تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۴

وزیر دفاع عراق در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی از پایان عملیات مهار آتش سوزی در پیرامون حرم علوی در نجف اشرف خبر داد و استاندار نجف نیز علت آتش سوزی امروز پنجشنبه را اعلام کرد.

وزیر دفاع عراق در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی از پایان عملیات مهار آتش سوزی در پیرامون حرم علوی در نجف اشرف خبر داد و استاندار نجف نیز علت آتش سوزی امروز پنجشنبه را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، استاندار نجف در این کنفرانس مشترک مطبوعاتی که رئیس عتبه علوی نیز در آن حضور داشت، در خصوص آتش سوزی امروز پنجشنبه در جوار حرم حضرت امیرالمومنین (ع)، گفت این آتش سوزی ناشی از آتش گرفتن مخزن مواد قابل اشتعال موجود در انبار شرکت پیمانکار در طرح توسعه حرم علوی بوده است.

لؤی الیاسری، در گزارش منتشره در رسانه های عراقی به نقل از بیانیه وزارت دفاع عراق، توضیح بیشتری در این خصوص نداد و در عین حال از نیروهای تشکیلات دفاع مدنی و فرماندهان عملیات بغداد و نجف به خاطر مشارکت در مهار آتش سوزی تقدیر کرد.

در همین حال خالد العبیدی وزیر دفاع عراق نیز در این کنفرانس خبری از پایان عملیات مهار آتش در صحن نزدیک حرم علوی خبر داد و او نیز از نیروهای شرکت کننده در عملیات مهار آتش قدردانی کرد.

العبیدی همچنین تاکید کرد که این حادثه تلفات انسانی نداشته است.
حادثه آتش سوزی در جوار حرم علی (ع) امروز پنجشنبه ساعت ۱۱ به وقت عراق، در محدوده طرح توسعه حرم علوی ، رخ داد که برخی کارشناسان، اعلام کردند ، دلیل این حادثه بی توجهی و بی احتیاطی دستجات عزاداری بوده که شب گذشته اقدام به برگزاری مراسم مشعل گردانی کرده اند.

این مراسم که سالهاست ، از روزهای هشتم تا عاشورا برگزار می شود، حاوی سنتی است که براساس آن علامت هایی که بر آن تعداد زیادی مشعل تعبیه شده ، به نفت سیاه و مازوت و روغن های اشتعال زا آغشته می شود و سپس آنها را روشن می کنند که بوی بسیار تند و دود غلیظ و درعین حال سنگینی دارند.

شب گذشته تا پاسی از شب تمامی محوطه حرم امام علی پوشیده از دود ناشی از همین علم های مشعل دار بود. مراسم مشعل گردانی با حضور گسترده مردم نجف همه ساله برگزار می شود.

مصطفی قاسمی رئیس نمایندگی حج و زیارت در عراق بعد از وقوع این حادثه به خبرنگار ایرنا گفت که بیشتر موادی که آتش گرفته اند، مصالح ساختمانی از جمله فوم یا همان عایق های حرارتی بوده است و علت آن نیز احتمالا مربوط به مراسم مشعل گردانی است. البته برخی گمانه زنی ها از جمله اتصالات و نارسایی ها برقی نیز درباره علت این حادثه صورت گرفته بود.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس