تاریخ انتشار: ۲۲ خرد ۱۳۹۵
انتخابات خرداد 88؛ تجربه ای برای جلوگیری از قدرت گیری پوپولیست ها;

باید بدانیم چهره ای که در ظاهر شعارهای عوام گرایانه برای جذب آرا می دهد اما عملکردش حرکت در مسیر اقتدارگرایی است می تواند تبعات جبران ناپذیری برای کشور داشته باشد.

به گزارش “گذارنیوز” اکنون که در آرامش پسا برجام به سر می بریم و کابوس دوران احمدی نژاد با رویکردهای عوام گرایانه اش به پایان رسیده و اکثریت مردم به فکر بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی و جبران سوء مدیریت های هشت ساله دولت “مهرورز” و پس از پایان تحریم های بین المللی وضع شده علیه ایران (یا همان به قول احمدی نژاد کاغذ پاره ها) به دلیل سیاست های همان دولت هستند شاید برخی فراموش کرده باشند که در چنین روزی در سال ۸۸ چه گذشت.
به گزارش خرداد، ۲۲ خرداد ۸۸ روزی است عبرت آموز که در تاریخ معاصر ایران ثبت خواهد شد. رسانه های اصولگرایان در دوران حوادث پسا انتخاباتی در آن روزها علیه اصلاح طلبان نوشتند و آنان را مقصر دانستند در آن روزها جان کلام آنان این بود که اصلاح طلبان “فتنه گر” هستند اما واقعیت این بود که این مناظره های احمدی نژاد بود که عامل و مسبب دو قطبی شدن انتخابات سال ۸۸ شد.
بگم بگم های او و اقداماتی از جمله طرح مسائل مربوط به اعضای خانواده یکی از نامزدهای انتخاباتی سبب شد تا تحلیلگران سیاسی بگویند و بنویسند که نخبگان و سیاستمداران باید نگران “بی اخلاق” ها در عرصه سیاست باشند. تازه در اواخر دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در دور دوم بود که برخی از اصولاگرایان به انتقاد از شیوه “مچ گیری” احمدی نژاد در مناظره به انتقاد پرداختند. در اسفندماه ۱۳۹۱ و در جریان استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در مجلس شورای اسلامی، محمود احمدی‌نژاد حین سخنرانی خود در دفاع از وی گفت: «نمایندگان با من صحبت‌هایی کرده‌اند، نمی‌دانم برخی چیزها را بگم یا نگم؟». در ادامه همین جلسه علی لاریجانی خطاب به احمدی‌نژاد گفت:«اما خوب شد شما که مرتب در جامعه «بگم بگم» راه انداخته‌اید؛ این فیلم را پخش کردید و حرفتان را زدید تا مردم شخصیت شما را بیشتر بشناسند». غلامعلی حداد عادل در یک جلسه تبلیغاتی در سال ۱۳۹۲ از اینکه «دوران بگم بگم» تمام نشده انتقاد کرد. او سه سال پس از مناظره جنجالی سال ۸۸ گفته بود که «بگم بگم چیز خوبی نبود و خیری از آن ندیدیم». مصطفی پورمحمدی همزمان «بگم بگم» را ماجراجویی و زمینه برای سوءاستفاده دانست. محمدرضا باهنر هم گفت که از «بگم بگم» احمدی‌نژاد می‌ترسد.
بدین ترتیب احمدی نژاد خود زمینه های بروز اعتراضات از کنترل خارج شده را فراهم کرد. آتش بر هیزم ریختن های احمدی نژاد پس از انتخابات هم ادامه یافت. او به جای آن که جوابی قانع کننده برای معترضان به نتیجه انتخابات داشته باشد آنان را در سخنرانی معروفش در میدان “ولیعصر” خس و خاشاک خواند. احمدی‌نژاد در این سخنرانی گفته بود: «در انتخابات ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند حالا ۴ تا «خس و خاشاک» در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند، …» محمود احمدی نژاد در جریان جشنی که به مناسبت پیروز اعلام شدن در انتخابات ریاست جمهوری دهم در میدان ولیعصر تهران یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۸۸ برگزار کرد گفت: «ملت ایران یکپارچه‌است در یک مسابقه فوتبال ۵۰ هزار، ۷۰ هزار تماشاچی می‌روند آن کسی که تیمش باخته عصبانی است و به هر دری می‌زند، در ایران در انتخابات ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند حالا ۴ تا «خس و خاشاک» در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند. بدانید که این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنها نخواهد گذاشت.» احمدی نژاد در همان روز و قبل از جشن پیروزی اش در گفتگو با خبرنگاران در باره معترضین گفته بود:«این افرادی که آمده اند در خیابان‌ها حتی به اندازه شرکت کنندگان در یک شعبه اخذ رای نبودند چرا که شعبه اخذ رای ۵ هزار نفری در تهران داشته ایم. حالا ۲-۳ هزار نفر می آیند مثل مسابقات فوتبال شلوغ می کنند اینکه دلیل نمی‌شود.»
در همان زمان علاوه بر مردم هنرمندان به ویژه استاد شجریان به انتقاد از احمدی نژاد پرداختند. استاد شجریان در این باره گفت:”در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده‌اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود”.
اصولگریان هم به این اظهارات واکنش نشان دادند. احمد توکلی از چهره‌های شاخص جناح راست و نماینده مجلس هشتم در مصاحبه با صداوسیما گفت :«باید بپذیریم ۱۴میلیون به آقای احمدی‌نژاد رای نداده‌اند و اینها الان درست یا نادرست سوال دارند و احساس اهانت می‌کنند، اینها نه خس و خاشاک هستند و نه اراذل و اوباش، بلکه اراذل و اوباش و خس و خاشاک کسانی هستند که به کوی دانشگاه و دانشجویان حمله می‌کنند و آن جنایات را مرتکب می‌شوند.» حبیب الله عسگراولادی، دبیر کل سابق موتلفه اسلامی و دبیر کل جبههٔ پیروان خط امام و رهبری نیز گفت:«هرکس که بگوید سلیقه ما و اطرافیان ما حق‌اند و دیگران باطل و مثل خس و خاشاک به آنها نگاه کنند، در هر مقامی که باشد از بندگی خدا خارج شده‌است.»
نقطه اوج اعتراضات به این طرز رفتار احمدی نژاد با معترضان اما در نوشته خانم زهرا باکری به نمایندگی از خانواده شهدا بود. او نوشت:” «امروز عده‌ای که از گذشتگان عبرت نمی‌گیرند یا قدرت به آنها اجازه نمی‌دهد که به خود آیند، با سوء استفاده از نام اسلام و شهدا با مردم هم وطنشان چه می‌کنند؟ مردمی که تا دیروز که قرار بود برای نمایش قدرت پای صندوقها بیایند انسانهایی باشعور بودند، ولی امروز که خواستار حقشان هستند، خس و خاشاک و مزدور بیگانه شده‌اند.»
اظهارات فرمانده سابق نیروی انتظامی درباره احمدی نژاد نشان می داد که او پیش از انتخابات هم خود را برنده می دانست. سردار احمدی مقدم در گفت و گو با “رمز عبور” گفته بود:” او خود را از پیش از انتخابات، برنده می‌دانست و «حتی به من گفته بود تلاش کنید خاتمی به میدان بیاید و یک بار برای همیشه پرونده‌اش جمع شود و برود پی کارش». نظرش این بود آنها باید یک بار شکست بخورند، تمام شوند و بروند. گفتم آقای احمدی‌نژاد انتخابات پیش‌رویمان پرچالش است. اول اینها را رقیب نمی‌دانست و باور نداشت… اما بعد دید قضیه دارد اوج می‌گیرد و خودش هیچ کاری نکرده است».
همه این ها نشان می دهند که ملت و نظام باید برای آینده آگاه و بیدار باشند و بدانند بازگشت چهره ای که در ظاهر شعارهای عوام گرایانه برای جذب آرا می دهد اما عملکردش حرکت در مسیر اقتدارگرایی است می تواند تبعات جبران ناپذیری برای کشور داشته باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس