نشستی هم با فعالان اقتصادی و بازرگانان دو کشور در عشق‌آباد داشتیم .
دکتر روحانی اظهارداشت: در جریان این سفر با دولت ترکمنستان توافق کردیم تا حجم کالایی که سالیانه از مسیر ایران به بنادر جنوب منتقل می‌شود از ۲ میلیون تن فعلی به ۱۰ میلیون تن افزایش یافته و صدور روادید برای فعالان اقتصادی نیز تسهیل شود.
رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات گسترده دو کشور در موضوع تبادل انرژی، اظهار داشت: تمایل خود را برای ترانزیت نفت و گاز ترکمنستان و خرید برق به هر میزان که آنها توان فروش داشته باشند را اعلام کردیم.

سفر منطقه ای لاریجانی به کویت و قطر
این هفته رییس مجلس شورای اسلامی هم به سفر منطقه ای رفت و با مقامات سیاسی کویت و قطر دیدار کرد.
دیدار با نخست‌وزیر کویت از جمله برنامه های رییس مجلس در این سفر بود.لاریجانی در این دیدار درباره روابط اقتصادی دو کشور و ضرورت تسهیل رفت و آمد مردم به دو کشور مطالبی را مطرح کرد.
جابرالمبارک الحمد الصباح نخست‌وزیر کویت هم در این دیدار با تاکید بر اهمیت گسترش روابط اقتصادی میان ایران و کویت افزود: روابط دو کشور ایران و کویت از نظر سیاسی در سطح عالی است.
وی تاکید کرد: اگر مشکلی در تردد ایرانیان به کویت باشد، باید برطرف شود تا دو ملت دوست و برادر به راحتی با هم رفت و آمد داشته باشند.

ضرورت جدی گرفتن بحران تروریستی در منطقه
علی لاریجانی همچنین با حضور در جمع فرهیختگان، اندیشمندان و نویسندگان و همچنین اعضای گروه دوستی کشور کویت با ابراز خوشحالی از حضور در این کشور گفت:  سه موضوع مهم وجود دارد که امروز باید همه در منطقه به آن توجه داشته باشیم که بحران تروریستی که در منطقه به وجود آمده و انواع مختلفی هم دارد یکی از آن موارد است که اکثر کشورها از جمله سوریه، عراق و سایر کشورها را دچار بحران کرده است و باید این موضوع را کشورهای منطقه جدی بگیرند.
وی افزود: کشورهای بزرگ با بحران تروریستی بازی می‌کنند و این مشکل را در دامن کشورهای منطقه گذاشته‌اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در جمع فرهیختگان کشور کویت گفت: نکته و مشکل دوم در این شرایط این است که کشورهای اسلامی باید به هم نزدیک باشند چرا که بسیاری از کشورها با ایجاد فتنه تلاش می‌کنند تا کشورهای منطقه را از هم دور کنند.
وی همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای منطقه را مهم خواند و گفت:‌ ظرفیت‌های بسیار زیادی در منطقه وجود دارد اما چون ارتباطی ندارند استفاده درستی از ‌آن‌ها نمی‌شود.

دیدار رریس مجلس با مقامات قطر
رییس مجلس شورای اسلامی در دومین سفر خود به قطر رفت و با امیر این کشور دیدار کرد.
علی لاریجانی در دیدار با امیر قطر با بیان این که روابط تهران و دوحه بسیار خوب است، گفت: ما طرفدار گفت و گو برای رفع مشکلات منطقه هستیم.
لاریجانی همچنین بر گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور و ضرورت حل مسایل منطقه تاکید کرد.
شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر نیز در این دیدار گفت : ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هرگز برای ما مشکلی ایجاد نکرده و روابط دو کشور بسیار خوب بوده است اما متاسفانه برخی کشورهای منطقه از صدام حمایت کردند و موجب بروز جنگی شدند که به ضرر هر دو ملت ایران و عراق شد.
وی افزود: اکنون نیز ما طرفدار گفتگو برای رفع مشکلات منطقه هستیم.
علی لاریجانی در ادامه سفر منطقه ای به کشورهای جنوب خلیج فارس پس از ترک کویت وارد دوحه شد و مورد استقبال همتای قطری اش قرار گرفت.
در این سفر ۵ تن از نمایندگان مجلس آقای لاریجانی را همراهی می کنند.

تاکید بر گسترش همکاری تهران و دوحه در همه زمینه ها

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با وزیر خارجه کشور قطر دیدار و در خصوص مسائل منطقه ای گفت و گو کرد.
علی لاریجانی در این دیداربا اشاره به دیدار با امیر این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران نظرات  امیر قطر را در مورد مسائل منطقه مثبت ارزیابی می کند و خواهان گسترش همکاری ها براساس احترام متقابل است.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران از گسترش روابط میان کشورهای همسایه استقبال می کند به جایگاه قطر اشاره کرد و گفت : ایجاد امنیت و توسعه در منطقه خاورمیانه با کمک تمام کشورهای منطقه حاصل می شود.
خالد العطیه وزیر خارجه قطر نیز با ابراز خرسندی از حضور هیأت پارلمانی ایران در کشورش افزود: ما بر اساس رهنمودهای امیر کشورمان سعی می کنیم پل های روابط  دو کشور را که در احداث آنها تأخیر داشته ایم زودتر به انجام برسانیم.
وی ادامه داد: نقاط اشتراک دو کشور بیشتر از موارد اختلافی است و باید با اتکا به این نقاط مشترک در جهت توسعه مناسبات فیمابین گام  برداشت .
وزیر خارجه قطر یادآور شد: ما ایمان داریم که کلیه اختلاف ها را می توانیم به کمک ایران رفع کنیم.

قطر نقش مهمی در منطقه دارد
در ادامه این سفر علی لاریجانی در راس هیاتی پارلمانی در دیدار با محمد مبارک الخلیفی رئیس مجلس شورای ملی قطر با اشاره به نقش کشور قطر در ایجاد آرامش در منطقه گفت: ما علاقه‌ داریم که همکاری‌های دو پارلمان ایران و قطر گسترش یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور قطر در منطقه نقش مهمی دارد، افزود:‌ باید همکاری‌های پارلمانی و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور ایران و قطر گسترش یابد.
لاریجانی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجربیات میان دو کشور ایران و قطر تصریح کرد:‌ امیدوارم این سفر باعث رشد همکاری‌های اقتصادی و پارلمانی و همچنین سایر حوزه‌ها میان دو کشور شود.
وی ادامه داد: من فکر می کنم ایران و قطر در ایجاد امنیت پایدار در منطقه نقش مهمی دارند.
در ادامه این دیدار، محمد بن مبارکه الخلیفی رئیس مجلس شورای ملی قطر با ابراز خرسندی از حضور هیات پارلمانی کشورمان گفت:‌ تاکید می‌کنم بر آنچه امیر قطر بر ضرورت ارتباط دائم میان طرفین در سطوح مختلف اشاره کرد.
رئیس مجلس شورای ملی قطر ادامه داد: ما نیاز به همکاری برای آرامش در منطقه داریم، از این رو من امیدوارم که روابط ایران و قطر استمرار داشته و شاهد شکوفایی روابط در تمامی حوزه‌ها باشیم، زیرا این امر به نفع همگان است.

باید مسائلمان را با کویت و قطر برطرف کنیم
علی لاریجانی پس از انجام سفری دو روزه به کویت و قطر در بدو ورود به تهران در تشریح دستاوردهای سفر خود اظهار کرد: کشورهای کویت و قطر همسایه ما هستند و از جمله کشورهای اسلامی‌اند و ما از دیرباز با آن‌ها رابطه تاریخی داریم.
رییس قوه مقننه اظهار کرد: در سال‌های اخیر به دلایل مختلف، مسائلی وجود داشت که باید با هم گفت‌وگو کرده تا آن‌ها را برطرف کنیم.
لاریجانی با تاکید بر همکاری‌های اقتصادی میان ایران و کشورهای کویت و قطر اظهار کرد: امیدواریم این همکاری‌ها گسترش یافته و راه‌هایی به وجود آید که بتوانیم از ظرفیت‌ها استفاده کنیم. برخی اشکالات وجود داشت که با بحث و بررسی قرار شد پیگیری شده و حل شود تا زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر به وجود آید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس